Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odolnější banány a více pšenice. Vědci z Hané zásobují svět

  11:30aktualizováno  11:30
Vědcům z Olomouce se podařilo "přečíst" dědičné informace banánovníku. V rámci mezinárodního projektu, do kterého se zapojilo sedm států, tak výrazně pomohou k větší úrodě banánů v Africe a Asii. Podobně se jim daří i s pšenicí.

Díky olomouckým vědcům se na plantážích budou pěstovat odolnější banány. Ilustrační snímek | foto: Jiří Kottas

Díky zjištění dědičných informací banánovníků budou časem na plantážích v Africe či Asii růst odrůdy, které budou nejen rodit víc plodů než ty stávající, ale budou i více odolné vůči chorobám a škůdcům. Článek o rozluštění dědičné informace banánovníku se objevil i v prestižním mezinárodním časopise Nature.

"Přečtená dědičná informace bude sloužit jako vzor a usnadní čtení genomu dalších druhů banánovníku, které daly vzniknout pěstovaným odrůdám," popsal vědecký ředitel olomouckého univerzitního Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum Jaroslav Doležel.

Svá nová zjištění využije jeho tým při další práci na odhalování změn souboru dědičných informací, které provázely vznik pěstovaných bezsemenných odrůd banánovníku i jejich "rodičovských" druhů. Tím to ale nekončí. Olomoučtí odborníci se budou dál podílet na mezinárodních programech zaměřených na záchranu planých i pěstovaných forem banánovníku v jihovýchodní Asii a Africe.

"Jsme takzvaným genotypovacím centrem pro banánovník, které má celosvětovou působnost a pomocí speciálních metod identifikuje všechny nově objevené druhy," dodal Doležel. Stejně tak olomoučtí určují i všechny "položky" ukládané do světové genové banky banánovníku. Tu spravuje Katolická univerzita v belgické Lovani.

Olomoučtí vědci jako jediní na světě vyvinuli postup projektu

Banánovník je čtvrtou nejdůležitější plodinou na světě a základní potravinou pro stovky milionů obyvatel tropů. A proč se vůbec do výzkumu rostliny, která není zrovna charakteristická pro střední Evropu, zapojili odborníci z Hané?

"Ačkoliv se může zdát účast českého týmu ve výzkumu spojeném s banánovníkem neobvyklá, je to dáno světovým renomé zdejšího pracoviště v oblasti analýzy genomu rostlin," vysvětlil technologický skaut Centra Libor Hájek. Doleželův tým je proto zapojený i do mezinárodního projektu zaměřeného na čtení souboru genetických informací další nezbytné plodiny: pšenice.

"Jako jediné na světě totiž zdejší pracoviště vyvinulo postup, který je zásadní pro uskutečnění celého projektu. Stejně jako u banánovníku se očekává, že rozluštění genetické informace pšenice umožní efektivnější šlechtění nových odrůd s vyššími výnosy," upřesnil Doležel. Dopátrat se kýžených údajů je důležité hlavně s ohledem na rostoucí počet obyvatel Země a s tím spojenými stoupajícími nároky na zdroje potravin.

Právě Doležel teď získal prestižní Akademickou prémii Akademie věd ČR. Ta je určená pro vědecké osobnosti patřící ke špičce svého oboru a znamená v tomto případě i podporu pro projekty studia dědičné informace rostlin. Finanční prémie do výše 5 milionů ročně zahrnuje po dobu šesti let náklady spojené s výzkumem či pořízením přístrojů. "Výrazně to podpoří náš úspěšný projekt," dodal Doležel.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Najdete na iDNES.cz