Badatelé z olomoucké přírodovědecké fakulty objevili na ostrově Borneo další...

Badatelé z olomoucké přírodovědecké fakulty objevili na ostrově Borneo další dosud neznámý druh rostliny. Dostala název Thismia brunneomitra. | foto: Ondřej Popelka

Vědec hledal na Borneu houby, objevil dosud neznámý druh rostliny

  • 7
Dosud neznámý druh rostliny se podařilo objevit badatelům z olomoucké Univerzity Palackého na ostrově Borneo. Botanik Michal Sochor na drobnou květinu pojmenovanou Thismia brunneomitra narazil náhodou při hledání hub.

Nezelenou a velmi nenápadnou rostlinu objevil Sochor při expedici botaniků z přírodovědecké fakulty do deštného pralesa na Borneu.

Před několika lety stál i u objevu rostliny, která dostala název Thismia hexagona. Tu našel poté, co uklouzl a upadl (více čtěte zde). Náhoda přitom hrála svou roli i při nynějším objevu.

„Hledal houby a náhodou si všiml rostliny, která vypadala jako houbička. Proto ji vyfotil a my jsme podle snímku hned poznali, že je to také Thismia,“ popsal Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí.

„Kupodivu jsme tuto rostlinku na místě našli i po roce a prozkoumali jsme její kořenový systém, který připomíná ptačí hnízdo. Letos jsme ji na místě hledali asi dva týdny, lezli u toho v těžko přístupném terénu po kolenou. Nakonec se nám podařilo objevit asi deset jedinců,“ dodal.

Thismia brunneomitra patří k takzvaným mykoheterotrofním rostlinám. Ty ke svému životu využívají symbiózu s houbovými vlákny. Při výšce pěti až sedmi centimetrů je velmi nenápadná a splývá se spadaným listím.

„Mladé rostliny jsou černé, květ je hnědý a uvnitř se skrývají modré tyčinky. Vnitřní stavba květu je unikátní, funguje jako jednosměrný tunel. Rostlinu totiž opylují malé mušky, které mohou květem projít jen jedním směrem od blizny k tyčinkám. Tím je zajištěna cizosprašnost, tedy přenos pylu z jedné rostliny na druhou,“ objasnil donedávna neznámý způsob opylení Michal Hroneš z katedry botaniky.

Borneo je ráj pro objevy nových druhů, říká vědec

Po návratu z expedice badatele čekalo několikaměsíční podrobné zkoumání nové rostliny.

„Když objevíte novou rostlinu poprvé, je to velká radost. Ta nechybí ani v následujících případech, ale je to už trochu rutina. Borneo je ráj pro objevy nových druhů. Musíte si to ale uvědomit a k tomu mít potřebné znalosti,“ uvedl Dančák.

K objevu nové rostliny, o kterém už informoval například vědecký časopis Phytotaxa, patří také její pojmenování, které olomoučtí vědci zvolili na základě jejího vzhledu.

„Je kombinací dvou slov. Brunneus znamená v řečtině hnědý a mitra je pokrývka hlavy vysokých církevních hodnostářů. Naše rostlina ji tvarem květu připomíná,“ objasnil Hroneš. Na světě se v deštných lesích podle něj vyskytuje na šest desítek druhů rodu Thismia.

V současné době botanici a ekologové odborně zpracovávají další rostliny dovezené z Bornea. Jsou totiž přesvědčeni, že jsou mezi nimi i další nové druhy.

Na výzkumu v tamních deštných pralesích spolupracují olomoučtí přírodovědci s kolegy z Botanického ústavu Akademie věd ČR a Mendelovy univerzity už několik let. Věnují se tam hlavně studiu rozmanitosti bezobratlých živočichů a rostlin v různých nadmořských výškách a na odlišných typech míst výskytu.