Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Dítě na basketbal, nebo tenis? Vědci poznají, v čem v budoucnu vynikne

  • 6
O úspěchu v tom kterém sportu rozhodují široká ramena a silné paže, či naopak mrštnost a útlá postava. Jaký ale vybrat pro dítě, u něhož se neví, jak poroste? Pro radu mohou rodiče k odborníkům v Olomouci či Prostějově. Dokážou změřit, jaké bude dítě mít fyzické předpoklady. Otestují jeho tělesný vývoj.

„Výška a tělesné proporce obecně hrají významnou roli při výběru vhodného sportu pro dítě, stejně jako ovlivňují jeho úspěšnost. Tělo dítěte se rychle mění a děti, které jsou na prvním stupni základní školy mezi nejmenšími, mohou patřit v pubertě k těm nejvyšším. Při výběru vhodného sportu může být dobré znát a zohledňovat očekávanou výšku v dospělosti, kterou dnes umíme poměrně přesně předpovědět pomocí spolehlivých medicínských postupů,“ vysvětluje Radim Šlachta, vedoucí centra AGEL Sport Clinic v Prostějově.

Právě tady nabízejí rodičům a sportovním klubům měření výšky v dospělosti metodou Tenner a Whitehouse.

Je určena mladým sportovcům ve věku od 6 do 16 let a spočívá ve vyhotovení a analýze rentgenových snímků kostí ruky. Svou „budoucnost“ se zájemci v Prostějově dozvědí do týdne.

„Metoda spočívá v určení vývojových stadií a přiřazení číselného skóre z rentgenového snímku u dvaceti kostí ruky a zápěstí. Vyšetření je tedy zcela bezbolestné a trvá jen několik minut. Vyhodnocení pak dostane každý zájemce do týdne,“ dodává mluvčí centra Radka Miloševská.

Služeb vědců využívají i trenéři fotbalu. Přijít ale může kdokoli

Tělesnému měření, z něhož mohou určit proporce člověka v dospělosti, se dlouhodobě věnují i na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Jejich služeb využívají například trenéři fotbalu, kteří sem se svými svěřenci docházejí na měření každý půlrok. Změřit se tu ale může každý.

„Antropometrická měření slouží k posouzení vývoje jedince a k odhadu dalšího vývojového trendu. Zahrnují stanovení biologického věku, proporcionality a předpovědi definitivní tělesné výšky,“ vysvětluje Miroslava Přidalová z fakulty.

Dodává, že aby rodiče dostali ucelený obrázek, měli by nechat své dítě projít všemi vyšetřeními: „Jen jedno z nich předpoklady pro daný sport neodhalí, vysoký člověk může být například nemotorný.“

Určit umějí odborníci v Olomouci především odchylky a anomálie při růstu a vývoji v dětském věku. Výsledky každého měření srovnají s čísly obvyklými pro daný věk.

„Stanovení biologického věku nám slouží k posouzení vývojového stupně dítěte vzhledem ke kalendářnímu věku. Některé děti jsou v deseti letech vyspělé stejně jako jiné ve čtrnácti. Pokud je tedy ve sportovním týmu chlapec, který vyčnívá nad ostatní, nemusí to nutně znamenat, že to tak bude navždy. Dítě umíme srovnat s běžnou zdravou populací Česka odpovídajícího věku,“ vysvětluje Přidalová.

V praxi to znamená, že jsou odborníci rodičům schopni říct, zda je jejich dítě opožděné, či urychlené v tělesném vývoji. Podle toho se dá odhadnout, jak talentované v budoucnu bude pro ten který sport.

Vedoucí příslušné katedry Miroslav Janura přidává příklad: „Představte si, že máte dvě stejně staré děti se stejným talentem v basketbalu. Jedno z nich měří 180 centimetrů a to druhé 160. My jsme schopni změřit, že zatímco to vyšší vyroste nakonec na 200, to menší časem překoná výšku 220. Pro trenéra je to signál, že má smysl se věnovat i tomu, které je dnes menší.“