Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vedení Přerova čelí kritice. Vychválilo se před volbami v městském časopise

  8:32aktualizováno  8:32
Představitelé Přerova zneužili stránky městských novin k volební propagaci, tvrdí opoziční zastupitelé. Náměstek primátora Josef Kulíšek, na jehož hlavu se snesla hlavní část kritiky, se brání s tím, že v radničním zpravodaji prý radnice uveřejnila pouze každoroční shrnutí novinek.

Například o přetížené dopravě ani dalších problémech, které se v Přerově nedaří vyřešit, není v časopise ani zmínka. Ilustrační foto | foto: Karel PešekMF DNES

Při pročítání dvanácti stránek zpravodaje Přerov 2010 snadno nabudete dojmu, že Přerov je skvělé místo k životu. Nesou se v duchu toho, co všechno se současnému vedení města povedlo. Opozice však tvrdí, že si z nich primátor a jeho náměstek udělali součást volební kampaně placené z městského rozpočtu.

"Považuji to především za propagaci náměstka primátora Josefa Kulíška placenou z obecních peněz a také za poslední pokus současného vedení města obhájit neobhajitelné. Tím mám na mysli především neskutečně drahé investice typu domov důchodců či autobusové nádraží," popisuje přerovský zastupitel Richard Šlechta z přerovského klubu Věcí veřejných.

"Na základě svých zkušeností odhaduji, že jejich tisk a distribuce přišly na zhruba čtyřicet až padesát tisíc korun z rozpočtu města," dodal Šlechta.

Kulíšek: Takové noviny vydáváme každý rok

Náměstek Kulíšek, na jehož fotografii nebo alespoň vyjádření čtenář narazí na každé druhé stránce novin, popírá, že by zpravodaj byl pouze předvolebním tahem.

"Takové noviny vydáváme každý rok. Vždy se v nich objevuje shrnutí toho, co se u nás zrealizovalo a na čem bude vedení města dále pracovat. Je zajímavé, že se takové výtky objevily teď před volbami. Teď mě omluvte, mám důležitou schůzku," řekl do telefonu Kulíšek.

Dalšího komentáře ohledně přerovských novin a investic města se od něj MF DNES kvůli jeho dalším jednáním nedočkala a později už ani nezvedal telefon.

O neúspěších ani slovo

S vrcholícím předvolebním bojem si však časopis jednoznačně spojuje také Helena Netopilová ze sdružení Společně pro Přerov. "Tento plátek vydaný magistrátem, který přibližuje minulé volební období, je pro mě nejkurióznějším předvolebním počinem v Přerově. Ten je zde vylíčen jako město snů s kvalitním zázemím pro občany, dobře investovanými penězi a především - a o to tu jde - osvícenými představiteli města náměstkem Kulíškem a primátorem Lajtochem, kteří se o to všechno zasloužili."

Netopilové pak vadí i to, že v novinách obyvatelé Přerova nenajdou ani zmínku například o nevyřešené dopravě ve městě, jeho dluhu a úbytku obyvatel.

Názor politologa

Jsou noviny Přerov 2010 volební propagaci? Na jasnou hranici, za níž už leží nevinné informování, není podle politologa z Univerzity Palackého Pavla Šaradína tak jednoduché ukázat.

"Záleží vždy na konkrétním případě. V obecné rovině je třeba podívat se na to, kdo a především jak často se v daném periodiku objevuje," upozorňuje politolog.

"Pokud najdeme mezi autory článků a na fotografiích všechny zástupce z vedení města, dá se říci, že je zde všechno v pořádku. Můžeme tak uvažovat o tom, že ty noviny mají skutečně místním lidem posloužit jako zdroj informací o tom, co se u nich ve městě za poslední rok nebo volební období změnilo."

Šaradín se pak při svém výkladu dostává k situaci, kdy na stránkách výrazně převažují jen někteří lidé. "Pak už se zde nabízí možnost, že využili z veřejných peněz placené obecní noviny ke své volební propagaci."

Takové případy nejsou podle Šaradína nijak neobvyklé. "Představitelé města se pak nejčastěji ohánějí argumentem o zhodnocení a připomenutí investic z posledního volebního období."Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Zakázané fotky ukazují na olomouckém náměstí srpnovou okupaci den po dni

Na olomouckém Horním náměstí je nyní k vidění výstava fotografií zachycujících...

Dvanáct panelů s velkoformátovými fotografiemi připomíná nyní na olomouckém Horním náměstí při příležitosti padesátého...

Mladík obdaroval za ukradené peníze matku a bratra, stíhá je policie

Ilustrační snímek

Hned tři členy rodiny z Přerovska vyšetřují nyní tamní policisté. Mladý zloděj zde ukradl peníze a poté za ně koupil...

Najdete na iDNES.cz