Například o přetížené dopravě ani dalších problémech, které se v Přerově nedaří vyřešit, není v časopise ani zmínka. Ilustrační foto

Například o přetížené dopravě ani dalších problémech, které se v Přerově nedaří vyřešit, není v časopise ani zmínka. Ilustrační foto | foto: Karel Pešek, MF DNES

Vedení Přerova čelí kritice. Vychválilo se před volbami v městském časopise

  • 13
Představitelé Přerova zneužili stránky městských novin k volební propagaci, tvrdí opoziční zastupitelé. Náměstek primátora Josef Kulíšek, na jehož hlavu se snesla hlavní část kritiky, se brání s tím, že v radničním zpravodaji prý radnice uveřejnila pouze každoroční shrnutí novinek.

Při pročítání dvanácti stránek zpravodaje Přerov 2010 snadno nabudete dojmu, že Přerov je skvělé místo k životu. Nesou se v duchu toho, co všechno se současnému vedení města povedlo. Opozice však tvrdí, že si z nich primátor a jeho náměstek udělali součást volební kampaně placené z městského rozpočtu.

"Považuji to především za propagaci náměstka primátora Josefa Kulíška placenou z obecních peněz a také za poslední pokus současného vedení města obhájit neobhajitelné. Tím mám na mysli především neskutečně drahé investice typu domov důchodců či autobusové nádraží," popisuje přerovský zastupitel Richard Šlechta z přerovského klubu Věcí veřejných.

"Na základě svých zkušeností odhaduji, že jejich tisk a distribuce přišly na zhruba čtyřicet až padesát tisíc korun z rozpočtu města," dodal Šlechta.

Kulíšek: Takové noviny vydáváme každý rok

Náměstek Kulíšek, na jehož fotografii nebo alespoň vyjádření čtenář narazí na každé druhé stránce novin, popírá, že by zpravodaj byl pouze předvolebním tahem.

"Takové noviny vydáváme každý rok. Vždy se v nich objevuje shrnutí toho, co se u nás zrealizovalo a na čem bude vedení města dále pracovat. Je zajímavé, že se takové výtky objevily teď před volbami. Teď mě omluvte, mám důležitou schůzku," řekl do telefonu Kulíšek.

Dalšího komentáře ohledně přerovských novin a investic města se od něj MF DNES kvůli jeho dalším jednáním nedočkala a později už ani nezvedal telefon.

O neúspěších ani slovo

S vrcholícím předvolebním bojem si však časopis jednoznačně spojuje také Helena Netopilová ze sdružení Společně pro Přerov. "Tento plátek vydaný magistrátem, který přibližuje minulé volební období, je pro mě nejkurióznějším předvolebním počinem v Přerově. Ten je zde vylíčen jako město snů s kvalitním zázemím pro občany, dobře investovanými penězi a především - a o to tu jde - osvícenými představiteli města náměstkem Kulíškem a primátorem Lajtochem, kteří se o to všechno zasloužili."

Netopilové pak vadí i to, že v novinách obyvatelé Přerova nenajdou ani zmínku například o nevyřešené dopravě ve městě, jeho dluhu a úbytku obyvatel.

Názor politologa

Jsou noviny Přerov 2010 volební propagaci? Na jasnou hranici, za níž už leží nevinné informování, není podle politologa z Univerzity Palackého Pavla Šaradína tak jednoduché ukázat.

"Záleží vždy na konkrétním případě. V obecné rovině je třeba podívat se na to, kdo a především jak často se v daném periodiku objevuje," upozorňuje politolog.

"Pokud najdeme mezi autory článků a na fotografiích všechny zástupce z vedení města, dá se říci, že je zde všechno v pořádku. Můžeme tak uvažovat o tom, že ty noviny mají skutečně místním lidem posloužit jako zdroj informací o tom, co se u nich ve městě za poslední rok nebo volební období změnilo."

Šaradín se pak při svém výkladu dostává k situaci, kdy na stránkách výrazně převažují jen někteří lidé. "Pak už se zde nabízí možnost, že využili z veřejných peněz placené obecní noviny ke své volební propagaci."

Takové případy nejsou podle Šaradína nijak neobvyklé. "Představitelé města se pak nejčastěji ohánějí argumentem o zhodnocení a připomenutí investic z posledního volebního období."