V Přerově překročily naměřené hodnoty prachu v ovzduší povolený limit více než dvakrát. Ilustrační

V Přerově překročily naměřené hodnoty prachu v ovzduší povolený limit více než dvakrát. Ilustrační | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Velká města Olomouckého kraje dusí smog, nejhůř se dýchá v Přerově

  • 8
Více než dvouapůlnásobné překročení denního limitu polétavého prachu zaznamenaly odpoledne měřící přístroje v Přerově. Radní proto prostřednictvím rozhlasu varovali obyvatele, aby co nejméně vycházeli z domů a nevětrali.

Koncentrace prachu několikrát překročila i hranici 130 mikrogramů. Takových hodnot dosahuje například znečištěný vzduch na Ostravsku. Povolený denní limit je přitom 50 mikrogramů.

Kromě varování z městského rozhlasu se lidé mohli aktuální informace dozvědět i ze světelných tabulích, které právě pro podobné případy Přerov zřídil, z internetových stránek města nebo prostřednictvím kabelové televize. Zprávu radnice rozeslala také do škol a školek.

Výrazně lepší situace přitom nebyla ani v Olomouci či Prostějově, kde se naměřené hodnoty pohybovaly kolem stovky. Stále tak není jisté, zda krajský úřad nevyhlásí kritický smogový stav.

"Situaci sledujeme každou hodinu. Stále zvažujeme, zda kritický stav vyhlásit. Odrazuje nás od toho pouze předpověď, podle které hodinové hodnoty prachu rychle klesají," řekl Miroslav Kučera z oddělení ochrany ovzduší Olomouckého kraje.

Podle něj by jeho kolegové nechtěli, aby nastala stejná situace jako v únoru. Tehdy jeho oddělení kritický stav vyhlásilo, ovšem ihned poté se začala situace zlepšovat. "Meteorologové předpovídají změnu počasí, která pozitivně ovlivní i stav ovzduší. Proto váháme," dodal Kučera.

Za extrémní prašnost může inverze. Projevuje se tím, že rozvrstvená atmosféra brání promíchávání vzduchu. V průmyslových oblastech se tak zvyšuje koncentrace škodlivin. Stav ovzduší navíc výrazně zhoršuje rovněž používání tuhých paliv.

Chladno s teplotami pod bodem mrazu a inverze mohou nejhůře působit především na lidi s vyšším krevním tlakem a anginou pectoris. Navíc v místech s déletrvající mlhou či nízkou oblačností mohou pociťovat zvýšenou zátěž také psychicky labilní jedinci.