Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojišťovny chtějí po nemocnicích v Olomouckém kraji, aby více šetřily

  9:39aktualizováno  9:39
Ačkoliv už od prvního ledna příštího roku začnou platit nové smlouvy se zdravotními pojišťovnami na dalších pět let, většina nemocnic v Olomouckém kraji ještě nemá jistotu, že je s nimi pojišťovny podepíší. Dostaly ultimátum a musí na sobě pracovat. Pojišťovny totiž chtějí, aby více šetřily.
Většina nemocnic Olomouckého kraje stále nemá novou smlouvu s pojišťovnami. Mezi nimi i největší zdravotnické zařízení v regionu, Fakultní nemocnice Olomouc (ilustrační snímek).

Většina nemocnic Olomouckého kraje stále nemá novou smlouvu s pojišťovnami. Mezi nimi i největší zdravotnické zařízení v regionu, Fakultní nemocnice Olomouc (ilustrační snímek). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Jediná dvě zařízení, která se zatím shodla s pojišťovnami na tom, jakou péči a v jakém rozsahu mají poskytovat, jsou Jesenická nemocnice a Nemocnice Hranice. Jen tam tak teď mají smlouvy jisté. Ostatní nemocnice s pojišťovnami dál jednají.

Ty se je snaží přimět k tomu, aby šetřily, omezily péči, která není nezbytná, a také počty lůžek. Anebo spustily jiné změny, které povedou k úsporám a snižování nákladů. Rozhodně to ale neznamená, že budou zrušeny.

Ve shodě s tím, co si představují pojišťovny, zatím nejsou tři nemocnice Středomoravské nemocniční patřící kraji a spravované společností Agel, tedy nemocnice v Přerově, Prostějově a ve Šternberku. Dále pak také Šumperská nemocnice nebo Vojenská nemocnice Olomouc. A v nejistotě je rovněž největší zdravotnické zařízení v kraji - Fakultní nemocnice v Olomouci.

"S těmi, s nimiž jsme se zatím nedohodli, budeme pokračovat v jednáních. Chceme, aby optimalizovali sítě," řekl prezident svazu pojišťoven Jaromír Gajdáček. "Pouze pokud nemocnice slíbí úpravy, dostanou smlouvy na dalších pět let," podotkl šéf Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich.

Nemocnice i kraj předpokládají, že se s pojišťovnami dohodnou

Představa, že by v Olomouckém kraji přestala fungovat například fakultní nemocnice v krajském městě, je nemyslitelná. Nepřipouští to ani její vedení.

"Nepředpokládáme, že by smlouvy podepsány nebyly. Co se týká restrukturalizace lůžkového fondu, za poslední dva roky jsme snížili náš lůžkový fond o čtrnáct procent, což představuje zhruba sto třicet lůžek. Je to jedno z opatření, která jsme udělali v rámci racionalizace provozu nemocnice a samozřejmě ve shodě s plátci zdravotní péče," sdělil mluvčí Egon Havrlant.

Ani Olomoucký kraj není zatím nastalou situací znepokojený. "Víme, jak je vyjednávání v této věci složité. Příští týden máme jednání s pojišťovnami, kde se dozvíme konkrétní informace, jaké změny v nemocnicích v regionu si pojišťovny představují. Rozhodně teď nejde jen tak říct, které oddělení zrušíme. To je dlouhodobý proces," řekl hejtman Martin Tesařík.

Zásadní problém nevidí ani společnost Agel provozující v rámci Středomoravské nemocniční tři krajské nemocnice a vlastnící také Šumperskou nemocnici.

"Situaci nelze hodnotit tak, že by pojišťovny na zdravotnická zařízení vyvíjely nátlak ohledně rušení některých odborností či oddělení," je přesvědčená Radka Baková ze společnosti Agel.

Jesenická nemocnice zrušila za deset let polovinu lůžek

Své jisté tak mají v celém Olomouckém kraji jen dvě už zmíněná zařízení, Nemocnice Hranice a Jesenická nemocnice.

"My jsme se s pojišťovnami shodli na struktuře péče, která bude v Jesenické nemocnici zachovaná ve čtyřech základních oborech," přiblížil výsledky jednání ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička.

Zdůraznil, že nemocnice při omezování nákladů a optimalizaci péče nečekala, co řeknou pojišťovny, a začala šetřit sama.

"My se jednoduše nemůžeme chovat jako krajské nebo státní nemocnice, protože bychom nepřežili," vysvětluje Jedlička. V Jeseníku už zrušili za posledních deset let polovinu lůžek z původních dvě stě čtyřiceti.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Velká oprava chrámu na dva roky zavře nejkrásnější olomouckou vyhlídku

Věž olomouckého kostela svatého Mořice, na jejímž vrcholu ve výšce 46 metrů se...

Na videa a fotky z vyhlídky na vrcholku věže chrámu svatého Mořice budou muset na nějaký čas zapomenout návštěvníci...

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Mladík obdaroval za ukradené peníze matku a bratra, stíhá je policie

Ilustrační snímek

Hned tři členy rodiny z Přerovska vyšetřují nyní tamní policisté. Mladý zloděj zde ukradl peníze a poté za ně koupil...

Najdete na iDNES.cz