Nová interaktivní výstava olomouckého Vlastivědného muzea Milování v přírodě shrnuje taje rozmnožování zvířat. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Penisové kosti, tokání či orgasmus. Muzeum láká na taje sexu zvířat

  • 0
Jak pestré mohou být námluvy i páření, ale i to, že rozmnožovat se dá také bez sexu, ukazuje nová a zatím nejodvážnější výstava olomouckého Vlastivědného muzea. Nese název Milování v přírodě a věnuje se intimnímu životu zvířat.

Výstava, která potrvá až do druhé poloviny září, je rozdělena do několika částí, které vysvětlují různé aspekty rozmnožování. Návštěvníci se tak mimo jiné dozví, jaké jsou výhody sexu oproti nepohlavnímu rozmnožování. Dále se pak mohou poučit o rozmanitých rituálech námluv různých druhů a také o jejich párování.

„K vidění je zde třeba diorama s tokaništěm polygynních tetřívků nebo australských lemčíků, kteří lákají samičky na všechny možné modré věci, které v přírodě najdou,“ nastínil jeden z autorů výstavy, entomolog Miloš Krist z přírodovědného ústavu muzea.

„Labutě pak jsou sice monogamní, ale názor, že by po smrti partnera navěky jen truchlily, bude poopraven. Sýkory, lejsci, pěnkavy a lidé jsou sice nejčastěji sociálně monogamní, ale příležitosti k záletům hojně využívají. Samci pak nevěrné partnerky trestají sníženou péčí o potomky,“ dodal.

Zapomenuto není ani na prostředky využívané samci k boji o samice. „Parohy jelena a losa, kly mrožů nebo kusadla roháčů jsou určeny hlavně k boji mezi samci, kteří také bývají větší než samice. Jiné znaky se zase vyvinuly jen proto, že se samicím líbí, jako třeba dlouhé ocasy bažantů a pávů,“ vysvětlil druhý z autorů výstavy, zoolog Peter Adamík.

Výstava ukáže i to, jak si samci pojišťují potomstvo

Stejně jako řada dalších je i nová expozice interaktivní, nabízí tak kromě různých předmětů a fotografií také videa, zvuky roztoužených zvířat a také několik živých exemplářů. K vyzkoušení je také závod spermií, jako součást přehledu toho, jak si samci zajišťují, aby samice přivedla na svět právě jejich potomstvo.

Výstava o sexu zvířat

„U některých druhů pomáhá pouhé hlídání samice po kopulaci. Jinde si samci zajistí její věrnost použitím kopulačních zátek - zacpou samicím pohlavní otvor třeba pomocí cementu, nebo v ní dokonce zalomí svůj pohlavní orgán,“ osvětlil samčí praktiky Adamík.

„Trochu to připomíná středověké pásy cudnosti a jeden takový je proto k vidění i na výstavě spolu s fotografiemi zvířecích kopulačních zátek,“ doplnil Krist.

Pokud je řeč o rozmnožování, nemohou samozřejmě chybět různé statistiky. Tedy kdo je ve zvířecí říši rekordmanem například v délce kopulace, která může u některých druhů trvat dny, týdny, nebo dokonce i měsíce. Stejně tak v četnosti kopulací předvádějí některé druhy pozoruhodné výkony.

„Z našich bližších příbuzných třeba alfa samec makaka to bez problémů zvládá 250krát měsíčně, o skupinovém sexu šimpanzů bonobo ani nemluvě. Posledně zmíněný druh je také pěknou ukázkou toho, že zvířatům se sex prostě líbí, a to jak samcům, tak samicím,“ uvedl Adamík.

K vidění je souhrn evoluce samičího orgasmu i penisových kostí

Autoři představili i novou studii, která se zabývá evolucí samičího orgasmu u savců.

„Řada druhů zvířat na tom v tomto ohledu může být i lépe než lidé, protože mají klitoris umístěný blíže k pochvě. Jeden z vystavených exponátů je právě model lidského klitorisu,“ shrnul Krist.

Na výstavě návštěvníci mohou shlédnout také penisové kosti, kterými si mnoho druhů savců pojišťuje erekci, či rozmnožovací orgány hmyzu, které se často liší i mezi jinak podobnými druhy. K jejich studiu je ovšem potřeba silná lupa.

Zapomenuto ale není ani na zvířata s vnějším oplozením, které přibližuje několik videí.