Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ďáblova bible nebo Turínské plátno. Muzeum ukáže největší záhady světa

  4:20
Nejtajemnějších lidské výtvory z celého světa budou k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Nová expozice nabídne věrné kopie slavné křišťálové lebky, Ďáblovy bible či Turínského plátna.
Replika Michell-Hedgesovy křišťálové lebky bude nejdražším exponátem výstavy....

Replika Michell-Hedgesovy křišťálové lebky bude nejdražším exponátem výstavy. Pohled do jejích očí má vyvolávat hypnotické stavy. | foto: Vlastivědné muzeum Olomouc

Do konce května budou moci lidé v Olomouci vyrazit do Vlastivědného muzea na výstavu Největší záhady a tajemství světa. Začíná 31. ledna, prohlédnou si zde unikátní a běžně nepřístupnou sbírku dvou desítek velmi cenných předmětů. 

„I přesto, že se samozřejmě jedná o kolekci kopií či mistrovských replik, bylo velmi náročné je zajistit. Bylo nutné doslova proletět celý svět a propojit se s odborníky nejen z Evropy, ale i z USA, Indie, Austrálie, Hondurasu či Číny,“ popsal mluvčí muzea Antonín Valenta. MF DNES přináší výběr deseti exponátů.

1. Křišťálová lebka, která umí zhypnotizovat člověka

Nejdražším exponátem bude replika slavné Michell-Hedgesovy křišťálové lebky. Originál byl objeven v roce 1927 u mayského města Lubautum v dnešním Belize. Má odnímatelnou čelist a pohled do jejích očí má vyvolávat hypnotické stavy. Stáří originálu se původně uvádělo kolem tří tisíc let, podle některých odborníků je ale výrazně mladší. 

V Olomouci bude k vidění propracovaná kopie v měřítku jedna ku jedné, stejně jako originál je vyrobená z jednoho kusu křišťálu. „Pochází z naleziště v Jižní Americe, replika má tak ve srovnání s originálem nejbližší možné složení,“ řekl Valenta.

2. Obří socha Moai, kterou „rozchodil“ český badatel

Dominantou výstavy bude obří replika jedné ze soch Moai, jež jsou symbolem Velikonočního ostrova. Nejstarší z těchto několikatunových monumentů pochází ze 13. století. Vědce vždy zajímalo, proč je dávní obyvatelé ostrova vztyčili. 

Autoři jednoho z posledních výzkumů přišli s teorií, že sochy označovaly zdroje vody. Moai jsou spojené s českým badatelem Pavlem Pavlem, který je díky lanům „rozchodil“ a ukázal tak, jak je lidé přemisťovali.

3. Unikátní rukopis psaný neznámým jazykem i písmem

Českou stopu je možné vysledovat také u dalšího exponátu – faksimile „Voynichova rukopisu“. Jde o stále nerozluštěnou knihu z 15. století psanou neznámým písmem v neznámém jazyce.

Dochovalo se 240 stran, o jejich rozluštění se pokoušejí i čeští experti v čele s informatikem Ivanem Zelinkou z Vysoké školy báňské. Rozlousknout tajemný spis se pokusí rozborem četnosti výskytu slov a znaků či analýzou, jež zkoumá zvláštní struktury v textu.

4. Zobrazení biblické zkázy Sodomy a Gomory

Připomínkou jedné z nejstarších civilizací světa bude Sumerská hvězdná planisféra. Jde o mapu zemské polokoule, která pravděpodobně odkazuje k biblické zkáze Sodomy a Gomory. 

Sumerové, již v rozmezí let 4000 a 2000 před naším letopočtem sídlili v Mezopotámii, tak zachytili dvojici měst, která byla podle Bible po Božím soudu za své hříchy zničena ohněm a sírou.

5. Plátno, jež ukrývalo tělo ukřižovaného Krista

Přímo k Ježíši Kristu se vztahuje další lákadlo, replika slavného Turínského plátna. Katolíci ho uctívají kvůli tomu, že v něm bylo krátce po ukřižování údajně zahaleno Kristovo tělo. 

Na víc než čtyři metry dlouhém pruhu látky zůstal pouhým okem viditelný otisk jeho tváře a těla. Někteří badatelé ale o spojitosti plátna s Kristem pochybují a označují jej za středověký podvrh.

6. Vypreparované hlavy nepřátel plné kamínků

Silným zážitkem bude možnost prohlédnout si hlavy tsantsa, jejichž tvůrci jsou příslušníci amazonského kmene Jívaro. Jde o válečné trofeje z hlav nepřátel, velikostně ale odpovídají lidské pěsti. Podle etnoložky z Národního muzea Moniky Baďurové zabrala výroba jedné z nich šest dní, základem bylo stažení kůže z lebky. 

„Kůži asi o polovinu zmenšili vařením, usušili, oškrábali z ní maso a tuk, sešili, zpevnili dolní část krku a takto zformovanou hlavu vysypávali horkými kamínky a pískem, aby vyschla, a zároveň tvarovali obličej,“ popisuje Baďurová na webu Národního muzea.

7. Znaky na disku z trosek chrámu nikdo nerozluštil

Unikátní archeologický objev ze začátku 20. století připomene kopie doposud nevyluštěného Krétského disku. Pochází z trosek paláce Faistos na Krétě, vyrobený byl zřejmě ve druhém tisíciletí před naším letopočtem. 

Má průměr kolem patnácti centimetrů, obě strany pokrývají do spirály otisknuté znaky. Jejich význam navzdory mnoha pokusům prozatím zůstává tajemstvím.

8. Obří kniha z Čech zobrazuje samotného ďábla

Další exponát je maketou mystické knihy Codex Gigas zvané Ďáblova bible. Originál pochází pravděpodobně ze 13. století, v klášteře u Chrudimi ji zřejmě sepsal jediný člověk. 

Ve středověku ji lidé považovali za jeden z divů světa. Má 640 stran, dřevěné desky s kovovým zdobením měří 92 krát 51 centimetrů, potažené jsou kůží, jež údajně pochází ze 160 oslů. Pojmenovaná je díky zobrazení ďábla.

9. Antický orloj předpovídal zatmění Slunce a Měsíce

Výstava zavede návštěvníky i na mořské dno, kde archeologové v roce 1902 u ostrova Antikythera prozkoumávali vrak římské lodi. Mezi troskami narazili na zkorodovaný přístroj o rozměrech 33 krát 17 krát 9 centimetrů. Experti ho teď znají jako mechanismus z Antikythéry, zabývalo se jím několik generací vědců. 

I díky rentgenu odhalili, že se jedná o malý antický orloj sestavený ze 37 nevídaně přesných ručně vyrobených ozubených koleček. Otáčela se uvnitř mechanického kalendáře, uměl také předpovídat zatmění Měsíce a Slunce.

10. Trubka z Tutanchamonovy hrobky přivolává válku

Jako „hudební zbraň hromadného ničení“ je přezdívaná stříbrná trubka z hrobky faraona Tutanchamona. Traduje se, že má moc přivolat válku. Patří do série objevů britského archeologa Howarda Cartera, jenž Tutanchamonovu pohřební komoru objevil v roce 1922.

  • Nejčtenější

Strážníky zaujala řidička s bizarní SPZ. „Doklady“ měla s nekonečnou platností

18. dubna 2024  12:56

Když koncem minulého týdne projížděli městem strážníci z Prostějova, jen těžko mohli věřit svým...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie dopadla cizince, který před Andrův stadion nastražil prasečí hlavy

13. dubna 2024  18:01,  aktualizováno  15.4 11:10

Vandala, který v sobotu 13. dubna ráno polepil Andrův stadion v Olomouci plakáty proti vedení a...

„Ten váš krokodýl je jako živý.“ Dundee se stal celebritou, krmí ho celá vesnice

15. dubna 2024  5:45

Nový seriál iDNES Můj mazel představuje netradiční chovatele a jejich miláčky v Olomouckém kraji....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Olomouci uvedli do funkce nového arcibiskupa. Obřadu přihlížely tisíce lidí

13. dubna 2024  10:11,  aktualizováno  10:54

V pořadí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jozef Nuzík se ujal úřadu. Na bohoslužbu v...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

Jaképak bentley, my máme novou cisternu! Hasiči ze Zábřehu videem baví internet

19. dubna 2024  10:33,  aktualizováno  11:03

Jen s jedním slovem si velitel dobrovolných hasičů a místostarosta města Zábřeh Josef Klimek...

V kauze Autostráda šidili stavbu silnic, místo bourání vozovku položili na starší

19. dubna 2024  5:32

Nechat si vrátit peníze, nebo rozebrat silnici? Hejtmanství má první výsledky analýz kvality...

Nymburk se s Olomouckem natrápil. Opavští obhájci udolali Ostravu

18. dubna 2024  21:17,  aktualizováno  21:36

Obhájci titulu basketbalisté Opavy vstoupili do čtvrtfinále ligového play off s Ostravou vítězstvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...