Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda v kraji opět podraží, Olomoučané budou stále platit nejvíce

  11:17aktualizováno  11:17
Opět vyšší částku najdou v příštím roce obyvatelé velkých měst Olomouckého kraje na složenkách za vodu. Ta totiž znovu podraží, ne všude ale stejně. Například v Šumperku to bude o deset procent, zatímco třeba v Jeseníku jen o jedno procento. Nejvíc ze všech pak za vodu i nadále zaplatí lidé v Olomouci.

Kohoutková voda opět zdražuje. Zatímco v Jeseníku je to ale jen o jedno procento, v Šumperku o deset procent. Nejdražší zůstává Olomouc. Ilustrační foto | foto: Philips

Důvodem různého nárůstu cen je fakt, že vodárenské společnosti po dohodě s obcemi zvyšovaly ceny vodného a stočného za kubík vody rozdílně.

CENA VODY V OLOMOUCI

Stará a nová cena v Kč

vodné: 32,16 / 32,71
stočné: 34,65 / 37,85
celkem: 66,81 / 70,56
zdražení: 5,6 %

Nejdražší voda bude i nadále v Olomouci, která je také největším odběratelem. Podle údajů Moravské vodárenské zaplatí lidé za kubík dodané pitné vody, tedy vodné, 32,71 koruny a za vyčištění kubíku vody, což je stočné, 37,85 koruny.

V součtu to pak znamená včetně desetiprocentní daně z přidané hodnoty 70,56 koruny. Do konce letošního roku platí lidé 66,81 koruny.

"Celkový nárůst je 5,6 procenta. Jedna rodina zaplatí od příštího roku měsíčně při průměrném odběru o dvaačtyřicet korun víc než dosud," sdělila mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná.

Zvýšení ceny v Olomouci podle ní ovlivňují inflace a u stočného nutné navýšení zdrojů k zajištění oprav a údržby nových vodárenských zařízení, která byla pořízena s významným přispěním Evropské unie.

Prostějov zdraží o sedm procent, Přerov o čtyři

CENA VODY V PROSTĚJOVĚ

Stará a nová cena v Kč

vodné: 33,46 / 35,80
stočné: 27,59 / 29,52
celkem: 61,05 / 65,32
zdražení: 7 %

V Prostějově, kam dodává vodu rovněž Moravská vodárenská, poroste cena ještě razantněji. Lidé se musejí připravit na sedmiprocentní zdražení.

Dosud zaplatili za vodné a stočné na jeden metr krychlový vody 61,05 koruny, od prvního ledna to bude o 4,27 koruny víc. Pro průměrnou domácnost to znamená měsíční zvýšení plateb přibližně o sedmačtyřicet korun.

Spolu s Jeseníkem se dostal při zdražování pod pět procent pouze Přerov, kde si lidé připlatí 4,2 procenta. Místo šedesáti korun zaplatí za dodání kubíku pitné vody a vyčištění stejného množství splašků o dvě koruny a padesát haléřů víc.

CENA VODY V Přerově

Stará a nová cena v Kč

vodné: 36 / 37
stočné: 24 / 25,50
celkem: 60 / 62,5
zdražení: 4,2 %

"Do nové ceny jsme promítli skutečnost, že od srpna musíme platit za důlní vodu ze štěrkopísků pět korun za kubík. Přitom do té doby se za ni neplatilo," uvedl ekonomický náměstek Vodovodů a kanalizací Přerov Jan Sabadoš.

Podle něj se tato změna v legislativě dotkla čtyř míst na Moravě, v Olomouckém kraji pouze Přerovska. Přesto společnost zvedla cenu za kubík jen o polovinu nových nákladů. A to do částky částečně zohlednila zařazení nových investic do majetku a splácení úvěrů. "Další rozdíl v nákladech musíme řešit cestou úspor," řekl Sabadoš.

Jeseník zdražuje kosmeticky, Šumperk nejvíc z regionu

Největší cenový kontrast je potom v severní části Olomouckého kraje. Šumperk zdražuje o deset procent, Jeseník o téměř devět procent méně.

CENA VODY na sever kraje

Stará a nová cena v Kč

Šumperk

vodné: 31,02 / 34,12
stočné: 31,48 / 34,64
celkem: 62,5 / 68,76
zdražení: 10 %

Jeseník

vodné: 25,52 / 26,29
stočné: 33,99 / 33,99
celkem: 59,51 / 60,28
zdražení: 1,3 %

"Zvýšení ceny odráží jak nárůst provozních nákladů, tak růst nájemného pro společnost Vodohospodářská zařízení vlastnící infrastrukturu. Ta druhá položka ale znovu poslouží pro další rozvoj a zkvalitnění vodárenské infrastruktury," vysvětlil obchodní náměstek ŠPVS Šumperk Jan Havlíček.

Společnost Vodovody a kanalizace Jeseník přitom zvyšuje cenu pouze o sedmasedmdesát haléřů na 60,28 koruny zas kubík vodného a stočného. Je tak nejlevnější z velkých měst v kraji.

"To zdražení je vyloženě kosmetická záležitost," sdělila ředitelka společnosti Ivana Güttnerová. Doplnila, že firma razantně zvyšovala cenu před rokem, kdy lidé museli připlatit o sedm procent víc. "Do ceny se tehdy promítly nákladné projekty nových sítí," podotkla Güttnerová.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Najdete na iDNES.cz