Vojáci z Přáslavic si během závěrečné přípravy hojně vyzkoušeli například i...

Vojáci z Přáslavic si během závěrečné přípravy hojně vyzkoušeli například i jednání s afghánskými obyvateli. Ty hráli vojáci, kteří už mají strážní misi za sebou. | foto: Henrich Mládek, Armáda ČR

Vojáci z Přáslavic podstupují zkoušku. Ukáže, zda mohou do Afghánistánu

  • 3
Závěrečné cvičení, které rozhodne o tom, zda jsou připraveni odjet do Afghánistánu strážit tamní klíčovou základnu, absolvují v těchto dnech vojáci z přáslavického 72. mechanizovaného praporu. Připravovali se na ně minulý týden, kdy si během nácviku hojně zkoušeli hlídkování i komunikaci s „místními.“

Vojáci z Přáslavic tvoří základ 3. strážní roty, která má v říjnu převzít ochranu spojenecké základny Bagrám v v afghánské provincii Parwan. Minulý týden absolvovali ve Vyškově poslední komplexní výcvik před závěrečnou certifikační misí. Ta představuje oficiální souhlas k nasazení v zahraniční misi.

„Cílem výcviku bylo jednotky takzvaně sladit před certifikačním cvičením. To začíná v pondělí a končí v pátek. Během výcviku byly rovněž využity zkušenosti a poznatky z dvoutýdenní stáže v Afghánistánu, které se na přelomu července a srpna zúčastnilo deset příslušníků strážní roty včetně jejího velitele, kapitána Petra Lišky,“ uvedl tiskový a informační důstojník 3. strážní roty Henrich Mládek.

Vojáci si kromě hlídek vyzkoušeli i různou techniku, která pro ně v rámci ostré mise může být v některých situacích klíčová. Jde například o techniku pro noční vidění.

„Patrolování s prostředky pro noční vidění jsem měl možnost vyzkoušet si v reálných podmínkách při stáži v Afghánistánu. Proto mohu potvrdit, že schopnost plnit úkoly s jejich použitím je pro nás klíčová," komentoval výcvik velitel strážní čety Rudolf P.

Afghánce hráli při cvičení vojáci, kteří už mají zkušenosti z mise

Trénink patrol, které budou součástí každodenní práce přáslavických vojáků v misi, proběhl ve výcvikovém prostoru Březina. Afghánské obyvatele i povstalce zde „hráli” další vojáci z Přáslavic, kteří již strážní misi v Afghánistánu absolvovali v rámci 1. strážní roty a jejíž poslední členové přiletěli zpět do Česka v dubnu.

Závěrečný nácvik vojáků

„Po půlročním působení v prostoru zodpovědnosti znají tamní prostředí, poměry a zvyklosti. Jejich zkušenosti jsou pro nás při výcviku neocenitelné," komentoval spolupráci velitel družstva Radim P.

Úkolem mise strážní roty je střežit základnu Bagrám ležící asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván. Ta patří mezi nejdůležitější spojenecké základny v Afghánistánu, a to především kvůli letišti se dvěma drahami, kde mohou přistávat i největší zásobovací letadla. Je proto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde i jedno z velitelství.

Vojáci na misi poletí s velkým množstvím vybavení, které zdaleka nečítá jen pušku, helmu a neprůstřelnou vestu. Celkem každý člen jednotky před výjezdem na svou zahraniční misi "fasuje" desítky různých položek.

„Třeba, chrániče kolen a loktů, šamak nebo Camelbag,“ vyjmenoval některé Jan Brunclík, který zodpovídá za výcvik 3. strážní roty, jež bude od října nasazena v Afghánistánu. Bez ochrany kolen a loktů se totiž voják neobejde, šátek šamak ho zase chrání před všudypřítomným prachem a sluncem, a Camelbag slouží jako zásobník vody zejména při vyčerpávajících nočních patrolách.

Zdravotník zraněné vojáky ošetřuje z jejich vlastní lékarničky

Kromě toho vojákům výstrojní sklad vydává samozřejmě i základní výbavu - několikery béžové maskáče, takzvané "pouštňáče", trička, polní boty do pouště a pokrývky hlavy. Samozřejmostí jsou kvalitní taktické rukavice, sluneční a taktické brýle s balistickou ochranou.

„Takové brýle dokáží ochránit zrak například před střepinami,“ nastínil Brunclík.

A protože jsou součástí práce příslušníků strážní roty také noční výjezdy, dostávají vojáci samozřejmě i svítilny. A to jak ty, které se připevní na zbraň, tak i klasické čelové s měnitelnými barevnými filtry nebo přilbové.

Důležitou součástí vybavení každého člena jednotky je pak osobní lékárnička, která obsahuje vybavení pro poskytnutí první pomoci.

„Je zde například škrtidlo, tracheotomická trubice a další speciální zdravotnické pomůcky,“ uvádí Brunclík s tím, že lékárničku voják vždy nosí na stejném místě uniformy a je-li zraněn, je ošetřen vlastním vybavením.

„Pokud by totiž zdravotník použil svoje vybavení, v případě vlastního zranění by mu chybělo," vysvětlil Brunclík.