Nad bochořským letištěm se stahují mraky. Armáda ho nejspíš opustí a civilní provoz se bez ní nejspíš neudrží.

Nad bochořským letištěm se stahují mraky. Armáda ho nejspíš opustí a civilní provoz se bez ní nejspíš neudrží. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Vojáci v Bochoři zřejmě skončí a s nimi i provoz civilního letiště

  • 7
Do nápadu na provoz smíšeného vojenského a civilní letiště v Bochoři na Přerovsku už Olomoucký kraj s Přerovem vložili miliony korun. Vypadá to, že zbytečně. Ministerská analýza totiž zřejmě ukáže, že přerovské letiště obrana zruší. A bez vojáků reálně hrozí konec i civilnímu provozu.

Analýza využití vojenských letišť, kterou nyní dokončují na ministerstvu obrany, pravděpodobně ukáže, že s přerovským letištěm armáda dále nepočítá. Takovou informaci alespoň ve čtvrtek přinesl s odvoláním na zdroj z blízkosti ministra obrany deník Právo.

Bojový vrtulník Mi-24.

Po bojových helikoptérách Mi-24 by se tak z Bochoře přesunulo i dvacet helikoptér Mi-17, které společně s provozem vojenského letiště ročně stály obranu miliardu korun. A to je příliš, takže se letka nejspíš přestěhuje do Náměště nad Oslavou.

Ačkoliv ministerstvo zatím zprávu o zrušení letiště potvrdit nechce, mraky se nad Bochoří stahují už delší dobu.

"Analýza využitelnosti vojenských letišť se na ministerstvu obrany v těchto dnech teprve dokončuje. Poté, podle předpokladů zřejmě na přelomu září a října, bude předložena vládě, která o celé věci musí rozhodnout," informoval mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Vrtulník Mi-17

Pokud by však ministerstvo letiště nakonec ze svého plánu opravdu vyškrtlo, byl by to problém především pro Přerov a Olomoucký kraj, kteří měli s Bochoří velké plány. Dohromady se Zlínským krajem založili společnost Regionální letiště Přerov a do projektu investovaly jen za poslední tři roky asi 112 milionů korun.

Otázkou je, zda by civilní provoz mohl pokračovat i po odchodu vojáků. "Pro nás je to svízelná situace, protože jsme založili obchodní společnost a začali jsme provozovat civilní část. Bez vojáků nebudeme ale schopni pokračovat," řekl Právu primátor Přerova Jiří Lajtoch.

Odchodem armády by o práci přišla až tisícovka lidí

Podobně zpráva o možném zrušení základny vyděsila i představitele Zlínského kraje, kteří odchod vojáků z nejvýchodněji položeného letiště u nás nepovažují za dobrý nápad. Doufají tak, že se informace nakonec nepotvrdí.

"Vláda zatím nic takového neschválila, takže to neberu nijak fatálně," prohlásil náměstek zlínského hejtmana Libor Lukáš. Pokud by to však udělala, bylo by to podle něj "nedobré". Jednak by po zrušení letiště přišlo o práci několik set lidí, a navíc by podle Lukáše armádní jednotka na Moravě být měla. "Neměli bychom hledět jenom na peníze, ale také na bezpečnost," dodává.

To náměstek olomouckého hejtmana Ivan Kosatík situaci nevidí tak černě, podle něj civilní letiště odchodem vojáků ohroženo není. "Armáda by podle mého odejít neměla už jen proto, že je to naše jediné letiště na východě. Ale kdyby se přece jen rozhodla letiště opustit, naše plány to neohrozí," tvrdí Kosatík.

"Ty projekty na sebe mohou navazovat a měly se vzájemně podporovat, ale teoreticky může civilní letiště existovat bez toho vojenského," dodává. Obratem však přiznává, že s odchodem armády by o práci mohlo přijít až tisíc lidí.

,