Pohled na olomoucké Klášterní Hradisko, v němž sídlí vojenská nemocnice.

Pohled na olomoucké Klášterní Hradisko, v němž sídlí vojenská nemocnice. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Spokojení lidé i personál. Olomoucký vojenský špitál je nejlepší na Moravě

  • 0
Spokojení pacienti i lékaři a zdravé finance, tudíž třetí místo v Česku a na Moravě dokonce to vůbec nejlepší. To je výsledek olomoucké vojenské nemocnice, která se zapojila společně s bezmála 160 zdravotnickými zařízeními do hodnocení kvality lékařské péče, bezpečí i hospodaření nemocnic.

Žebříček sestavila organizace HealthCare Institute mimo jiné na základě odpovědí pacientů v dotaznících.

„V projektu o nejlepší nemocnici, kterého se účastníme pravidelně, jsme v minulosti dosáhli i lepšího umístění. Ovšem vzhledem k tomu, že zařízení, které se do hodnocení zapojují, přibývá, považuju letošní výsledek za vynikající. To ale neznamená, že bychom neměli co zlepšovat, protože na to je prostor vždy,“ uvedl Martin Svoboda, ředitel vojenské nemocnice.

Nemocnice z Hradiska

Tu sice zřizuje ministerstvo obrany, ovšem většinu jejího personálu stejně jako pacientů tvoří lidé mimo armádu. Na bronzovou příčku se zdravotnické zařízení vyšplhalo podle Svobody zejména díky špičkové lékařské péči a přístupu personálu k pacientům, který hodnotili sami „klienti“ v dotaznících.

Organizátorům projektu se jich letos sešlo bezmála 71 tisíc a lidé v nich odpovídali například na otázky typu, zda jim lékaři a sestry srozumitelně vysvětlili postup léčby a možná rizika nebo zda personál reagoval včas, když potřebovali pomoc.

„Nejde ale jen o lékaře a sestry, o náš úspěch se postarali rovným dílem všichni zaměstnanci, protože pacienti hodnotili třeba i stravu. Personál je to nejcennější, co nemocnice má,“ podotkl ředitel.

Kvalitu poskytované péče se nemocnice nicméně snaží každoročně zvyšovat pomocí investic.

Vojenská nemocnice Olomouc

Nejstarší vojenská nemocnice v Česku byla založena už v roce 1748. Jedná se o příspěvkovou organizaci ministerstva obrany, poskytuje však služby pacientům všech zdravotních pojišťoven bez ohledu na to, zda jde o příslušníky armády. V současnosti disponuje 265 lůžky. Ročně bývá v nemocnici hospitalizováno zhruba 7 000 pacientů, dalších 36 tisíc projde jejími ambulancemi, přičemž někteří do nich docházejí opakovaně - celkově tak počet „návštěv“ ambulancí dosahuje téměř 60 tisíc ročně.

„V letošním roce jsme dokončili obnovu CT přístroje. Dále průběžně doplňujeme a obnovujeme mobiliář ve středisku péče o válečné veterány. Investovali jsme i do pořízení letního refektáře, což je poslední neopravená budova nemocnice, kterou chceme příští rok zrekonstruovat a zřídit v ní pracoviště následné intenzivní péče o děti,“ popsal Svoboda.

Nemocnice chce personálu otevřít školku

Kromě hodnocení pacientů se organizátoři projektu „Nemocnice ČR 2015“ zaměřili na hospodaření a efektivitu procesů ve zdravotnických zařízeních a zajímali se také o názory personálu. Třeba o to, jak je spokojený se svým zaměstnavatelem.

„I v této oblasti jsme si vedli velmi dobře, což je pro chod nemocnice velmi důležité,“ řekl ředitel zdravotnického zařízení sídlícího v historickém areálu Klášterního Hradiska.

O tom, že se vojenská nemocnice snaží vycházet personálu vstříc, svědčí například plán na vybudování firemní mateřské školy.

„V nemocnici funguje provoz na směny. Některé naše lékařky a sestry od nás kvůli problémům s hlídáním svých ratolestí odcházejí nebo se nevracejí po mateřské. Právě kvůli nim by měla příští rok začít fungovat takzvaná dětská skupina,“ podotkl Svoboda.

Šumperská nemocnice má nejútulnější čekárnu a krátké čekání

Ve srovnání zdravotnických zařízení uspěla také Nemocnice Šumperk. Skončila na druhém místě v dílčí „soutěži“ o nejútulnější čekárnu z pohledu ambulantních pacientů a dále získala bronz za nejkratší čekací dobu v ambulancích.

„Jsme rádi, že pacienti naši dlouhodobou a trvalou snahu o to, aby se u nás cítili příjemně, vnímají a oceňují,“ uvedla mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.

„Zároveň nás to jen utvrzuje v tom, že naše plány mohutně investovat do rozvoje nemocnice i jejího areálu jsou cesta správným směrem. V nejbližších letech totiž nemocnice plánuje výstavbu nové vstupní haly, ve které se pacienti dočkají kompletně nového, moderního zázemí, včetně čekáren, nové lékárny, kavárny nebo prodejny zdravotnických potřeb,“ dodala.