Armáda od ledna výrazně omezí vstup civilistů do vojenských újezdů Libavá nebo Březina. Mezi lidmi ze sousedících obcí to vzbudilo nevoli. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Konec procházek. Armáda od ledna omezí vstup do Libavé a Březiny

  • 143
Pro stovky turistů a lidí, kteří bydlí poblíž vojenských prostorů Libavá a Březina v Olomouckém kraji, přichází špatná zpráva. Od ledna sem ministerstvo obrany a správa újezdů radikálně omezí vstup. Dovnitř se už nedostane nikdo kromě vojáků, lesníků či zemědělců.

Strohé upozornění, které přišlo od Správy vojenského újezdu v prosinci starostům na Prostějovsku z okolí vojenského prostoru Březina, vzbudilo velké rozpaky. Do rozlehlých lesů a kouzelných údolí mezi Brodkem u Prostějova, Plumlovem, Drahany a Protivanovem se nově v podstatě nedostane civilista.

Jen na Prostějovsku jde o stovky lidí, kteří sem dosud chodili na houby, výlety nebo jen tak na procházky se psem či s dětmi.

„Aby nám v průběhu prosince řekli, že se povolenky od příštího roku automaticky ruší a lidi tady na mě kvůli tomu řvali, tak to nepovažuji za normální,“ rozčiluje se například starosta Krumsína na Prostějovsku Jaroslav Střelák.

„Chápu, že nějaký režim platit musí, ale armáda zase musí pochopit, že když mám za barákem vojenský prostor a nemohl bych tam vstoupit, tak takhle to také dělat nelze. O takové zásadní změně věděli dlouho dopředu, ale obce postavili úplně na poslední chvíli už před hotovou věc,“ dodává.

Máme být sousedé, ne dostávat ultimáta, zlobí se starosta

Nový režim souvisí se zmenšováním vojenských prostorů. V Čechách například armáda po letech úplně opouští Brdy.

„Zásadní změnou je, že povolování vstupu má režim správního řízení a žadatel musí žádost podat osobně na úřadovně újezdního úřadu. Nelze ji vyřídit v zastoupení. Současně dojde k omezení povolení za účelem volnočasových aktivit, známých jako sběr plodin,“ potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Roztrpčený je ze změny také starosta Drahan na Prostějovsku Milan Marek. Pro své obyvatele obec každoročně hromadně vyřizovala kolem stovky povolenek.

„Obce měly informace dostat jako první. Byli jsme tady dlouho před armádou a měli bychom se k sobě chovat jako sousedé. Je to špatné, když dostaneme ultimátum,“ zlobí se Marek.

S individuálními povolenkami na Libavou je konec

Problém však není jen v tom, že se lidé budou muset trmácet až do Vyškova, pokud si na správě vojenského újezdu budou chtít povolenku ke vstupu vyřídit. Zřejmě ji totiž vůbec nedostanou.

Pohled do újezdu Libavá

„Za účelem sběru plodin ji nedostane nikdo,“ potvrdil přednosta Vojenského újezdu Březina Radek Malaník.

„Až se to lidé dozvědí, tak to budou opravdu hodně brblat, abych to řekl slušně,“ odtušil starosta Drahan.

Stejné to bude i na Libavé, kde správa újezdu eviduje téměř tři tisíce povolenek.

„Individuální povolení ke vstupu se nebude vydávat vůbec. Do vojenského prostoru se dostanou pouze lesníci, zemědělci a samozřejmě příslušníci armády,“ konstatoval přednosta újezdu Libavá Josef Dřímal.

Ministerstvo: Okrajové části újezdů jsou nově volně přístupné

Ministerstvo obrany argumentuje, že celá věc souvisí se zmenšováním vojenských prostorů. Například Libavá přišla o třetinu plochy, a vznikají zde nové samosprávné obce (více čtěte zde), katastru Krumsína na Prostějovsku zase připadne 39 hektarů lesů a luk v okolí říčky Osiny. Další plochy dostanou Prostějovičky nebo Brodek u Prostějova.

„Vojenské újezdy byly zmenšeny o okrajové části, kde se rekreační aktivity nejvíce provozovaly. Na tato území bude od ledna volný přístup pro všechny. Nebude třeba žádné povolení,“ vysvětlil Jan Pejšek z ministerstva obrany.

„Naopak území, které si armáda ponechává, potřebuje k výcviku a přístup na ně bude z bezpečnostních důvodů povolován pouze v odůvodněných případech. Těmi jsou například bydlení v bezprostředním sousedství nebo pravidelný průjezd za prací, pokud však zrovna neprobíhá výcvik,“ dodal.

V Březině tak pro turisty zůstane přístupná oblíbená cyklistická stezka Repešským žlebem z Hamer do Repech. Na Libavé zase armáda počítá s cyklistickým Bílým kamenem nebo poutí do Staré Vody.

„Újezdy se nezavřou úplně. Tradiční organizované akce se budou moct po vyznačených trasách a za asistence vojenské policie konat i nadále,“ potvrdil Pejšek.

Hlavní organizátor Bílého kamene Oldřich Wasserrab dodal, že 23. ročník začátkem května příštího roku již ministerstvo obrany povolilo.

„Z osmdesáti procent se budeme pohybovat na území vojenského prostoru,“ řekl. Letos se akce zúčastnilo téměř dva tisíce cyklistů, loni, když vyšlo počasí, však na jarní projížďku Libavou přijelo až šest a půl tisíce milovníků kol.