ANO v Olomouckém kraji během čtvrt roku vyšachovalo už druhého politika-doktora. Oto Košta (vpravo) byl odvolán z křesla hejtmana, Milan Brázdil se zase nyní nedostal na kandidátku pro sněmovní volby.

ANO v Olomouckém kraji během čtvrt roku vyšachovalo už druhého politika-doktora. Oto Košta (vpravo) byl odvolán z křesla hejtmana, Milan Brázdil se zase nyní nedostal na kandidátku pro sněmovní volby. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Krajské ANO se bálo voličů, míní politologové o odstavení sběrače kroužků

  • 5
Snaha krajské buňky hnutí ANO o omezení vlivu voličů stojí dle politologů za vyšachováním poslance a lékaře Milana Brázdila z kandidátky pro sněmovní volby. Část regionálního vedení partaje Andreje Babiše ho na ni nepustila, byť v minulosti dvakrát v Olomouckém kraji získal nejvíce preferenčních hlasů.

„Za jeho stažením vidím spíše zákulisní motivy. Koneckonců současná kandidátka není obsazena výraznými osobnostmi a krajské vedení si patrně chtělo pojistit, aby voliči do kandidátky svými kroužky zasáhli co nejméně,“ hodnotí politolog olomoucké Univerzity Palackého Jakub Lysek.

Navíc upozorňuje, že podstatná část lidí v čele soupisky pro říjnové volby byla spjata s holdingem Agrofert, jenž dříve patřil právě Babišovi. Konkrétně jde o lídra Jaroslava Faltýnka, Petra Vránu na třetím a Milana Ferance na čtvrtém místě.

Podobně se na aktuální vývoj v hnutí ANO dívá i vedoucí katedry politologie a evropských studií na olomoucké univerzitě Tomáš Lebeda.

„Logická úvaha, která se nabízí, je, že jde s největší pravděpodobností o klasický souboj o pozice a osobní ambice jednotlivých členů,“ přemítá Lebeda.

Byl málo aktivní k jinými okresům, zní důvod vyškrtnutí

Zásah do Brázdilovy politické kariéry přišel před zhruba třemi týdny, kdy složení kandidátky řešilo krajské předsednictvo babišovců. Z osmi členů jich nad jmény nakonec sedělo šest. Tři se proti Brázdilovi postavili. Vytkli mu laxní vztah k okresním buňkám ANO.

„Malá aktivita ve vztahu k jiným oblastem neboli okresům,“ upřesnil Milan Feranec, šéf olomouckého ANO, jež Brázdila spolu s ním na kandidátku nominovalo. Feranec podotýká, že usiloval o to, aby Brázdil na kandidátce také byl.

„Jsem vázán rozhodnutím olomouckého oblastního sněmu. Musím ale respektovat i rozhodnutí krajského sněmu,“ upozornil.

Poslední slovo měl prozatím právě krajský sněm. Členové hnutí v tajném hlasování návrh kandidátky bez Brázdilova jména na konci minulého týdne schválili.

Sám Brázdil již dříve naznačil, že za jeho odsunem mimo kandidátní listinu může být obava některých konkurentů, že je na podzim při volbách díky preferenčním hlasům přeskočí. Získal je v posledních volbách do Sněmovny i olomouckého zastupitelstva, dostal se tak před tehdejší lídry.

„Jiný důvod nevidím, protože roli týmového hráče ve Sněmovně hraji, Andrej Babiš mě má rád. Nedozvěděl jsem se žádný důvod, nebyla ani žádná kritika na moji hlavu,“ uvedl poslanec. Vše označil za velké překvapení a zklamání.

Brázdil by na kandidátce měl být, říká Faltýnek

Dění kolem Brázdila zaskočilo i politologa Lyska. „A to proto, že neznám objektivní důvod ani oficiální stanovisko hnutí, proč by již neměl kandidovat,“ říká politolog.

Dostat se do bojů o poslanecký mandát ale Brázdil stále ještě může. Nynější kandidátku bude za zhruba měsíc schvalovat celorepublikový výbor ANO. V SMS zprávě se něj odvolává i Andrej Babiš, jehož MF DNES požádala o vyjádření. Na otázku, zda má olomoucký volební skokan jeho podporu, však už neodpověděl.

Babiš přitom sám může Brázdila vrátit do hry. Má pravomoc zasahovat do kandidátek hnutí pro volby na všech úrovních. Místopředseda ANO a jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek se za Brázdila na krajském sněmu postavil.

„Na tom jednání jsem řekl svůj názor. Myslím si, že by na kandidátce být měl,“ podotýká Faltýnek. Její současnou podobu však označuje především jako záležitost krajského sněmu.

„Bylo tajné hlasování a takto prostě rozhodl. Neumím předjímat, jak se k tomu postaví celorepublikový výbor,“ dodává Faltýnek.

Tahanice o Brázdila ovšem ve výsledku může ANO ve sněmovních volbách poškodit.

„Podpora hnutí je závislá na popularitě lídra Andreje Babiše. V tomto případě lokální faktory hrají sice obecně menší roli, nicméně v osobě Milana Brázdila se jedná již o druhého populárního doktora, který byl nějakým způsobem vyšachován. ANO v Olomouckém kraji proto nemusí být tak úspěšné. Výsledek může být těsnější, než by se dnes dalo očekávat,“ míní Lysek.

Odkazuje tím na pár měsíců starý případ lékaře Oto Košty. Za babišovce se coby lídr stal hejtmanem, ANO ho ale po čtvrt roce za velkého mediálního pozdvižení z čela kraje odstranilo (psali jsme zde).