Milan Brázdil (ANO 2011).

Milan Brázdil (ANO 2011). | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Špičky ANO daly šanci Brázdilovi, Oklešťkovi zarazily plány na dvě funkce

  • 3
Ústředí ANO zasáhlo proti rozhodnutí části vedení hnutí v Olomouckém kraji. To před časem nepustilo na kandidátku poslance a záchranáře Milana Brázdila, byť sbíral rekordní počty preferenčních hlasů. Teď na ní opět je. Kromě toho zaznělo, že hejtman Ladislav Okleštěk nebude moci být zároveň i poslancem.

Sám Brázdil věří, že hlasy znovu přinese. „Nijak jsem se nezměnil, lidé mě měli rádi i předtím,“ přemítá. Do voleb může jít díky pondělnímu rozhodnutí celostátního výboru Babišova hnutí, které o kandidátkách jednalo, a to ze šestého místa.

Zúčastnil se ho i olomoucký hejtman a současně regionální šéf strany Ladislav Okleštěk. Připouští, že se o Brázdilovi bavil přímo s Babišem. Ten již dříve pro MF DNES uvedl, že by Brázdil na kandidátce být měl (psali jsme zde). Jeho návrat podle Oklešťka prošel bez problému.

„Na výboru jsem řekl, že mé stanovisko je, aby pan Brázdil na kandidátce byl. Kolegy jsem o to požádal a oni souhlasili,“ řekl.

I Oklešťka se přitom výsledek pondělního jednání přímo týká. Babiš po něm vydal veřejné prohlášení o tom, že hejtmani kandidující do Sněmovny si v případě zvolení budou muset vybrat jen jednu funkci (podrobnosti zde).

Okleštěk se dvěma postům nebránil, naštval tím část straníků

Okleštěk nyní zastává obě, hejtmanem se stal v únoru, kdy hnutí po pouhých třech měsících ve funkci odvolalo Oto Koštu (více čtěte zde). A plánoval v tom pokračovat i nadále, což ale vyvolalo kritiku části straníků v regionu. Svoji nevoli dali najevo v dopise, který se MF DNES podařilo získat.

Prvních 10 jmen kandidátky ANO

1. Ladislav Okleštěk
2. Petr Vrána
3. Milan Feranec
4. Adam Kalous
5. Irena Blažková
6. Milan Brázdil
7. Jaromíra Lónová
8. Martin Janíček
9. Rostislav Hrdiborský
10. Sieglinde Mimrová

(zdroj: Hnutí ANO)

„V rozporu s veřejně deklarovanou snahou předsedy a předsednictva hnutí o zamezení kumulování veřejných funkcí byl na druhé místo kandidátky nominován hejtman Ladislav Okleštěk. Andrej Babiš praxi souběhu funkce hejtmana a poslance již v roce 2013 označil za pohrdání voliči a veřejností je toto téma vnímáno silně negativně,“ stojí v dokumentu.

Je pod ním podepsané předsednictvo oblastní organizace, která spravuje buňky ANO na Olomoucku. Hejtmanovo jméno v čele kandidátky pobouřilo i některé straníky na Šumpersku. Okleštěk se hájil, že mu zkušenosti ze Sněmovny a vazba na ni usnadňují řízení kraje.

Nyní je část kritiků spokojenější. Člen olomouckého předsednictva Miroslav Žbánek označuje podobu kandidátky spolu s Babišovým vyjádřením za přijatelné řešení.

„Akceptuji, že u pana Oklešťka je specifické, že na hejtmana nekandidoval. Stal se jím jako náhradník po odchodu pana Košty. Má tedy po volbách právo se rozhodnout, jestli chce tu či onu funkci,“ řekl Žbánek.

Okleštěk: Nutnost vybrat si funkci nevidím jako prohru

Někteří straníci ovšem zůstávají ostražití. Zdůrazňují, že pro ně bude rozhodující, zda Okleštěk skutečně po případné obhajobě poslaneckého mandátu jednu z funkcí opustí.

„Pokud by to tak za ty čtyři měsíce bylo, je vše v pořádku. Trochu skepse ale zůstává. Prohlášení jsou jedna věc, pak se ale stává, že se hledají důvody, jak názor změnit,“ uvedl jeden z členů ANO, který si přál zůstat v anonymitě.

Sám Okleštěk, který si tak co do počtu funkcí po volbách určitě pohorší, situaci jako prohru nevidí.

„To, že bych zůstal hejtmanem, není přece prohra. A kdybych byl poslancem, ani to nepovažuji za prohru,“ řekl. Jak se po volbách bude rozhodovat, nyní neprozradil. Vliv bude ale mít i samotný volební výsledek.

„Situace, že budu ve dvou pozicích, může, a nemusí nastat. Může se stát, že nebudu zvolen,“ podotkl hejtman.

Donedávna mu na krajské kandidátce patřila druhá pozice, jedničkou byl Jaroslav Faltýnek. Ten teď vede volební soupisku na Vysočině, kde nahradil odstupujícího Ivana Pilného.