Dvě obce jen nedaleko od sebe jsou příkladem pestrosti voleb. V jedné má každý z kandidátů vlastní kandidátku, ve druhé jsou naopak všichni na jedné a o vítězi je tak už dopředu jasno. Ilustrační snímek

Dvě obce jen nedaleko od sebe jsou příkladem pestrosti voleb. V jedné má každý z kandidátů vlastní kandidátku, ve druhé jsou naopak všichni na jedné a o vítězi je tak už dopředu jasno. Ilustrační snímek | foto: David Port, MAFRA

Ve vsi na Šumpersku kandiduje osm lidí na osmi kandidátkách

  • 2
Dvě obce leží jen šest kilometrů od sebe, ale jsou příkladem pestrosti voleb. Ve Vyšehoří na Šumpersku se do boje o hlasy vydalo osm kandidátů, ovšem každý na své vlastní listině. V nedalekém Bušíně je to přesně naopak.

Ve většině obcí je to tak, že pokud voliči nedávají přednost jednotlivým osobnostem, zaškrtnou na volební listině celou kandidátku. Vždycky ale pouze jednu. To ve Vyšehoří mají velké privilegium. Mohou jich totiž zaškrtnout víc a jejich hlas je platný.

„Pokud kandidují pouze jednotliví nezávislí kandidáti jako u nás, mohou voliči zakřížkovat tolik kandidátek, kolik je kandidátů. U nás maximálně sedm, protože to je počet členů zastupitelstva,“ vysvětlila předsedkyně volební komise ve Vyšehoří Marta Krmelová.

Zato v Bušíně voliči škrtají pouze Bušínskou nezávislou a nemohou se splést. Jinak si mohou vybrat a křížkovat jména.

„Výběr je hodně omezený. Bral bych tak tři až čtyři kandidátky. Z devíti lidí vybrat sedm členů zastupitelstva moc možností nedává,“ říká Jiří Králíček z Bušína. Přesto zaškrtl přesně sedm jmen.

To jinou bušínskou voličku systém naštval. „Dala jsem hlas jenom jednomu kandidátovi, který je úplný nováček. Ti ostatní se od minulých voleb nijak zvlášť nepředvedli,“ uvedla žena, která si přála zůstat v anonymitě.

„Je to absolutní voličská demokracie“

V Bušíně a Vyšehoří si lidé už zvykli. Stejně totiž vybírají za posledních 12 let už počtvrté.

„Tenhle systém je nejlepší. Nikdo se neschovává za nějakou partaj. Každý jde sám za sebe. To se mi líbí,“ uvedl tamní obyvatel Jaromír Bezděk. Vybral si ale pouze jednoho kandidáta. „To je člověk, na kterého je vždycky spolehnutí,“ vysvětlil.

I další lidé si systém jednotlivých kandidátů ve Vyšehoří pochvalují. „Takhle je to spravedlivé. Nikomu nepřibývají hlasy jenom proto, že je na stranické kandidátce někde vpředu. Tady je každý hlas opravdu jenom vyjádřením přízně konkrétního voliče,“ přemítá Olga Hýblová.

„Myslím, že tohle je absolutní voličská demokracie. Jenom by nás kandidátů mělo být víc. I tak jsem ráda, že bude alespoň jeden náhradník pro případ, že někdo ze zastupitelů v průběhu volebního období z různých důvodů ze zastupitelstva odejde,“ přidala starostka Vyšehoří Ilona Vařeková.

Na Šumpersku a Jesenicku je i osm čistě dámských uskupení

Další zajímavostí jsou na Šumpersku a Jesenicku čistě dámské kandidátky. Zatímco v minulých volebních obdobích byly výjimkou, letos je jich tu hned osm. Jedna z nich také ve Vikýřovicích na Šumpersku. Nese honosný název Vize pro Vikýřovice.

„Myslím, že to vypovídá leccos o dění v obci. Řekl bych, že může jít o nespokojenost s muži ve vedení obce,“ přemítá Miroslav Cikryt z Vikýřovic. Naopak jiná z obyvatelek nevidí za ženskou kandidátkou žádný zvláštní záměr.

„Neviděla bych v tom žádné ušlechtilé cíle. Spíš bych řekla, že je to módní záležitost, protože jenom tady v okolí je dámských kandidátek hned několik,“ řekla žena.

Naopak senior Oto Moudrý z Vikýřovic bere ženskou kandidátku jako každou jinou bez výhrad.

„Mně se líbí, že do toho ženy jdou. Mají zase jiný pohled na svět. Kdyby byla kandidátka jen z mužů, tak se nad tím nikdo nepozastaví,“ míní Moudrý. Sám šel dát část hlasů právě ženám z této kandidátky.

„Chci mít zastupitelstvo složené přibližně napůl z mužů a žen. Myslím, že by to obci hodně prospělo a zklidnilo by to rozjitřenou situaci,“ přemítá Moudrý.