Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Vrchní soud zvýšil trest za podvod s nedokončenou solární elektrárnou

  • 15
Odvolací soud zpřísnil na 6,5 roku trest Jiřímu Patykovi obžalovanému z podvodu v souvislosti se stavbou solární elektrárny v Prostějově-Vrahovicích. Dalším dvěma obžalovaným potvrdil pětiletý a podmíněný trest, dostali také zákaz činnosti.

Elektrárna získala licenci koncem roku 2010, tedy těsně před citelnou změnou výkupních podmínek solární energie v neprospěch provozovatelů. Elektrárna podle soudu ale nebyla v té době hotová a nesplňovala tedy podmínky pro udělení licence.

Podle žalobce byly panely do areálu elektrárny naváženy až 30. prosince 2010, energii do sítě pak začala dodávat teprve v březnu následujícího roku. Celkovou potenciální škodu vyčíslila obžaloba na 63 milionů korun, skutečně způsobenou na necelých 8,5 milionu korun.

„To, že byly položeny panely, nic neznamená. Důležité bylo, aby byly propojeny, což se nestalo,“ uvedl předseda senátu olomouckého vrchního soudu Jiří Zouhar. Poukázal na to, že další práce pokračovaly na místě až v polovině ledna, do té doby byly panely naprosto nefunkční.

Šéf firmy má zaplatit milion korun, ostatní platit nemusí

Podle verdiktu soudů si nejvyšší trest odpyká jednatel společnosti Jiří Patyk, zaplatit má také peněžitý trest milion korun. Společnost Mondragone navíc soud zrušil.

Další kauzy neoprávněných licencí pro solární elektrárny

Podvody kolem solárních elektráren nejsou ojedinělé. Olomoucký vrchní soud již dostal na stůl také případ, v němž je obžalována i předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, které uložil brněnský krajský soud 8,5 roku vězení za to, že dvě elektrárny v Chomutově dostaly neoprávněně licence (více čtěte zde). Dalším sedmi lidem soud vyměřil nepodmíněné tresty. Termín jednání dosud odvolací soud nenařídil.

Pětiletý trest pak dostal Jan Kourek, bývalý zaměstnanec odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který byl nakonec odsouzen za zneužití pravomoci. S tříletým podmíněným trestem vyvázl revizní technik Vlastimil Dubovský. Kourkovi i Dubovskému soud zrušil půlmilionové pokuty.

Obžalobu dalšího muže z dodavatelské firmy Zdeňka Dvořáka vrchní soud vrátil krajskému soudu a Miroslav Veidlich, jenž se podílel na montáži panelů, byl definitivně zproštěn obžaloby.

Žalobce přitom žádal přísnější tresty. „Je to proto, že projednávaná věc je velmi závažná, škoda dosahuje 63 milionů korun. Je to sofistikovaná věc, do které bylo zapojeno více osob. Uložené tresty jsou nepřiměřeně mírné,“ uvedl.

Odsouzený: Jsme obětí tažení státu proti solárním elektrárnám

Obžalovaní naopak nesouhlasili s tresty ani se samotnou vinou. Dubovského obhájce u soudu uvedl, že trest je pro jeho klienta likvidační, a to kvůli zákazu činnosti.

S vinou nesouhlasil ani obhájce bývalého zaměstnance ERÚ Kourka. „Aby obžalovaný měl někomu pomáhat, musel by si toho být vědom. Rozsudek soudu je pouze přepisem obžaloby,“ tvrdil obhájce. Jde podle něj o bezúhonného člověka, který se ocitl v nesprávnou dobu na nesprávném místě.

„Je to nešťastné, byli jsme shrnuti do jednání státu proti fotovoltaickým elektrárnám. Necítím se vinen,“ uvedl Patyk.

Před soud půjde kvůli elektrárnám i šéfka regulačního úřadu

Šéf dodavatelské firmy Zdeněk Svoboda, jehož případ vrchní soud vyloučil k samostatnému projednání, neboť k soudu nepřišel jeho obhájce, figuroval také v procesu kvůli elektrárně v Držovicích na Prostějovsku (psali jsme zde).

Krajský soud mu původně uložil osm let vězení, což byl společný trest v obou kauzách. V držovickém případu dostal sedm let, Nejvyšší soud (NS) však část verdiktu, která se týkala také jeho, zrušil.

Krajský soud v Brně ho tak znovu projedná 1. února. Důvodem pro zásah NS byla pochybnost, zda se obžalovaní dopustili pokusu o podvod, jak se domníval krajský soud, anebo jen přípravy tohoto trestného činu.

,