Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za rozvoj Olomouce nemusí ručit odborník? Skandál, bouří se architekti

  11:37aktualizováno  11:37
Výběrové řízení olomouckého magistrátu na místo šéfa odboru koncepce a rozvoje, který má na starosti mimo jiné územní plánování či budoucnost dopravní sítě, vyvolal hlasitou odezvu místních architektů. Považují za skandální, že město neklade důraz na odborné vzdělání či praxi kandidátů.

Skupina architektů při protestním setkání odevzdala olomouckému magistrátu dopis, ve kterém kritizují radnici za špatné výběrové řízení na místo šéfa odboru koncepce a rozvoje (OKR). | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomoučtí architekti jsou přesvědčeni, že krajské město nemá zájem o vlastní rozvoj a zvolilo si cestu ke zkostnatělosti a paralýze.

"Na funkci vedoucího odboru nejsou kladeny žádné odborné nároky na vzdělání či praxi. Tuto skutečnost považujeme za skandální. Nastavení podmínek výběrového řízení potvrzuje faktickou paralýzu činnosti odboru koncepce a rozvoje," píší členové Klubu architektů Olomoucka v otevřeném dopise odevzdaném na podatelně magistrátu. Podepsalo se pod něj jednadvacet architektů.

Olomoucký primátor Martin Novotný však za prací odboru stojí. "Před podobnými komentáři bych dal přednost tomu, aby se některý z kolegů architektů do tohoto výběrového řízení přihlásil a pokusil se o svých kvalitách přesvědčit výběrovou komisi," komentuje výtky architektů Novotný.

On sám členem této komise nebude, výběr šéfa odboru bude spadat pod nového primátora, kterému Novotný vládu nad městem předá prvního března na jednání zastupitelstva. Podle již dříve zveřejněných informací MF DNES půjde o olomouckého náměstka Martina Majora.

Šéf odboru musí mít široký záběr, tvrdí primátor

Klub architektů má ale za to, že nastavení výběrového řízení otevírá cestu k tomu, aby v čele odboru koncepce a rozvoje stanul někdo odborně nezpůsobilý.

"Tím by pokračovalo, či se dokonce ještě prohloubilo ochromení činnosti odboru dané dlouholetou praxí, kdy jsou do jeho čela jmenováni pracovníci bez dostatečného vzdělání a zkušeností," varují architekti.

Odbor koncepce a rozvoje má kromě územního formování tváře města či dopravy na starosti také hospodářský rozvoj, městskou zeleň a infrastrukturu. Právě tímto širokým záběrem Novotný zdůvodňuje nastavení podmínek výběrového řízení. Město v něm kromě jiného požaduje vysokoškolské vzdělání technického zaměření.

"Odbor není zaměřený pouze na urbanismus a architektonické záležitosti. Na magistrátu jako organizační jednotka zastřešuje i další oblasti. Nebylo by tak adekvátní ve výběrovém řízení vymezovat odbornou způsobilost pro uchazeče jen do oblasti architektury či urbanismu," uvádí Novotný.

Výhrady k těmto oblastem tak podle něj není správné spojovat s místem, na které je výběrové řízení vypsané. Do výběrového řízení na vedoucího odboru koncepce a rozvoje se tak podle Novotného samozřejmě mohou přihlásit i architekti. Ovšem nejenom oni.

Architekt: kvůli špatné práci odboru chybí třeba severní spoj

Pod otevřený dopis s výhradami k hledání a výběru šéfa odboru se podepsal i olomoucký architekt Tomáš Pejpek, autor proslulé vily na sile (více o ní čtěte zde).

Protest architektů

Důsledkem paralyzovaného odboru je podle něj například špatné nastavení výškového limitu pro budoucí stavby v Olomouci či chyby v návrhu nového územního plánu. Pejpkovi v něm chybí takzvaný severní spoj, který měl propojit olomoucké městské části Řepčín a Chválkovice.

"Severní spoj po desetiletí ve všech územních plánech byl, teď z návrhu vypadl. Zástupným důvodem byl odpor části veřejnosti. Hlavním důvodem je ale podle mě to, že se tady dopravní stavby prakticky nerealizují," je přesvědčený architekt.

Novotný ovšem připomíná, že město severní spoj z plánu po výtkách obyvatel vyřadilo i kvůli obrovským předpokládaným nákladům na výkup pozemků a dalším komplikacím.

"Byli to právě koncepční pracovníci, kteří zpracovali analýzu potřebnosti severního spoje. Ukázala, že by nebyl tolik využíván. Byl proto nahrazen koncepcí, jež posiluje síť místních komunikací," doplňuje Novotný.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Při výbuchu v Mostkovicích zřejmě zemřel hasič, vyšetřování potrvá týdny

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Stále nejasné zůstávají příčiny sobotní exploze, která v Mostkovicích na Prostějovsku zničila rodinný dům. Uvnitř po...

Král přenocoval v Olomouci a vyrazil osvobodit Vídeň, připomíná deska

Pamětní deska nově připomíná na olomouckém Horním náměstí dům, v němž roku 1683...

Olomouckou stopu v jednom z klíčových momentů evropské historie - osvobození Vídně z tureckého obležení, nově připomíná...

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz