Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci z Přáslavic cvičí pro Afghánistán, v kurzu přežití jedí i červy

  19:05aktualizováno  19:05
Hodně živo je v současnosti u vojenské posádky z Přáslavic na Olomoucku. Zatímco část vojáků se tento týden vrátila z mise v Afghánistánu, další desítky už nyní začaly výcvik potřebný k tomu, aby byli připraveni na stejnou misi odletět na podzim.

Vstup do budovy v rámci nácviku obsazení objektu a zadržení nepřítele, který byl součástí přípravy 3. strážní roty pro misi v Afghánistánu. Její jádro tvoří vojáci z Přáslavic. | foto: Adam Kopecký, Armáda ČR

Přáslavičtí, konkrétně vojáci ze 72. mechanizovaného praporu, budou tvořit hlavní část 3. strážní roty, která bude působit v afghánské provincii Parwan na základně Bagrám od října do dubna 2015.

Na místě už přitom vojáci z Olomoucka a to z přáslavického 73. tankového praporu působili jako jádro 1. strážní roty, jejíž poslední členové přiletěli po sedmiměsíční misi zpět do Česka v úterý (více čtěte zde). Jednu z nejdůležitějších spojeneckých základen v Afghánistánu nyní místo nich střeží vojáci z 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce a Chrudimi.

Přestože poletí další více než stovka vojáků z Přáslavic chránit spojeneckou základnu až na podzim, už nyní je v plném proudu jejich příprava sestávající z bojového výcviku i různých odborných kurzů.

Výcvik pro Afghánistán

"Absolvují nejen společnou střeleckou, tělesnou, taktickou a zdravotní přípravu, během níž dochází ke stmelení jednotky, ale také individuální specializované kurzy," nastínil velitel jednotky Petr Liška. Jde například o kurzy řidičů, boje zblízka či poskytnutí první pomoci v boji.

Při výcviku přežití vojáci jí jen to, co najdou během přesunu

Dalším je pak i výcvik přežití, který má v češtině poněkud dvojznačnou zkratku S.E.R.E. (z anglického Survival, Evasion, Resistance and Escape - pozn. red.). Ten musí absolvovat všichni vojáci mířící na zahraniční mise a učí se v něm, jak přežít nejen ve volné přírodě, ale i v případném zajetí.

"V kurzu jsou vojáci rozděleni do skupin, ve kterých plní zadané úkoly - staví improvizovaný přístřešek, rozdělávají oheň pomocí dostupného materiálu, filtrují vodu či připravují stravu, přičemž nesmějí použít jiné než přírodní suroviny, které našli během přesunu," popsal Liška.

"Následná konzumace těchto vlastních kulinářských 'dobrot', jež mnohdy nejsou zrovna potěšením pro oko, a mohou obsahovat i červy či cvrčky, je pak zážitkem," dodal.

Jednotku čeká týdenní cvičení na Libavé

Nacvik bojových akcí pak mimo jiné obsahuje i výcvik boje v zastavěném území. Ten vojáci nacvičují ve vyškovské posádce a trénují při něm manipulaci se zbraněmi, spolupráci v týmu, komunikaci či pohyb a taktiku boje v takovém prostoru. K tomu mimo jiné využili i airsoftové zbraně.

"Po nácviku správného a rychlého řešení situace v uzavřeném prostoru byly pro vojáky nachystány 'reálné podmínky'. O zdaru či nezdaru akce pak mnohdy rozhodovaly maličkosti či pár vteřin. Umět se okamžitě a dobře rozhodnout není v takových situacích vůbec jednoduché," uvedla tisková a informační důstojnice 3. strážní roty Kristýna Petečuková.

"Záleží na mnoha aspektech, jako jsou dobré naplánování a načasování, moment překvapení, komunikace a schopnost jednotky zareagovat na náhlou změnu," dodala.

Přestože již nyní mají vojáci spoustu kurzů a výcviků za sebou, v následujících měsících má nastolené tempo pokračovat. Například už na konci dubna čeká celou jednotku, ve které je celkem zhruba 150 vojáků, týdenní cvičení ve vojenském újezdu Libavá.

Úkolem mise strážní roty je střežit základnu Bagrám ležící asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván. Ta patří mezi nejdůležitější spojenecké základny v Afghánistánu a to především kvůli letišti se dvěma drahami, kde mohou přistávat i největší zásobovací letadla. 

Je proto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde i jedno z velitelství.
Nejčtenější

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...StoletíDNES: Obnovený olomoucký orloj podle sovětského vzoru

Poznáte místo?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Boj o Evropskou ligu: zábava až do finiše i slávistický faktor v poháru

Jablonecký Jan Chramosta (v zeleném) v souboji s Urošem Radakovičem ze Sigmy...

Čtyři se perou, dva z nich, možná jen jeden zůstane na kolenou. Velmi vyrovnaný je boj fotbalistů o účast v Evropské...

Další z rubriky

VIDEO: Pes ukousl ženě kus prostředníčku, lékaři ho nahradili prstem z nohy

Hana Koloušková ukazuje pravou ruku, na které jí pes ukousl část prostředníčku....

Možnost vrátit se v co největší míře zpět do života po vážném úrazu dali lékaři olomoucké fakultní nemocnice ženě,...

Opoziční ANO hrozilo v Olomouci kampaní o vodovodech, koalice mu ustoupila

Zástupci všech politických stran a hnutí, které jsou v zastupitelstvu,...

I když se hnutí ANO stále vymezuje proti „tradičním“ stranám, v zákulisí olomoucké politiky si už osvojilo tvrdé...

VIDEO: Ledová krychle zve v Olomouci na Floru i filmový festival AFO

Příprava velké ledové krychle, která na olomouckém Horním náměstí od úterního...

Neobvyklý pohled se od úterního dopoledne naskýtá obyvatelům a návštěvníkům Olomouce na tamním Horním náměstí....

Najdete na iDNES.cz