Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci z Přáslavic cvičí pro Afghánistán, v kurzu přežití jedí i červy

  19:05aktualizováno  19:05
Hodně živo je v současnosti u vojenské posádky z Přáslavic na Olomoucku. Zatímco část vojáků se tento týden vrátila z mise v Afghánistánu, další desítky už nyní začaly výcvik potřebný k tomu, aby byli připraveni na stejnou misi odletět na podzim.

Vstup do budovy v rámci nácviku obsazení objektu a zadržení nepřítele, který byl součástí přípravy 3. strážní roty pro misi v Afghánistánu. Její jádro tvoří vojáci z Přáslavic. | foto: Adam Kopecký, Armáda ČR

Přáslavičtí, konkrétně vojáci ze 72. mechanizovaného praporu, budou tvořit hlavní část 3. strážní roty, která bude působit v afghánské provincii Parwan na základně Bagrám od října do dubna 2015.

Na místě už přitom vojáci z Olomoucka a to z přáslavického 73. tankového praporu působili jako jádro 1. strážní roty, jejíž poslední členové přiletěli po sedmiměsíční misi zpět do Česka v úterý (více čtěte zde). Jednu z nejdůležitějších spojeneckých základen v Afghánistánu nyní místo nich střeží vojáci z 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce a Chrudimi.

Přestože poletí další více než stovka vojáků z Přáslavic chránit spojeneckou základnu až na podzim, už nyní je v plném proudu jejich příprava sestávající z bojového výcviku i různých odborných kurzů.

Výcvik pro Afghánistán

"Absolvují nejen společnou střeleckou, tělesnou, taktickou a zdravotní přípravu, během níž dochází ke stmelení jednotky, ale také individuální specializované kurzy," nastínil velitel jednotky Petr Liška. Jde například o kurzy řidičů, boje zblízka či poskytnutí první pomoci v boji.

Při výcviku přežití vojáci jí jen to, co najdou během přesunu

Dalším je pak i výcvik přežití, který má v češtině poněkud dvojznačnou zkratku S.E.R.E. (z anglického Survival, Evasion, Resistance and Escape - pozn. red.). Ten musí absolvovat všichni vojáci mířící na zahraniční mise a učí se v něm, jak přežít nejen ve volné přírodě, ale i v případném zajetí.

"V kurzu jsou vojáci rozděleni do skupin, ve kterých plní zadané úkoly - staví improvizovaný přístřešek, rozdělávají oheň pomocí dostupného materiálu, filtrují vodu či připravují stravu, přičemž nesmějí použít jiné než přírodní suroviny, které našli během přesunu," popsal Liška.

"Následná konzumace těchto vlastních kulinářských 'dobrot', jež mnohdy nejsou zrovna potěšením pro oko, a mohou obsahovat i červy či cvrčky, je pak zážitkem," dodal.

Jednotku čeká týdenní cvičení na Libavé

Nacvik bojových akcí pak mimo jiné obsahuje i výcvik boje v zastavěném území. Ten vojáci nacvičují ve vyškovské posádce a trénují při něm manipulaci se zbraněmi, spolupráci v týmu, komunikaci či pohyb a taktiku boje v takovém prostoru. K tomu mimo jiné využili i airsoftové zbraně.

"Po nácviku správného a rychlého řešení situace v uzavřeném prostoru byly pro vojáky nachystány 'reálné podmínky'. O zdaru či nezdaru akce pak mnohdy rozhodovaly maličkosti či pár vteřin. Umět se okamžitě a dobře rozhodnout není v takových situacích vůbec jednoduché," uvedla tisková a informační důstojnice 3. strážní roty Kristýna Petečuková.

"Záleží na mnoha aspektech, jako jsou dobré naplánování a načasování, moment překvapení, komunikace a schopnost jednotky zareagovat na náhlou změnu," dodala.

Přestože již nyní mají vojáci spoustu kurzů a výcviků za sebou, v následujících měsících má nastolené tempo pokračovat. Například už na konci dubna čeká celou jednotku, ve které je celkem zhruba 150 vojáků, týdenní cvičení ve vojenském újezdu Libavá.

Úkolem mise strážní roty je střežit základnu Bagrám ležící asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván. Ta patří mezi nejdůležitější spojenecké základny v Afghánistánu a to především kvůli letišti se dvěma drahami, kde mohou přistávat i největší zásobovací letadla. 

Je proto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde i jedno z velitelství.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Zeman vyznamená učitelku, která zachránila čtyři děti před sražením autem

Prezident Miloš Zeman zahájil v pondělí 24. září svou už šestou návštěvu...

Učitelka mateřské školky z Olomoucka Darina Nešporová, která loni zachránila na vycházce děti před sražením autem a...

VIDEO: Parkovištěm zněl při závodění v jízdách ve smyku pískot pneumatik

U olomouckého obchodního centra Olympia soupeřili závodníci v driftingu, kdy je...

Tři desítky mužů a žen z tuzemska i zahraničí brázdily o víkendu v závodních vozech parkoviště u obchodního centra...

Při výbuchu v Mostkovicích zřejmě zemřel hasič, vyšetřování potrvá týdny

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Stále nejasné zůstávají příčiny sobotní exploze, která v Mostkovicích na Prostějovsku zničila rodinný dům. Uvnitř po...

Najdete na iDNES.cz