UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a popíjení alkoholu na veřejnosti. Strážníci řešili za prvních šest měsíců téměř dva tisíce přestupků. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomoučtí strážníci řešili dva tisíce porušení zákazu popíjení a žebrání

  • 2
Olomoučtí strážníci letos řešili už téměř dva tisíce případů souvisejících s pitím alkoholu a žebráním na veřejnosti. Zbraň proti nim jim do rukou dali zastupitelé, kteří loni schválili vyhlášku, díky které mohou policisté od začátku roku opilce nejen vykázat z ulic, ale také je pokutovat a zabavovat jim pití.

Město si účinky nové vyhlášky pochvaluje. Připouští sice, že se žebráci a pijani mohli z centra přesunout na méně frekventovaná a sledovaná místa, zároveň se však postupně zaměřuje i na ně.

"Ze statistik je zřejmé, že většina případů se řeší pouze domluvou, nejde tedy o masovou buzeraci občanů s převahou represe. Zároveň se snažíme postupně řešit nejproblémovější lokality, v minulosti jsme kladli důraz na okolí Jednoty, teď se soustředíme například na Biskupské náměstí," vysvětlila mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.

"V tomto trendu budeme samozřejmě dál pokračovat, jsme si vědomi například problémů kolem třídy Kosmonautů. Vedení města průběžně dostává aktuální statistická čísla včetně informace o četnosti a způsobech, jakými policie věc řeší. Operativně se pak strážníci zaměřují na vytipovaná riziková místa. Také tak pravidelně vyhodnocujeme, zda je vyhláška efektivní," dodala Doleželová.

Městská policie řeší porušení vyhlášky pravidelně. "K zákazu konzumace alkoholu a žebrání na veřejných prostranstvích řešili strážníci více než 1 954 přestupků," uvedla Vladimíra Marková z tiskového oddělení olomoucké městské policie.

Strážníci zabavili alkohol v šesti případech z téměř dvou tisíc

Podle ní má policie v tuto chvíli k dispozici počty přestupků od začátku roku do konce června.

"Domluvou jsme vyřešili 1 189 přestupků, v blokovém řízení pak 629 přestupků. V šestnácti případech o podezření z přestupku rozhodne správní orgán. V šesti případech strážníci alkohol či domnělý alkohol odebrali. Lidem při porušení vyhlášky hrozí v blokovém řízení pokuta až 1 000 korun a ve správním dokonce 30 tisíc korun," shrnula Marková.

Ještě před uvedením vyhlášky do praxe radní řešili, jak vymezit lokality, kde bude platit. Zda vyjmenovat každou ulici nebo raději zvolit obecné označení. Nakonec vsadili na druhou možnost a měnit své rozhodnutí nechtějí ani teď.

Pít alkohol a žebrat tak bude nadále zakázáno na veřejných prostranstvích městské památkové rezervace, ve vzdálenostech do sto metrů od autobusových a tramvajových zastávek, v okolí nádraží, škol, zdravotnických zařízení, hřišť nebo prodejen s potravinami.

Podle Doleželové jsou radní s účinností vyhlášky spokojeni. "Místa vymezená vyhláškou obecným popisem jsou zcela jistě srozumitelnější než vyjmenovaný seznam ulic. Proto v tomto ohledu vyhlášku určitě měnit nebudeme," řekla mluvčí.

Vyhlášku zakazující někde pití alkoholu má i řada dalších měst

Reaguje i na konkrétní příklad, kdy se převážně lidé bez domova z centra stáhli do Sokolské ulice. "Je možné, že se tam ti lidé chtějí schovat, ale ani tady nemají podle vyhlášky s alkoholem co pohledávat. Ulice Sokolská je na území městské památkové rezervace, a navíc je zde i kostel a prodejna potravin," reagovala.

Strážníci městské policie samozřejmě nemohou být v jeden čas na všech místech, proto pravděpodobně budeme občas ještě nějaké opilce či žebráky v ulicích potkávat, pokud se lidé sami nenaučí vyhlášku dodržovat. Věříme však, že už to bude v mnohem menší míře než před platností vyhlášky," myslí si Doleželová.

Vyhlášku, která zakazuje pití alkoholu na konkrétních místech, už mají například Prostějov, Hranice nebo Šternberk. Jako první si ji prosadil Uničov. Starosta Dalibor Horák je spokojený, i když se pití z uničovských ulic úplně vymýtit nepodařilo.

"Staré známé firmy už to ale na veřejnosti nezkoušejí a uklidí se vždy někam ‚za buk‘," popsal již dříve Horák. Od minulého roku pak strážníci zabavují alkohol také v Přerově. Kontrolu tu zaměřují především do osmadvaceti vytipovaných lokalit, kde se v minulosti stahovali k pouličním "pitkám" hlavně bezdomovci.

Zlepšila se podle vás situace v centru Olomouce po přijetí vyhlášky zakazující žebrání a pití alkoholu na veřejnosti?

celkem hlasů: 146

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 31. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

Ne, jen se přesunuli na jiná místa
Ne, jen se přesunuli na jiná místa 63
Ano, ale ne dostatečně
Ano, ale ne dostatečně 32
Ne, nic se výrazně nezměnilo
Ne, nic se výrazně nezměnilo 31
Ano, výrazně
Ano, výrazně 20