Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za pole pod budoucím obchvatem úřady zaplatí jako za stavební parcelu

  8:05aktualizováno  8:05
Pouze tři majitelé zatím prodali své pozemky pod trasou plánovaného severního obchvatu Prostějova. Celkem je zde přitom okolo 120 vlastníků, a pokud se půdu nepodaří do roku 2018 vykoupit, propadnou evropské dotace a obchvat se stavět nebude. Úřady kvůli tomu za pole nabízí 600 korun za metr čtvereční.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nabízená výkupní cena je podle lidí z oboru velmi nadstandardní. Za podobnou částku se totiž prodává například půda v průmyslové zóně na východě města nebo některé stavební parcely na Prostějovsku.

„To je skvělá cena. Maximální cena pole, které má dobrou bonitu, je 35 korun. Sám jsem nedávno prodával pole v Čechách pod Kosířem za 26 korun za metr,“ potvrdil Aleš Hájek z prostějovské realitní kanceláře JH reality.

Vysokou cenu chápe. Většinu polí totiž plánovaná spojnice znehodnotí, protože je rozdělí, a úřady tak nemají jinou možnost, jak potřebnou půdu získat, než nabízenou částku nadsadit.

Severní obchvat by měl ulevit věčně přetíženému a zplodinami zamořenému centru Prostějova a odvést z něj část tranzitní dopravy. Jednání o výkupech pozemků se však táhnou bez zjevných výsledků již řadu let.

Město je v kontaktu zhruba s polovinou majitelů všech parcel

Před časem proto město Prostějov a Olomoucký kraj zorganizovaly přímé setkání s vlastníky pozemků.

„Na základě jednání s majiteli jsme obdrželi 39 vyplněných anketních dotazníků. Osm vlastníků souhlasí s prodejem, z toho pět vlastníků požaduje uzavřít smlouvu o budoucí kupní smlouvě a tři vlastníci požadují uzavřít kupní smlouvu,“ sdělila mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

„Dalších jednadvacet vlastníků není dosud rozhodnuto, požadují zaslání návrhů smluv nebo osobní jednání, a deset majitelů souhlasí s podmínkou výkupu celého pozemku nebo vyšší ceny. V minulosti své nemovitosti kraji prodali tři vlastníci,“ dodala.

Podle náměstka primátorky Prostějova Jiřího Pospíšila je důležité především to, že žádný z vlastníků prodej půdy výslovně neodmítl. Město je podle něj v kontaktu se zhruba polovinou všech majitelů. Kromě lidí, kteří přišli na setkání, oslovilo město další vlastníky písemně.

„Důležité je, že garantujeme minimální cenu šest set korun za metr,“ prohlásil Pospíšil.

S výkupy má pomoci speciální kancelář, stále však nefunguje

Opozice však radnici a kraj kritizuje za liknavost a varuje, že konečný termín se rychle blíží a výkupy se nestihnou.

„Severnímu obchvatu se věnuji od roku 2009 a neustále slyším jen sliby. Teď už je potřeba věnovat se výkupům každodenně, a to se neděje. Blíží se termín, a pokud pozemky nebudou vykoupeny, Prostějov zůstane bez obchvatu. Zbytečně se promarnila spousta času,“ je přesvědčen například prostějovský opoziční zastupitel František Filouš.

Náměstek prostějovské primátorky Zdeněk Fišer namítá, že příprava severního obchvatu města je velmi komplikovaná záležitost.

„Je to výjimečná akce, protože vlastníků je hodně,“ přiznal. Když město vykupuje půdu například pod cyklostezkou, má podle něho co do činění třeba s desítkou vlastníků.

„Jednání jsou v takovém případě daleko jednodušší. U obchvatu je to navíc komplikované i tím, že půdu vykupujeme pro kraj,“ vysvětlil náměstek.

Mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová dodala, že kraj obeslal majitele pozemků poprvé už v roce 2009. Následně se však projekt přepracoval, takže bylo nutné většinu vlastníků oslovit znovu.

Prostějovská radnice a kraj vytvořily společnou pracovní skupinu, která bude majetkoprávní přípravy investice koordinovat, a loni v listopadu se domluvily, že zřídí speciální kancelář, jež se bude věnovat pouze výkupům pozemků pod obchvatem. Tento postup se osvědčil při stavbě posledního úseku dálnice D1 v Přerově.

Uběhlo však půl roku a kancelář zatím nefunguje. Severní obchvat Prostějova přijde na čtyři sta milionů korun, z toho částka potřebná na výkupy je připravena v rámci evropského projektu ITI.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Vánoční stromek hozený z paneláku přistál ve větvích, sundali ho hasiči

Hasiči museli v Olomouci sundat ze stromu vánoční stromeček, který se na jedné...

Kuriózní zásah si dnes připsali hasiči z Olomouce, kteří museli z koruny stromu zůstat zaklíněný vánoční stromeček....

V Jeseníkách platí třetí lavinový stupeň, místy jsou až dva metry sněhu

(Ilustrační snímek).

Ze druhého na třetí stupeň z pěti zvýšila ve čtvrtek jesenická horská služba hodnocení lavinového nebezpečí v horách....

Najdete na iDNES.cz