Olomouc dala za opíjení v ulicích pokuty za 850 tisíc, většinu nevymůže

  11:48aktualizováno  11:48
Vyhláška zakazující v centru Olomouce popíjení alkoholu či žebrání se zatím ukazuje být funkční jen napůl. I když strážníci udělili pokuty za statisíce, valnou část této sumy město nikdy nezíská. Většinu hříšníků totiž tvoří bezdomovci, ze kterých ani za využití exekutorů peníze nevymůže.
Strážníci v Olomouci rozdali jen za loňský rok kvůli porušení vyhlášky zakazující pití alkoholu a žebrání v ulicích pokuty ve výši 850 tisíc korun. Jejich vymáhání je ale velký problém. (ilustrační snímek)

Strážníci v Olomouci rozdali jen za loňský rok kvůli porušení vyhlášky zakazující pití alkoholu a žebrání v ulicích pokuty ve výši 850 tisíc korun. Jejich vymáhání je ale velký problém. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Za porušení protialkoholní vyhlášky leží olomouckým úředníkům na radnici na stolech pokutové bloky za bezmála 850 tisíc korun. Z těchto peněz ale většinu zřejmě nikdy neuvidí.

Otázkou tak je zůstává, zda vyhláška, která měla dostat hloučky opilců z centra města, ale pro něž jsou sankce uvalené za porušení zákazu vesměs nevymahatelné, má vůbec smysl a neznamená jen zbytečnou byrokratickou zátěž navíc pro úředníky i policii.

Problém přiznávají i strážníci. "Přijetím vyhlášky se zvýšila právní jistota, na základě které se dá alespoň zčásti tento problém v některých lokalitách i v centru města řešit. V každém případě se ale jedná o celospolečenský problém, který se pouze přijetím vyhlášky nevyřeší," uvedla mluvčí olomouckých strážníků Magda Václavíková.

Protialkoholní vyhláška, která dává právo městské policii zasáhnout a vykázat z centra města i výtržníky, kteří pokřikují na ulicích po kolemjdoucích, rozhazují kolem sebe odpadky, nebo močí na veřejnosti, platí už více než dva roky. Jen za minulý rok řešili tisíce případů.

"Vloni šlo o více než tři tisíce přestupků týkajících se vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu a žebrání na veřejných prostranstvích. Strážníci při nich uložili v blokovém řízení pokuty v celkové výši 849 500 korun," shrnula Václavíková. Lepší to s čísly nebude ani letos, do konce května strážníci pokutovali už 1 593 lidí a rozdali pokuty za 458 700 korun.

Radnice pokuty předává exekutorovi, vymáhání je obtížné

Přestože ne všechny pokuty dostali bezdomovci, většina se podle Václavíkové týkala právě jich. Jenže od bezdomovců město pokuty kvůli jejich chudobě vymáhá jen těžko.

"Z obecného pohledu, pokud bychom za osobu bez domova zjednodušeně považovali člověka, který mimo majetku, jež má bezprostředně u sebe, žádný jiný majetek nemá, je zřejmé, že zajistit úhradu sankce za jeho protiprávní jednání je prakticky vyloučeno," připouští mluvčí radnice Radka Štědrá.

Radnice takové pokuty dále předává soudnímu exekutorovi, který je vymáhá.

"Co se týče vymáhání nezaplacených pokut, postupuje soudní exekutor stejným způsobem jako v případě vymáhání jakýchkoli jiných exekucí," popisuje za Exekutorský úřad Přerov David Tala.

Lepší řešení za současné situace není, zní z radnice

Podle něj je vymáhání dluhu od lidí bez domova obtížné, přesto ne úplně nemožné.

"Soudní exekutor nerozlišuje exekuci vedenou vůči osobě, která žije spořádaným životem, ale z nějakého důvodu na ni byla nařízena exekuce, a osobou, která ignoruje systém, jezdí načerno nebo ničí veřejný majetek. I když je druhý popisovaný případ finančně, personálně a časově náročnější, v obou případech usiluje exekutor o to, aby vzniklý dluh vymohl," dodává Tala.

I přesto, že vybírání pokut od bezdomovců je složité, neexistuje podle Štědré zatím lepší způsob, jak hříšníky trestat:

"Použití jiného druhu sankce mimo propadnutí věci a zákazu pobytu, prakticky nepřichází za současného právního stavu v úvahu."Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Za zavinění smrti spolujezdkyně dostal bývalý hokejista napodruhé 3,5 roku

Bývalý německý hokejový reprezentant s českými kořeny Daniel Kunce čelil u...

Jít na tři a půl roku do vězení, zaplatit přes dva a půl milionu na odškodném za zničené auto a dodržet šestiletý zákaz...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

Nejstarší sídliště v Prostějově propojí cyklostezka s centrem o rok dřív

Cyklistické piktogramy na Štefánikově ulici ve Zlíně.

Minimálně o rok dřív se lidé z nejstaršího prostějovského sídliště dočkají cyklostezky. Dotaci na její výstavbu se...

Zámek v Dlouhé Loučce koupí obec, záchrana památky ale jistá není

Pohled na jednu část zámku v Dlouhé Loučce na Olomoucku, který od požáru v roce...

O krůček blíž k možné záchraně se po desítkách let posune zchátralý zámek v Dlouhé Loučce na Olomoucku. Po opakovaných...

Nebereme, musíte jinam. V Jihlavě není možné sehnat lékaře specialistu

Při zánětlivých onemocněních klouby otékají a nemoc je i deformuje. Na snímku...

V Jihlavě chybějí lékaři specialisté. Problém se týká hlavně revmatologů, endokrinologů a odborníků na kožní nemoci....

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.

Najdete na iDNES.cz