Výrobce tvarůžků bojuje o pozemek, po 136 letech zvažuje stěhování

  10:24aktualizováno  10:24
Výroba Olomouckých tvarůžků se možná po 136 letech odstěhuje z Loštic, možná právě do Olomouce. Tradičnímu výrobci, firmě A. W., se totiž nedaří dát dohromady pozemek na stavbu nového závodu. Zatímco několik majitelů své pozemky v průmyslové zóně firmě prodalo, jedna majitelka odmítá.
Výrobce Olomouckých tvarůžků, firma A. W., zvažuje odstěhování z Loštic, kde sídlí 136 let. Má problémy získat pozemky pro nový závod, kam chce přestěhovat výrobu. Ilustrační snímek

Výrobce Olomouckých tvarůžků, firma A. W., zvažuje odstěhování z Loštic, kde sídlí 136 let. Má problémy získat pozemky pro nový závod, kam chce přestěhovat výrobu. Ilustrační snímek | foto: A. W. Loštice

"Chceme postavit novou provozovnu, protože i přes několik úprav historických prostor v Lošticích není možné rozšiřovat výrobu. Proto jsme chtěli využít nabídky města a v průmyslové zóně v Lošticích postavit nový závod," popsal začátek problému jednatel společnosti A. W. Karel Hlaváček.

Majitelka však podle něj nechce svůj pozemek ani prodat, ani směnit za větší pozemek se stejnou půdou nedaleko. Firma přitom potřebuje pro výstavbu nové provozovny souvislou plochu o výměře pět až šest hektarů. Teď má však dva pásy rozdělené právě pozemkem neústupné majitelky.

"Samozřejmě máme pořád zájem zůstat už s ohledem na tradici v Lošticích, ale pokud se nám nepodaří sehnat adekvátní pozemek, budeme muset jinam. Není vyloučena varianta, že provoz přesuneme k Olomouci," upozornil Hlaváček.

Lidé z Loštic si však neumí představit, že by se výroba tvarůžků stěhovala. "Tvarůžky k Lošticím patří a tak by to mělo zůstat," míní například Zbyněk Poštulka, který z tvarůžků vyrábí moučníky.

Tvarůžky tvoří image města, přesun nechceme, říká starosta

Do problému se proto vložila i radnice, která chce firmu ve městě za každou cenu udržet. "Je to významný zaměstnavatel a nebojím se říct, že tvarůžky a firma A. W. tvoří zcela zásadně image města. Přesun výroby jinam by měl zkrátka velmi negativní důsledky a to bychom nechtěli," řekl starosta Loštic Ctirad Lolek.

Radnice se proto snažila opakovaně s majitelkou pozemku jednat. "Přes veškerou snahu představitelů firmy i vedení města ale není ochotna se setkat k projednání podmínek, za kterých by bylo možno prodej, případně směnu pozemků uskutečnit," uvedl Lolek.

Podle něj se on i další členové městské rady osobně pokoušeli s majitelkou a jejím manželem jednat.

"Vůbec to nechápu. Nejprve přislíbili, že jsou ochotni pozemek prodat, ale další jednání přes dohodnutý termín už neproběhla. Majitelka pozemku se zástupci města i společnosti A. W. odmítá komunikovat," popsal loštický starosta.

"Dokonce došlo k tomu, že při sjednaných schůzkách společně s manželem nereagovali na zvonění, ukrývali se v domě a sledovali nás za záclonou z okna. Na to je několik svědků," dodal Lolek.

Manžel majitelky pozemku: Proč ho neprodáme, je naše věc

Město se teď proto dokonce pokouší průmyslovou zónu jednoduše posunout směrem od Loštic k Palonínu tak, aby pro tvarůžkárnu byl dostatek souvislého prostoru.

Tvarůžkárna A.W.

Známý zrající sýr začal v Lošticích ve velkém vyrábět v roce 1876 Josef Wessels, jeho syn Alois postavil koncem 19. století továrnu. Později ji Alois Wessels rozdělil a věnoval jako věno dcerám. Z obou částí vznikly samostatné továrny. A. W. funguje dodnes. Druhá J. D. zkrachovala v roce 2004.

"Potíž je v tom, že je třeba změnit územní plán a to trvá vždycky dlouho. Budeme se snažit ten proces urychlit, protože trpělivost tvarůžkárny nebude nekonečná," podotkl Lolek.

Manžel majitelky důležitého pozemku Jan Bílek se ohradil proti tomu, že by se s manželkou schovával za okny. "To je lež. Manželka zkrátka nechce pozemek prodat a oni to nejsou schopni pochopit," zlobí se Bílek.

Proč nechce pozemek ani vyměnit za srovnatelnou plochu nedaleko, neřekl. "To je naše věc a nikomu do toho nic není," vzkázal pouze muž.

Nejčtenější

Kvůli světlu v chatce volal muž strážníky, místo zloděje odhalili nevěru

Ilustrační snímek

Na všímavost souseda doplatila v pondělí v Přerově žena, která se setkala s milencem v chatce patřící matce jejího...

Kojenec bez dozoru se dusil převrácený v autosedačce, hlídka rozbila okénko

Dítě ponechané v autě na parkovišti u nákupního centra se v autosedačce...

Dramatickou situaci museli řešit strážníci hlídkující v předvánočním shonu na parkovišti u olomouckého nákupního...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Matka z Olomoucka pohřešuje dcerku, může být s otcem na jihu Čech

Policie pátrá po čtyřleté dívce, kterou pohřešuje matka z Olomoucka.

Po čtyřleté dívce pátrají policisté napříč republikou poté, co ji matka z Olomouckého kraje nahlásila jako...

Další z rubriky

Olomoucká koalice čelí výtkám za špatnou komunikaci zevnitř i od opozice

Lídři stran, které utvořily po komunálních volbách v říjnu 2018 vládnoucí...

Opozice v Olomouci kritizuje radní, že s ní účelově probírají pouze část agendy. Výtky však zní i přímo ze čtyřkoalice,...

Řidič náhle kýchl, přejel do protisměru a narazil do protijedoucího auta

Řidič na Šumpersku za jízdy kýchl, což jej rozhodilo natolik, že se srazil s...

Vážné následky mělo kýchnutí, které náhle přišlo na jednoho z řidičů na Šumpersku. Rozhodilo jej natolik, že způsobil...

Červenohorské sedlo bylo kvůli sněhu dočasně zavřené pro kamiony

V Jeseníkách leží vrstva sněhu (pohled z webkamery na Šeráku).

Jedna z klíčových silnic na severu Olomouckého kraje musela být v úseku přes Červenohorské sedlo dočasně uzavřena pro...

Najdete na iDNES.cz