Konflikt mezi dvěma znepřátelenými motorkářskými kluby, jenž skončil střelbou, se v Libině na Šumpersku odehrál v objektu bývalé prodejny, kterou před několika měsíci obehnal vysoký plechový plot.

Konflikt mezi dvěma znepřátelenými motorkářskými kluby, jenž skončil střelbou, se v Libině na Šumpersku odehrál v objektu bývalé prodejny, kterou před několika měsíci obehnal vysoký plechový plot. | foto: ČTK

Pátrání po střelci z bitky gangů míří do slepé uličky, motorkáři mlčeli

  • 17
Žádná zbraň, žádný podezřelý a ani jediné svědectví. Jen mlčení v podání desítek zadržených. Vyšetřování vraždy člena motorkářského gangu Hells Angels a postřelení dalších dvou během víkendového střetu skupin v Libině na Šumpersku se dostává do slepé uličky.

Ačkoliv se počet zadržených - a tedy potenciálních svědků - blížil stovce, členové Hells Angels i konkurenčních Outlaws podle informací MF DNES při výsleších zarytě dodržovali nepsané, ale o to přísnější pravidlo: cokoliv se stane mezi motorkářskými gangy, to tam také zůstane.

I proto mají policisté, kteří všechny zadržené již propustili, obavy, že reálně hrozí další vyřizování účtů.

Přestože sami detektivové tuší, že nejméně část zadržených motorkářů přesně věděla, kdo v noci na neděli v Libině palbou z pistole zasáhl tři členy Hells Angels (dvaačtyřicetiletého cizince zabil a další dva Čechy zranil), střelce neoznačil nikdo.

"Je jasné, že to nejspíš většina z nich ví. Jenže stejně dobře každý ví, že kdyby cokoliv řekl, a obzvlášť policii, je mrtvý. To by mu gangy nikdy neodpustily," řekl MF DNES zdroj, který má o vyšetřování případu informace.

Na poslušnost členů dohlížel vysoce postavený Brit

O přísné disciplíně, která v hierarchii motorkářských skupin platí, svědčí i chování zadržených členů Outlaws. Podle informací, které se podařilo získat MF DNES, totiž mezi nimi byl i vysoce postavený člen gangu, s největší pravděpodobností z Velké Británie.

Respekt, který k němu ostatní měli, byl podle svědků zřetelný na první pohled a ostatní ho poslouchali na slovo. Na místě střetu podle všeho zůstal až do zásahu policie, aby zajistil, že nikdo z "podřízených" policii nic neřekne. Kriminalistům se nepodařilo najít ani vražednou zbraň.

Týmy detektivů strávily výslechy zadržených motorkářů několik desítek hodin. Do Libiny muselo přijet i několik tlumočníků, protože velká část zadržených byli cizinci z různých koutů Evropy.

Další desítky účastníků střetu však těsně po noční potyčce odjely přibližně dvaceti auty. A sami detektivové vzhledem k okolnostem příliš nevěří, že by se jim podařilo střelce vypátrat, což je ostatně u střetů mezi znepřátelenými motorkářskými gangy všude po světě nejčastější závěr vyšetřování.

"Je brzy případ nějak komentovat, ale samozřejmě to bude z těchto důvodů nesmírně obtížné," naznačili pouze. O to větší však mezi policisty, ale i odborníky na extremismus, panují obavy, že střet bude mít pokračování.

Reálně hrozí odveta, důvod mají obě strany

Důvod k odvetě mají totiž podle zákonů gangů obě strany. Outlaws mohou chtít odvetu za to, že Hells Angels napadli jejich sešlost při otevírání nové klubovny v Libině, jejich soupeři zase budou chtít pomstít smrt člena a postřelení dalších dvou.

"Samozřejmě, že tyto obavy jsou v policii velké," poznamenal zdroj, který má o vyšetřování informace. Oficiálně však policie riziko ani případné kroky, jak mu předejít, komentovat nechce.

"Zda budeme připravovat nějaká opatření, zatím není možné říct. Na případu samozřejmě nadále pracujeme a vyhodnocujeme získané informace," uvedla pouze mluvčí policie v Olomouckém kraji Marta Vlachová.

,