Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Olomouci vyhrálo ANO před ČSSD, o místa ve vedení města hraje i ODS

  23:33aktualizováno  12. října 0:03
Nečekaný výsledek přinesly komunální volby v Olomouci. Favorit ČSSD skončil až druhý, když ho výrazně o téměř pět procent hlasů porazilo hnutí ANO. Třetí skončila překvapivě ODS a potvrdila, že už dostala nabídky k jednání o koalici, byť mlčí o tom od koho. Do zastupitelstva míří i dvě nová nezávislá hnutí.

V Olomouci se v sobotu večer ještě před dokončením sčítání hlasů sešel lídr vítězného hnutí ANO Milan Feranec (vlevo) s lídrem druhé ČSSD Antonínem Staňkem. Dle obou šlo o neformální schůzku. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Hnutí ANO získalo 23,4 % hlasů a tedy 12 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Pro sociální demokracii hlasovalo 18,7 % voličů a obsadí tak deset křesel.

„Čekal jsem takový výsledek, tedy že vyhrajeme. Všechny varianty koalic vidíme jako otevřené, neočekávám ale, že bychom koalici sestavovali s KSČM. Existuje ovšem i varianta, že bychom byli v opozici,“ řekl olomoucký lídr strany Milan Feranec.

Ve štábu ČSSD byla před dvacátou hodinou, kdy už byl výsledek voleb prakticky jasný, skleslá atmosféra. Mezi přítomnými vládlo očividně zklamání a překvapení, že nejsou vítězi voleb.

„Budu-li upřímný, tak jsem samozřejmě věřil, že vyhrajeme. Na druhou stranu i varianta druhého místa musela být ve hře. Zklamání není určitě nijak dramatické. Samozřejmě zklamaný jsem, ale je třeba si uvědomit, že jsme udělali maximum pro to, abychom uspěli,“ uvedl Staněk. Jeho stranu nyní čeká kromě jednání o koalici i analýza volební kampaně a samotných výsledků.

„V tuto chvíli si ale neuvědomuji, že bychom udělali nějakou zásadní chybu,“ krčil rameny olomoucký lídr sociálních demokratů.

Lídři dvou nejsilnějších stran se setkali ještě před dosčítáním

Ten večer ještě před ukončením sčítání s dalšími lidmi z čela kandidátky ČSSD vyrazil do štábu hnutí ANO.

„Šlo víceméně o přátelské setkání, nabídli jsme si termíny, ve kterých se můžeme potkat. Znovu se sejdeme v neděli, kdy začneme oficiálně jednat,“ komentoval schůzku Staněk bez dalšího upřesnění o čem se přesně jednalo.

Volby ve štábech stran

„Domlouvali jsme se na tom už minulý týden, že se po volbách setkáme. Kdyby vyhrála sociální demokracie, tak bychom jeli my k nim, ale situace byla nakonec opačná. Šlo jen o neformální jednání,“ doplnil Feranec

Podle Staňka je ČSSD stále ve hře co se týče sestavení vládnoucí koalice pro příští čtyři roky. To, zda ANO a ČSSD v Olomouci domluví, je dle něj věcí dalšího jednání. Vzhledem k počtu získaných mandátů by se však případně museli spojit i s další stranou. Na většinu jim jedno křeslo zastupitele schází.

Bez ohledu na porážku od ANO si ovšem Staněk bez dalších podrobností stojí za tím, že on a jeho ČSSD jsou stále ve hře i o primátorský post.

„O post primátora sociální demokracie stojí,“ řekl lídr ČSSD.

„Pozice primátora je otázkou jednání, o obsazení postů v koalici je nyní předčasné mluvit,“ komentoval stejné téma Feranec.

ODS bude součástí jednání koalici, s kým není jasné

Za překvapení se dá označit i umístění ODS na třetím místě se ziskem 11 % hlasů, což překročilo republikový průměr strany, což znamená pět zastupitelů. Podle dosavadního primátora Martina Majora dokonce strana už byla oslovena k vyjednávání o koalici, odmítl ovšem prozradit kým.

Podrobné výsledky voleb

„Očekáváme, vzhledem k tomu, že jsme byli celkově třetí stranou, že se objeví i další oslovení. Čekají nás jednání o koalici a bude jich několik. Nevzdáváme se šance na pokračování ve vedení města, budeme o ni bojovat. Věřím tomu, že se ukáže, že ji máme,“ řekl Major kolem dvacáté hodiny uvolněným hlasem, což kontrastovalo s ranní nervozitou.

Některé politiky ODS i ČSSD dle jejich vyjádření překvapil výsledek TOP 09, od které podle svých slov očekávali více. Strana získala 9,2 % hlasů a má stejně jako komunisté čtyři mandáty, přičemž dosud měla šest zastupitelů. Předskočila ji KDU-ČSL, která bude mít pět křesel.

Na radnici míří dvě nová hnutí, jedno zachránil volební přepočet

Do zastupitelstva ovšem míří i nové politické subjekty, které spolu dokonce jednaly o případné společné kandidátce, ale nakonec se nedomluvily. Prvním je hnutí Občané pro Olomouc, které získalo 7,3 % hlasů a tedy 3 křesla.

„Jsme samozřejmě rádi, že se nám podařilo pokořit pětiprocentní hranici. Bála jsem se toho, že dopadneme tak, že budeme mít 3 procenta a oni 4,9 a nedostane se tam nikdo,“ shrnula lídryně Dominika Kovaříková. Podivila se nad nízkou volební účastí, kdy k urnám ve městě zamířilo jen 31,8 % voličů.

„Je to smutné, protože volební účast je čím dál nižší. Lidé se zbavují možnosti věci ovlivnit, myslí si, že je ovlivnit nemůžou. Když si vezmete, že k volbám nepřišlo skoro 70 procent lidí... Kdyby volili kohokoliv z nabídky, tak něco ovlivní,“ řekla.

Druhým nováčkem bude hnutí ProOlomouc, jehož základ tvoří místní architekti angažující se ve veřejném dění. To získalo jen 4,58 procenta hlasů, přesto nakonec získalo dvě zastupitelská místa.

Důvodem je fakt, že mělo na kandidátce pouze třicet jmen a platné hlasy se přepočítávají tak, jako by mělo plný počet 45 kandidátů. Po přepočtu tak získalo 6,83 procenta hlasů a překonalo tak pětiprocentní hranici.

Autoři: , , ,Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Sníh střídá déšť s oblevou, lyžování v nížině se kvůli počasí prodraží

Ilustrační snímek

Z udržování sněhových podmínek v lyžařských střediscích se s neustálými výkyvy počasí stal spíše boj, než rutinní...

Zapomnělo se na lidi, zlobí se starostové kvůli jízdním řádům autobusů

(Ilustrační snímek)

Nový systém ve veřejné dopravě možná zefektivnil trasy autobusů, ale nebere ohled na lidi, kteří jimi cestují, zlobí se...

Najdete na iDNES.cz