Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Olomouci vyhrálo ANO před ČSSD, o místa ve vedení města hraje i ODS

  23:33aktualizováno  12. října 0:03
Nečekaný výsledek přinesly komunální volby v Olomouci. Favorit ČSSD skončil až druhý, když ho výrazně o téměř pět procent hlasů porazilo hnutí ANO. Třetí skončila překvapivě ODS a potvrdila, že už dostala nabídky k jednání o koalici, byť mlčí o tom od koho. Do zastupitelstva míří i dvě nová nezávislá hnutí.

V Olomouci se v sobotu večer ještě před dokončením sčítání hlasů sešel lídr vítězného hnutí ANO Milan Feranec (vlevo) s lídrem druhé ČSSD Antonínem Staňkem. Dle obou šlo o neformální schůzku. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Hnutí ANO získalo 23,4 % hlasů a tedy 12 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Pro sociální demokracii hlasovalo 18,7 % voličů a obsadí tak deset křesel.

„Čekal jsem takový výsledek, tedy že vyhrajeme. Všechny varianty koalic vidíme jako otevřené, neočekávám ale, že bychom koalici sestavovali s KSČM. Existuje ovšem i varianta, že bychom byli v opozici,“ řekl olomoucký lídr strany Milan Feranec.

Ve štábu ČSSD byla před dvacátou hodinou, kdy už byl výsledek voleb prakticky jasný, skleslá atmosféra. Mezi přítomnými vládlo očividně zklamání a překvapení, že nejsou vítězi voleb.

„Budu-li upřímný, tak jsem samozřejmě věřil, že vyhrajeme. Na druhou stranu i varianta druhého místa musela být ve hře. Zklamání není určitě nijak dramatické. Samozřejmě zklamaný jsem, ale je třeba si uvědomit, že jsme udělali maximum pro to, abychom uspěli,“ uvedl Staněk. Jeho stranu nyní čeká kromě jednání o koalici i analýza volební kampaně a samotných výsledků.

„V tuto chvíli si ale neuvědomuji, že bychom udělali nějakou zásadní chybu,“ krčil rameny olomoucký lídr sociálních demokratů.

Lídři dvou nejsilnějších stran se setkali ještě před dosčítáním

Ten večer ještě před ukončením sčítání s dalšími lidmi z čela kandidátky ČSSD vyrazil do štábu hnutí ANO.

„Šlo víceméně o přátelské setkání, nabídli jsme si termíny, ve kterých se můžeme potkat. Znovu se sejdeme v neděli, kdy začneme oficiálně jednat,“ komentoval schůzku Staněk bez dalšího upřesnění o čem se přesně jednalo.

Volby ve štábech stran

„Domlouvali jsme se na tom už minulý týden, že se po volbách setkáme. Kdyby vyhrála sociální demokracie, tak bychom jeli my k nim, ale situace byla nakonec opačná. Šlo jen o neformální jednání,“ doplnil Feranec

Podle Staňka je ČSSD stále ve hře co se týče sestavení vládnoucí koalice pro příští čtyři roky. To, zda ANO a ČSSD v Olomouci domluví, je dle něj věcí dalšího jednání. Vzhledem k počtu získaných mandátů by se však případně museli spojit i s další stranou. Na většinu jim jedno křeslo zastupitele schází.

Bez ohledu na porážku od ANO si ovšem Staněk bez dalších podrobností stojí za tím, že on a jeho ČSSD jsou stále ve hře i o primátorský post.

„O post primátora sociální demokracie stojí,“ řekl lídr ČSSD.

„Pozice primátora je otázkou jednání, o obsazení postů v koalici je nyní předčasné mluvit,“ komentoval stejné téma Feranec.

ODS bude součástí jednání koalici, s kým není jasné

Za překvapení se dá označit i umístění ODS na třetím místě se ziskem 11 % hlasů, což překročilo republikový průměr strany, což znamená pět zastupitelů. Podle dosavadního primátora Martina Majora dokonce strana už byla oslovena k vyjednávání o koalici, odmítl ovšem prozradit kým.

Podrobné výsledky voleb

„Očekáváme, vzhledem k tomu, že jsme byli celkově třetí stranou, že se objeví i další oslovení. Čekají nás jednání o koalici a bude jich několik. Nevzdáváme se šance na pokračování ve vedení města, budeme o ni bojovat. Věřím tomu, že se ukáže, že ji máme,“ řekl Major kolem dvacáté hodiny uvolněným hlasem, což kontrastovalo s ranní nervozitou.

Některé politiky ODS i ČSSD dle jejich vyjádření překvapil výsledek TOP 09, od které podle svých slov očekávali více. Strana získala 9,2 % hlasů a má stejně jako komunisté čtyři mandáty, přičemž dosud měla šest zastupitelů. Předskočila ji KDU-ČSL, která bude mít pět křesel.

Na radnici míří dvě nová hnutí, jedno zachránil volební přepočet

Do zastupitelstva ovšem míří i nové politické subjekty, které spolu dokonce jednaly o případné společné kandidátce, ale nakonec se nedomluvily. Prvním je hnutí Občané pro Olomouc, které získalo 7,3 % hlasů a tedy 3 křesla.

„Jsme samozřejmě rádi, že se nám podařilo pokořit pětiprocentní hranici. Bála jsem se toho, že dopadneme tak, že budeme mít 3 procenta a oni 4,9 a nedostane se tam nikdo,“ shrnula lídryně Dominika Kovaříková. Podivila se nad nízkou volební účastí, kdy k urnám ve městě zamířilo jen 31,8 % voličů.

„Je to smutné, protože volební účast je čím dál nižší. Lidé se zbavují možnosti věci ovlivnit, myslí si, že je ovlivnit nemůžou. Když si vezmete, že k volbám nepřišlo skoro 70 procent lidí... Kdyby volili kohokoliv z nabídky, tak něco ovlivní,“ řekla.

Druhým nováčkem bude hnutí ProOlomouc, jehož základ tvoří místní architekti angažující se ve veřejném dění. To získalo jen 4,58 procenta hlasů, přesto nakonec získalo dvě zastupitelská místa.

Důvodem je fakt, že mělo na kandidátce pouze třicet jmen a platné hlasy se přepočítávají tak, jako by mělo plný počet 45 kandidátů. Po přepočtu tak získalo 6,83 procenta hlasů a překonalo tak pětiprocentní hranici.

Autoři: , , ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz