Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V okresních městech ztratila ČSSD, Přerov zažil politické zemětřesení

  22:39aktualizováno  23:30
Vítězstvím hnutí ANO ve dvou ze čtyř někdejších okresních měst a malou politickou revolucí v Přerově skončily komunální volby v Olomouckém kraji. V Prostějově zvítězila ČSSD, kde ale oslabila a v konfrontaci s ANO prohrála v Jeseníku i zmiňovaném Přerově. Většinu měst teď čekají složitá koaliční jednání.

Volby přinesly v někdejších okresních městech Olomouckého kraje řadu změn. ČSSD obhájila vítězství v Prostějově a Nezávislá volba v Šumperku, naopak Přerov zažil politické zemětřesení. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Pro Přerov znamená výsledek voleb, k nimž přišlo necelých 38 % voličů, politické zemětřesení. Vyhrálo totiž v komunálních volbách poprvé kandidující hnutí ANO, které získalo v pětatřicetičlenném zastupitelstvu devět křesel.

„S výsledkem jsme velmi spokojeni. V komunálních volbách hrály velkou roli i místní sdružení, proto považuji 22 procent hlasů za úspěch,“ uvedl přerovský lídr ANO Petr Vrána.

Druhou nejsilnější stranou je pak s osmi místy dosud opoziční uskupení Společně pro Přerov.

„Výsledek hodnotíme jako výborný, jsme spokojeni. Věřili jsme, že to tak nějak dopadne,“ řekl lídr sdružení Vladimír Puchalský.

Obě sdružení se již dohodly na koaličním jednání, první schůzka se má odehrát v neděli v patnáct hodin.

„Dohromady budeme mít 17 zastupitelů, abychom měli jistou většinu, potřebovali bychom tak 19 až 21 hlasů. Tudíž budeme jednat i s některými dalšími stranami. S jakými teď nemohu prozradit,“ nastínil Vrána.

Dosavadní vládnoucí koalice ve volbách propadla

Dosud vládnoucí strany ve volbách propadly a všechny je předskočili komunisté, kteří mají pět mandátů za 11,7 % hlasů. ČSSD, která v uplynulých čtyřech letech držela post primátora, získala o desetinu procenta a jedno křeslo méně, ODS má za 8,6 % procenta hlasů tři zastupitele a KDU-ČSL dva. TOP 09 dostala jen 2,8 % hlasů a v zastupitelstvu končí.

Z řad ČSSD a ODS pocházejí městští radní a zastupitelé, kteří v současnosti čelí obvinění z korupce. Stranám nepomohlo ani to, že všichni obvinění již letos nekandidovali.

„Domnívám se, že je to logický a zákonitý důsledek toho, co tady koalice obou těchto stran posledních šestnáct let předváděla,“ komentoval výsledek Puchalský.

V Prostějově sociální demokraté oslabili

Vítězem voleb v Prostějově, kde k urnám přišlo 34,8 % voličů je sociální demokracie. „Jsem samozřejmě rád, že jsme vyhráli, ale ztratili jsme značnou část svých pozic,“ přiznal dosavadní primátor a lídr ČSSD Miroslav Pišťák.

Podrobné výsledky voleb

V zastupitelstvu, které má 35 členů, přišla ČSSD o čtyři místa. Ve volbách nyní získala pouze deset mandátů. Vítězství sociální demokraté i tak oslavili ve svém štábu šampaňským a primátor již v podvečer začal domlouvat první koaliční vyjednávání.

Za přirozeného partnera Pišťák označil hnutí PéVéčko, které získalo čtyři mandáty a na předních místech jeho kandidátky jsou dva dosavadní náměstci primátora, bývalí členové ODS.

K většině v zastupitelstvu ovšem bude strana potřebovat ještě minimálně jednu strany s nejméně čtyřmi zastupiteli. To splňuje Změna pro Prostějov, KSČM a hnutí ANO, které získalo dokonce šest křesel.

V Šumperku obhájili nezávislí, čekají je však složitá jednání

V Šumperku obhájila vítězství Nezávislá volba. Má pět mandátů, stejně jako sociální demokraté, přestože dostala o téměř 3 687 hlasů víc. Už tradičně tak povede jednání o koalici její lídr, starosta a senátor Zdeněk Brož

„O koalici začnu jednat už v neděli. Chci oslovit všechny strany, které se dostaly do zastupitelstva. Nevynechám ani ty, které se proti nám ostře vymezovaly,“ uvedl Brož.

Pokud uspěje, zůstane z tria nejužšího vedení po dlouhých letech sám. Místostarosta Petr Suchomel (KDU-ČSL) už totiž nekandidoval a druhý místostarosta Marek Zapletal (ODS) se sice do zastupitelstva dostal, ale jeho strana bude na rozdíl od minulosti patřit k nejslabším.

„I z tohoto pohledu budou jednání o koalici, radě i křeslech místostarostů velmi složitá. Sám jsem zvědav, jak dopadnou,“ doplnil Brož.

V zastupitelstvu, které má 27 členů, totiž usednou ještě čtyři zástupci hnutí ANO a stejný počet komunistů, tři kandidáti sdružení lidovců a nezávislých - Pro Šumperk a posledních šest míst je rozptýleno mezi čtyři další politická uskupení. K urnám přišlo jen necelých třicet procent voličů.

Jeseník dobylo ANO, v zastupitelstvu usedne devět stran

V Jeseníku zvítězil nováček komunálních voleb, hnutí ANO. V pětadvacetičlenném zastupitelstvu obsadí hned šest křesel. Na druhém a třetím místě skončily strany, které dosud v Jeseníku vládly. Kandidátka PRO Jeseník získala čtyři mandáty, stejný počet bere i ČSSD. Uspěla i TOP 09, která si ze dvou mandátů polepšila na tři, do zastupitelstva se dostali i zástupci dalších pěti uskupení.

„Obyvatelé Jeseníku ukázali, že chtějí změnu, to je vše, co k výsledku voleb mohu nyní říct,“ uvedl lídr ANO Adam Kalous.

„Trochu se naplnilo, čeho jsme se obávali, a sice že se hlasy lidí rozdrobí mezi několik subjektů. Nebude vůbec snadné vytvořit koalici, jednání zahájíme hned zítra, možná ještě dnes večer. Co mě překvapilo, byla nízká účast lidí, přestože bylo v poslední době slyšet hodně hlasů nespokojených s komunální politikou v Jeseníku, hlavně od nových subjektů, tak k volbám moc lidí nepřišlo,“ řekl pak lídr PRO Jeseník Libor Halas.

Zatímco před čtyřmi lety vhodilo svůj hlas do urny téměř 47 procent voličů, letos to bylo o osm procent méně.

Sociální demokracie oproti minulým volbám ztratila tři křesla v zastupitelstvu. „S výsledkem spokojení nejsme, roli podle mě sehrála i negativní kampaň některých místních médií. Jednání o možné koalici zahájíme hned večer, postupně se chceme sejít se zástupci všech stran, spolupráci s žádným subjektem předem nevylučujeme,“ řekla dosavadní starostka Jeseníku a lídryně kandidátky Marie Fomiczewová.

Autoři: , , , ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Další z rubriky

Řidič po proražení olejové vany odešel od auta, na skvrně boural motorkář

Řidič auta prorazil na výmolu vanu s olejem a ten vytekl na silnici. Následně...

Dopravní nehodu, která vedla k další havárii, vyšetřují policisté z Prostějovska. Řidič na silnici při najetí do výmolu...

Řidič chtěl ukázat akční výjezd z parkoviště, srazil muže a pak ujel

Řidič nezvládl na parkovišti u mohelnického Penny marketu akční výjezd a srazil...

Už několik dní pátrají policisté ze Šumperska po řidiči, který na parkovišti jednoho z tamních supermarketů nezvládl...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Najdete na iDNES.cz