ČSSD v Olomouckém kraji ztratila, přesto vyhrála. Posílili komunisté

  18:57aktualizováno  21:37
Jasným vítězem krajských voleb je v Olomouckém kraji levice. ČSSD získala 19 mandátů, KSČM jen o tři méně. Po osmi pak získala ODS a Koalice pro Olomoucký kraj tvořená KDU-ČSL a Stranou zelených společně se starosty. Poslední čtyři místa patří koalici TOP 09 a Starostů. K urnám přišlo necelých 36 procent voličů.

ČSSD slaví v krajských volbách Olomouckého kraje další vítězství. Na snímku zprava lídr a kandidát na hejtmana Jiří Rozbořil, dosavadní hejtman Martin Tesařík a jeho dosavadní náměstek Alois Mačák. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Přestože sociální demokracie podle výsledků vyhrála, oproti minulým volbám osm mandátů ztrácí. Výrazně naopak posílili druzí komunisté, kteří v pětapadesátičlenném zastupitelstvu obsadí 16 míst, tedy o šest více než v roce 2008.

Že ČSSD čekala více mandátů, potvrdil i lídr její kandidátky Jiří Rozbořil.  "Představoval jsem si v krajském zastupitelstvu zhruba jednadvacet míst," připouští. Překvapilo ho, kolik křesel získali právě komunisté.

S koaličními vyjednáváními chce podle něj strana začít od pondělka. "Vyjednávací tým už máme sestaven, chceme jednat se všemi stranami, které překročily pětiprocentní hranici," uvedl Rozbořil.

To, že olomoučtí socialisté čekali lepší výsledek, ilustruje i věta, jež zazněla v hloučku straníků pokuřujících před štábem. "Vsadil jsem se, že budeme mít třicet procent," krčí rameny jeden z nich. "Tak na to se asi už nedotáhneme," dodává druhý. Volební výsledek ČSSD je nakonec 26,7 % hlasů.

Do slavícího štábu ČSSD dorazil i lídr KSČM, věří ve spolupráci

V olomouckém štábu vítězné ČSSD bylo nicméně skutečně plno. Desítky lidí se míjely v těsných chodbách a na rozkrojení čekaly dva velké dorty, v jejichž polevě byly vyskládány malé fotografie kandidátů sociální demokracie.

Zátky z prvních lahví šampaňského pak vyletěly chvilku před sedmou večer, kdy zbývalo sečíst jen poslední volební okrsek. Krátce po prvním přípitku se zde přitom objevil i lídr komunistické kandidátky Alexander Černý, který jinak průběh voleb celý den sledoval v Praze v sídle KSČM.

"Pochopitelně to vnímáme jako úspěch, přiznám se, že jsem za náš vrchol považoval 15 mandátů, a my máme ještě o jeden navíc. V krajských volbách v Olomouckém kraji je to tedy pro nás historicky nejlepší výsledek," líčil spokojeně Černý, který dle svých slov doufá a pevně věří, že komunisté neskončí v opozici.

"Na tahu jsou sociální demokraté. Věřím, že si uvědomují náladu ve společnosti a že budou hledět na to, aby zužitkovali ten společný výsledek. Nemohu to vnímat jinak než jako společný výsledek levice. Naše programová shoda je natolik velká, že si dost dobře nedovedu představit, že by se to udělalo jinak," dodal.

ODS a koalice lidovců, zelených a starostů mají po 8 křeslech

O poznání méně živo bylo v sídle olomouckých lidovců. Ti spolu se Stranou zelených šli do krajských voleb coby Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty. Kromě lídra Mariana Jurečky tam vpodvečer u počítače seděla jen pětice mužů.

Strana obsadila společně s ODS pomyslné třetí místo, když každá ze stran získává osm mandátů.

"Náš výsledek vidím velmi pozitivně a nad očekávání. Jakýkoli výsledek nad deset procent a pět našich dosavadních mandátů je skvělý výsledek," líčil s úsměvem Jurečka, který v tu chvíli ještě netušil, že konečný výsledek bude 11 % hlasů.

Do případné koalice je ochoten jít s těmi stranami, s nimiž se shodne na základních bodech programu. "Platí to s výjimkou komunistů. V koalici, kde bude KSČM, nebudeme," zdůraznil.

Pro ODS je výsledek voleb důvod k zamyšlení

Volební výsledek ODS je sice v rámci moravských regionů nejlepší, to je však to jediné, co zde může občanské demokraty těšit. "Radost z volebního výsledku v kraji samozřejmě nemáme. K oslavě určitě není důvod. Jde spíš o důvod k zamyšlení," poznamenal předseda regionálního sdružení ODS Robert Knobloch.

O existujících variantách vývoje budoucí koalice v Olomouckém kraji spekulovat nechtěl. "Respektujeme vítěze krajských voleb a bude na něm, jaké bude preferovat varianty. Jsme připravení jednat, ale nebudeme se účastnit formátu, ve kterém bude zastoupena komunistická strana," nastínil Knobloch.

Výsledky krajských voleb do zastupitelstva Olomouckého kraje vyvolaly ve štábu

Výsledky krajských voleb do zastupitelstva Olomouckého kraje vyvolaly ve štábu ODS zklamání. Na snímku uprostřed lídryně kandidátky Markéta Záleská.

"Samozřejmě jsme čekali, že dopadneme lépe. A jsem trochu zklamaná z nárůstu počtu hlasů pro komunistickou stranu. Někteří lidé asi mají krátkou paměť a mladí se tím nejspíš moc nezabývají," dodala lídryně kandidátky Markéta Záleská.

Zklamání pak zažila koalice TOP 09 a Starostů pro Olomoucký kraj, které dali voliči jen lehce nad šest procent hlasů, což se rovná čtyřem křeslům v krajském zastupitelstvu.

"Předvolební modely pro nás mluvily o vyšším počtu, kolem deseti procent a čekali jsme, že to nakonec bude tak kolem osmi. Takže jsme pod očekáváním a radost z toho nemáme. Výsledek ale mohly ovlivnit celostátní události posledních tří týdnů," uvedl lídr kandidátky Bořivoj Šarapatka.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Vondráčková s manželem ve sporu neuspěli, starosta píše o srážce s blbcem

Helena Vondráčková a Martin Michal jsou manželé již osm let

Zřejmě definitivní konec má kauza trestních oznámení, které podal manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové Martin Michal na...

Kvůli světlu v chatce volal muž strážníky, místo zloděje odhalili nevěru

Ilustrační snímek

Na všímavost souseda doplatila v pondělí v Přerově žena, která se setkala s milencem v chatce patřící matce jejího...

Kojenec bez dozoru se dusil převrácený v autosedačce, hlídka rozbila okénko

Dítě ponechané v autě na parkovišti u nákupního centra se v autosedačce...

Dramatickou situaci museli řešit strážníci hlídkující v předvánočním shonu na parkovišti u olomouckého nákupního...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Matka z Olomoucka pohřešuje dcerku, může být s otcem na jihu Čech

Policie pátrá po čtyřleté dívce, kterou pohřešuje matka z Olomoucka.

Po čtyřleté dívce pátrají policisté napříč republikou poté, co ji matka z Olomouckého kraje nahlásila jako...

Další z rubriky

Končí kauza tragického pádu dítěte z vlaku, žalobce nepodá dovolání

Ženy souzené ze tragický pád dítěte z vlaku v den verdiktu. Vlakvedoucí Jarmila...

Definitivní konec má po téměř dvou a půl letech kauza tragického pádu dvouleté dívky ze dveří vlaku na Olomoucku....

Červenohorské sedlo bylo kvůli sněhu dočasně zavřené pro kamiony

V Jeseníkách leží vrstva sněhu (pohled z webkamery na Šeráku).

Jedna z klíčových silnic na severu Olomouckého kraje musela být v úseku přes Červenohorské sedlo dočasně uzavřena pro...

Mladík si přivydělal šířením kopií filmů, viní ho z třímilionové škody

Ilustrační foto

Kriminalisté ze Šumperska obvinili teprve devatenáctiletého mladíka z toho, že nahrál na internetové úložiště několik...

Najdete na iDNES.cz