Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chybí noční spoje, lepší zimák a chceme proměnu návrší, řekli Olomoučané

  4:51aktualizováno  4:51
Mladí Olomoučané jsou nespokojení s četností nočních autobusů. Coby symbol města je v očích místních na zhruba stejné úrovni církev a fotbal. A téměř všichni lidé si přejí velkou proměnu návrší s dómem svatého Václava. To vše o obyvatelích města prozradil průzkum politologů Univerzity Palackého.

Velký průzkum politologů ukázal názory Olomoučanů na město a život v něm (na snímku letecký pohled na centrum). | foto: Libor TeichmannMF DNES

Díky průzkumu, jehož výsledky MF DNES exkluzivně získala, je nyní například jasné, s čím jsou Olomoučané ve svém městě nejspokojenější. V čele rozsáhlého žebříčku se na základě zhruba jednoho tisíce dotazníků umístila městská hromadná doprava.

Dále se Olomoučanům zamlouvá i péče o památky, množství zeleně ve městě i nová podoba Dolního náměstí.

Zcela jednoznačné však vítězství Dopravního podniku přece jen není. Až na pátém místě od konce tohoto „žebříčku spokojenosti“ totiž skončila četnost jeho nočních autobusových linek.

„S tou občané vyjadřují výrazně nižší spokojenost. Tato proměnná je závislá na věku, menší spokojenost vyjadřují především mladší obyvatelé města,“ podotýká jeden z autorů výzkumu, politolog Pavel Šaradín.

Olomoucká veřejná doprava pak zabodovala i v hodnocení spokojenosti místních se stavbami a rekonstrukcemi z posledních dvaceti let. Hned na druhém místě tohoto žebříčku skončilo zavedení nových tramvajových linek číslo tři a pět na Nové Sady. Čtyři z pěti Olomoučanů pak souhlasí s jejich prodloužením při druhé etapě budování této trati na jih města.

Čtyři lidé z pěti chtějí nové dómské návrší

Jednoznačný souhlas Olomoučanů pak zazněl i při otázce ohledně zpřístupnění celého dómského návrší a jeho rekonstrukce.

„Souhlasí každý čtvrtý respondent z pěti,“ upřesňuje další z autorů, vedoucí olomoucké katedry politologie Tomáš Lebeda. Stejná většina lidí pak podle něj vyjádřila souhlas také s modernizací zchátralého zimního stadionu a i s již zmíněnou druhou etapou tramvajové trati na Nové Sady.

Výstupy velké ankety mezi Olomoučany provedeného místní katedrou politologie a...
Výstupy velké ankety mezi Olomoučany provedeného místní katedrou politologie a...
Výstupy velké ankety mezi Olomoučany provedeného místní katedrou politologie a...

Nejzajímavější výstupy velké ankety mezi Olomoučany provedeného místní katedrou politologie a evropských studií - pro zvětšení klikněte.

„Náš výzkum však neměl ambici ptát se, kterou z těchto tří investic lidé upřednostňují. Jedná se o zvažované akce a bude záležet na dalších, zejména ekonomických možnostech,“ zdůrazňuje Lebeda.

Náměstek: Otázka měla znít, zda za návrší dát 100 milionů

Právě finance ovšem příznivcům nové tváře dómského návrší, na němž spolu s dómem svatého Václava stojí i Arcidiecézní muzeum, moc do karet nehrají. Vedení města plánovalo návrší v tomto volebním období proměnit na jeden z hlavních turistických taháků. Náklady se pohybovaly kolem sta milionů korun, radnice už získala i stavební povolení.

Plány, jejichž součástí bylo například vybudování přírodního amfiteátru pro patnáct set lidí, molo na Mlýnském potoce či otevření stovky let zazděné brány Všech svatých, však poslala k ledu nejednota stran vládnoucí koalice. TOP 09 vystoupila proti kvůli předpokládaným stomilionovým nákladům a nynějšímu zadlužení města.

„Principiálně jsem říkal, že se dómské návrší má zpřístupnit, ale nesmí to stát 100 milionů korun,“ shrnuje výhrady své strany náměstek primátora Ivo Vlach. Podpora většiny Olomoučanů pro historickou přestavbu okolí katedrály ho ale nepřekvapila.

„Muselo to takto vyznít, je to podle mě dáno položením otázky. Kdybyste se však lidí zeptal, zda je potřeba dát 100 milionů na zpřístupnění dómského návrší, možná by odpovídali jinak,“ přemítá náměstek.

Charakteristické rysy Olomouce? Církev i fotbal a hokej

Zajímavý kontrast pak průzkum odkryl při otázce na výroky symbolizující v očích místních samotnou Olomouc.

„Občanům jsme předložili deset výroků, přičemž se měli vyjádřit, nakolik jim tyto atributy symbolizují jejich město,“ přibližuje politolog Šaradín. Nejčastěji pak Olomoučané jako - zjednodušeně řečeno - synonymum pro svůj domov označili sousloví „historické město“.

Šaradín však ve spojitosti s touto otázkou upozorňuje na roli církve coby charakteristického rysu Olomouce.

„Ačkoli je církevní historie s Olomouci velmi výrazně spjata - je zde i řada významných církevních památek - tak pouze necelé polovině respondentů právě „církev“ město symbolizuje. Její pozice je tak v tomto ohledu v podstatě srovnatelná s vnímáním fotbalu a hokeje,“ říká Šaradín.

Všichni se sejdeme v centru na vánočních trzích

Tento rozpor pak navíc zostřuje i skutečnost, že právě „památky“ jsou hned druhou nejčastější možností, kterou lidé při této otázce na výroky symbolizující Olomouc zvolili.

Politology zajímalo i to, které akce či instituce lidé během roku navštěvují. Ukázalo se, že i když si Olomoučané přejí otevření dómského návrší, je tamní Arcidiecézní muzeum spíše na okraji jejich zájmu. V posledním roce sem našla cestu jen bezmála třetina místních. Jednoznačným favoritem jsou pak vánoční trhy.

„Za povšimnutí stojí návštěvnost muzeí, zejména Muzea umění a Vlastivědného muzea. Vzhledem k oficiálním statistikám, které tyto instituce zveřejňují, tvoří občané Olomouce čtvrtinu až polovinu z celkového počtu jejich návštěvníků za uplynulý rok,“ srovnává politolog Lebeda.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Král přenocoval v Olomouci a vyrazil osvobodit Vídeň, připomíná deska

Pamětní deska nově připomíná na olomouckém Horním náměstí dům, v němž roku 1683...

Olomouckou stopu v jednom z klíčových momentů evropské historie - osvobození Vídně z tureckého obležení, nově připomíná...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz