Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chybí noční spoje, lepší zimák a chceme proměnu návrší, řekli Olomoučané

  4:51aktualizováno  4:51
Mladí Olomoučané jsou nespokojení s četností nočních autobusů. Coby symbol města je v očích místních na zhruba stejné úrovni církev a fotbal. A téměř všichni lidé si přejí velkou proměnu návrší s dómem svatého Václava. To vše o obyvatelích města prozradil průzkum politologů Univerzity Palackého.

Velký průzkum politologů ukázal názory Olomoučanů na město a život v něm (na snímku letecký pohled na centrum). | foto: Libor TeichmannMF DNES

Díky průzkumu, jehož výsledky MF DNES exkluzivně získala, je nyní například jasné, s čím jsou Olomoučané ve svém městě nejspokojenější. V čele rozsáhlého žebříčku se na základě zhruba jednoho tisíce dotazníků umístila městská hromadná doprava.

Dále se Olomoučanům zamlouvá i péče o památky, množství zeleně ve městě i nová podoba Dolního náměstí.

Zcela jednoznačné však vítězství Dopravního podniku přece jen není. Až na pátém místě od konce tohoto „žebříčku spokojenosti“ totiž skončila četnost jeho nočních autobusových linek.

„S tou občané vyjadřují výrazně nižší spokojenost. Tato proměnná je závislá na věku, menší spokojenost vyjadřují především mladší obyvatelé města,“ podotýká jeden z autorů výzkumu, politolog Pavel Šaradín.

Olomoucká veřejná doprava pak zabodovala i v hodnocení spokojenosti místních se stavbami a rekonstrukcemi z posledních dvaceti let. Hned na druhém místě tohoto žebříčku skončilo zavedení nových tramvajových linek číslo tři a pět na Nové Sady. Čtyři z pěti Olomoučanů pak souhlasí s jejich prodloužením při druhé etapě budování této trati na jih města.

Čtyři lidé z pěti chtějí nové dómské návrší

Jednoznačný souhlas Olomoučanů pak zazněl i při otázce ohledně zpřístupnění celého dómského návrší a jeho rekonstrukce.

„Souhlasí každý čtvrtý respondent z pěti,“ upřesňuje další z autorů, vedoucí olomoucké katedry politologie Tomáš Lebeda. Stejná většina lidí pak podle něj vyjádřila souhlas také s modernizací zchátralého zimního stadionu a i s již zmíněnou druhou etapou tramvajové trati na Nové Sady.

Výstupy velké ankety mezi Olomoučany provedeného místní katedrou politologie a...
Výstupy velké ankety mezi Olomoučany provedeného místní katedrou politologie a...
Výstupy velké ankety mezi Olomoučany provedeného místní katedrou politologie a...

Nejzajímavější výstupy velké ankety mezi Olomoučany provedeného místní katedrou politologie a evropských studií - pro zvětšení klikněte.

„Náš výzkum však neměl ambici ptát se, kterou z těchto tří investic lidé upřednostňují. Jedná se o zvažované akce a bude záležet na dalších, zejména ekonomických možnostech,“ zdůrazňuje Lebeda.

Náměstek: Otázka měla znít, zda za návrší dát 100 milionů

Právě finance ovšem příznivcům nové tváře dómského návrší, na němž spolu s dómem svatého Václava stojí i Arcidiecézní muzeum, moc do karet nehrají. Vedení města plánovalo návrší v tomto volebním období proměnit na jeden z hlavních turistických taháků. Náklady se pohybovaly kolem sta milionů korun, radnice už získala i stavební povolení.

Plány, jejichž součástí bylo například vybudování přírodního amfiteátru pro patnáct set lidí, molo na Mlýnském potoce či otevření stovky let zazděné brány Všech svatých, však poslala k ledu nejednota stran vládnoucí koalice. TOP 09 vystoupila proti kvůli předpokládaným stomilionovým nákladům a nynějšímu zadlužení města.

„Principiálně jsem říkal, že se dómské návrší má zpřístupnit, ale nesmí to stát 100 milionů korun,“ shrnuje výhrady své strany náměstek primátora Ivo Vlach. Podpora většiny Olomoučanů pro historickou přestavbu okolí katedrály ho ale nepřekvapila.

„Muselo to takto vyznít, je to podle mě dáno položením otázky. Kdybyste se však lidí zeptal, zda je potřeba dát 100 milionů na zpřístupnění dómského návrší, možná by odpovídali jinak,“ přemítá náměstek.

Charakteristické rysy Olomouce? Církev i fotbal a hokej

Zajímavý kontrast pak průzkum odkryl při otázce na výroky symbolizující v očích místních samotnou Olomouc.

„Občanům jsme předložili deset výroků, přičemž se měli vyjádřit, nakolik jim tyto atributy symbolizují jejich město,“ přibližuje politolog Šaradín. Nejčastěji pak Olomoučané jako - zjednodušeně řečeno - synonymum pro svůj domov označili sousloví „historické město“.

Šaradín však ve spojitosti s touto otázkou upozorňuje na roli církve coby charakteristického rysu Olomouce.

„Ačkoli je církevní historie s Olomouci velmi výrazně spjata - je zde i řada významných církevních památek - tak pouze necelé polovině respondentů právě „církev“ město symbolizuje. Její pozice je tak v tomto ohledu v podstatě srovnatelná s vnímáním fotbalu a hokeje,“ říká Šaradín.

Všichni se sejdeme v centru na vánočních trzích

Tento rozpor pak navíc zostřuje i skutečnost, že právě „památky“ jsou hned druhou nejčastější možností, kterou lidé při této otázce na výroky symbolizující Olomouc zvolili.

Politology zajímalo i to, které akce či instituce lidé během roku navštěvují. Ukázalo se, že i když si Olomoučané přejí otevření dómského návrší, je tamní Arcidiecézní muzeum spíše na okraji jejich zájmu. V posledním roce sem našla cestu jen bezmála třetina místních. Jednoznačným favoritem jsou pak vánoční trhy.

„Za povšimnutí stojí návštěvnost muzeí, zejména Muzea umění a Vlastivědného muzea. Vzhledem k oficiálním statistikám, které tyto instituce zveřejňují, tvoří občané Olomouce čtvrtinu až polovinu z celkového počtu jejich návštěvníků za uplynulý rok,“ srovnává politolog Lebeda.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Další z rubriky

Z olomoucké filharmonie chci nejlepší orchestr Moravy, říká nový ředitel

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Moravská filharmonie má po čtvrtstoletí nového ředitele, neboť loni zde vyvrcholila nespokojenost hudebníků s...

V Jeseníkách platí třetí lavinový stupeň, místy jsou až dva metry sněhu

(Ilustrační snímek).

Ze druhého na třetí stupeň z pěti zvýšila ve čtvrtek jesenická horská služba hodnocení lavinového nebezpečí v horách....

Více zelené autům na hlavní. Prostějov upraví semafory na výpadovce

Ilustrační snímek

Rok po rekonstrukci křižovatky na frekventované výpadovce z Prostějova na Olomouc, kde se hlavně ve špičce tvoří dlouhé...

Najdete na iDNES.cz