Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vysoké napětí mělo vést obcí, změnu trasy ale komplikují ptáci a netopýři

  • 1
Dlouho usilovali obyvatelé Oskavy na Šumpersku o to, aby jim přes obec nevedla trasa vysokého napětí. Ve chvíli, kdy se ji povedlo přeložit, ozvala se Česká inspekce životního prostředí s tím, že by teď dráty vadily netopýrům a ptákům. V krajním případě tak hrozí, že se vedení opět vrátí do původní dráhy.

"Spolu se společností ČEPS jsme dali dohromady jinou trasu, dohodli jsme se s majiteli pozemků, nic proti nemají ani Lesy České republiky. Zkrátka je to obecně přijatelná varianta. Jenže ochranářům vadí, že se musí vykácet stromy pro ochranné pásmo a údajně tamtudy také táhnou ptáci a v lokalitě žijí i netopýři," zlobí se starosta Oskavy Radomil Brada.

Nad Oskavou podle něj ale táhnou ptáci hlavně v místech, kudy měla vést původní trasa. "Taky nevím, že by se v prostoru náhradní trasy vyskytovali ve větším počtu netopýři. Naopak jsme se novou trasou vyhnuli všem chráněným místům a také biokoridoru," poznamenal Brada.

Místní obyvatele tak argumenty ochranářů nadzvedli ze židle. "Je zvláštní, že proti původní trase neprotestovali. To, že vedla lidem doslova nad hlavami, nevadilo. Přitom člověk je přece taky součástí přírody. Není z ní nějak vytržený," podotkl starosta. Radnice už poslala protestní dopis na ministerstvo životního prostředí.

Inspekce životního prostředí se protestům Oskavanů diví. "My nejsme žádní extremisté. Jenom říkáme, že je třeba vše řádně prověřit tak, aby se u budoucí stavby minimalizovaly dopady na životní prostředí," sdělil ředitel České inspekce životního prostředí Olomouc Radek Pallós.

Společnost ČEPS postoj ochranářů hodnotit nechce. "Je zpracovávaná projektová dokumentace s návrhem vedení nové trasy vysokého napětí. Podle zákona teď probíhají řízení, která mají posoudit vliv na životní prostředí. Česká inspekce životního prostředí vznesla námitku. Takže tato problematika je dál předmětem jednání," uvedla ředitelka komunikace společnosti ČEPS Zuzana Dvořáková.

Lidé se báli záření, jistotu že se ho zbavili ale stále nemají

Energetici na své původní trase, která vedla přímo nad domy oskavských obyvatel, dlouho trvali. Nátlaku místních ale ustoupili. "Oskava nás požádala o projednání jiné možnosti. Rozhodli jsme se, že tomuto požadavku vyhovíme," sdělil loni Leonhart Zavadský ze společnosti ČEPS.

vysoké napětí a oskava

Vedení (400 kilovoltů) chce budovat společnost ČEPS, která je provozovatelem české energetické přenosové soustavy – páteřní sítě elektrizační soustavy Česka.

Má vést z Krasíkova ve východních Čechách do Horních Životic (Bruntálsko) a posílit tak dodávky elektřiny na severní Moravu, především do Ostravy.

Vedení má být dlouhé 79,3 kilometru. Stavět se mělo začít letos, vše mělo být hotové v roce 2012, což se však nepodaří dodržet. Celkové náklady se pohybují kolem 1,2 miliardy korun.

V dalších měsících zvažovala firma náhradní možnost, kterou navrhla sama obec. "Od nás to nebyla žádná střelba od boku. Posuzovali jsme ji s odborníky z různých oborů," zdůraznil oskavský starosta.

Původní projekt, který vedení obce a lidé stopli kvůli obavám ze zdravotních rizik souvisejících s elektromagnetickým zářením, už přitom dostal souhlas ministerstva životního prostředí a byl i součástí územního plánu Olomouckého kraje. V současnosti tak proto není jasné, zda se v případě neschválení nové varianty ČEPS nevrátí k původní trase.

Starosta Oskavy věří, že se to nestane. "Pokud by se ČEPS chtěl vrátit k původní verzi, budeme se samozřejmě znovu bránit," podotkl Brada.

Vedení vysokého napětí 400 kilovoltů z Krasíkova ve východních Čechách do Horních Životic v Moravskoslezském kraji je životně důležité především pro Ostravu, kde se už projevuje nedostatek proudu (více čtěte zde).