Starosta Oskavy Radomil Brada ukazuje, kudy mělo vedení drátů vysokého napětí

Starosta Oskavy Radomil Brada ukazuje, kudy mělo vedení drátů vysokého napětí původně vést. Nakonec se ale obci podařilo dohodnout s energetiky na změně trasy. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vysoké napětí Oskavu mine, ochranářům ale změna vadí kvůli netopýrům

  • 2
Oskavou na Šumpersku měla vést nová trasa vysokého napětí vedeného do Moravskoslezského kraje. Představa bzučících drátů nad hlavou se ale místním nelíbila, a tak nakonec energetici po dohodě s obcí našli novou trasu, která domy mine. Kvůli netopýrům k ní má ale výhrady Česká inspekce životního prostředí.

Přestože se nově navržená trasa inspekci nelíbí, obyvatelé Oskavy už si změnu vybojovali. "Teď už by stavbě nemělo nic stát v cestě, protože byly schváleny zásady územního rozvoje Olomouckého kraje, kde je nová trasa zahrnutá. Musím říct, že Česká inspekce životního prostředí dělala s touto změnou velké problémy. Teď je to naštěstí za námi," popsal starosta Oskavy Radomil Brada.

Proč budou dráty u Oskavy vést

Vedení (400 kilovoltů) chce budovat společnost ČEPS, která je provozovatelem české energetické přenosové soustavy – páteřní sítě elektrizační soustavy Česka.

Má vést z Krasíkova ve východních Čechách do Horních Životic na Bruntálsku. Posílí dodávky elektřiny na severní Moravu, především do Ostravy, kde hrozí nedostatek elektřiny (více o problému čtěte zde).

Vedení má být dlouhé 79,3 kilometru. Se stavbou by se mělo začít letos, práce měly skončit v roce 2012, což se nepodaří dodržet. Náklady se pohybují kolem 1,2 miliardy korun.

Bouřlivé protesty obyvatel přiměly ČEPS budující energetické sítě změnit původní trasu vedení, které mělo jít přímo nad vesnicí. Po zakreslení nové se však zase ozvali právě ochranáři.

"Bylo to absurdní. Inspekce nám tvrdila, že se trasou naruší tah ptáků a netopýrů. Jenže nad Oskavou táhnou ptáci hlavně v místech, kudy měla vést původní trasa, a tam to ochranářům nevadilo," nastínil Brada.

"Že jsou ohroženi lidé, jim jaksi unikalo. Jsem rád, že nakonec zvítězil zdravý rozum," dodal. Radnice tehdy dokonce protestovala na ministerstvu životního prostředí.

Stavba se zpozdí proti plánu o dva roky

Inspekce životního prostředí nechce rozhodnutí vyšších institucí komentovat. "My jsme dali ke trase stanovisko a na tom nehodláme nic měnit. Víc udělat nemůžeme," řekl šéf České inspekce životního prostředí Olomouc Radek Pallós.

Společnost ČEPS potvrdila, že trasa prošla hodnocením vlivu na životní prostředí. "Byla také projednaná s Lesy České republiky a po dílčích korekcích a úpravách vedoucích k maximální ochraně lesních porostů byla zahrnuta do dokumentace pro územní řízení," sdělila mluvčí ČEPS Eva Vítková.

I tudy mělo v Oskavě původně vedení drátů vysokého napětí. Nakonec se ale obci podařilo dohodnout s energetiky na změně trasy.

V současné době se připravují další odborné posudky a do konce roku chce ČEPS podat žádost o vydání územního rozhodnutí. K jeho vydání by mělo dojít do poloviny příštího roku.

Mezitím se musí ČEPS ještě dohodnout s privátními majiteli některých potřebných pozemků. Podle starosty Oskavy by ale při tom problémy nastat neměly. Stavba se uskuteční v letech 2013 a 2014, oproti původnímu termínu se dokončení odsune o dva roky.