Polychromovaný sádrový odlitek díla Křivákova pieta vytvořeného na konci čtrnáctého století, který je jedním z exponátů výstavy Arcidiecézního muzea nazvané Doteky Olomuckého hradu.

Polychromovaný sádrový odlitek díla Křivákova pieta vytvořeného na konci čtrnáctého století, který je jedním z exponátů výstavy Arcidiecézního muzea nazvané Doteky Olomuckého hradu. | foto: Muzeum umění Olomouc

Sáhněte si na historii olomouckého hradu, nabízí netradiční výstava

  • 0
Výstava olomouckého Arcidiecézního muzea nazvaná Doteky Olomouckého hradu nabízí návštěvníkům netradiční způsob, jak se seznámit s příběhem někdejšího sídla moravských Přemyslovců a přilehlého církevního okrsku. Exponáty jako jsou odlitky reliéfů Zdíkova paláce či Šternberské madony si zde totiž mohou osahat.

"Výstavou Doteky Olomouckého hradu navazujeme na úspěšnou haptickou výstavu z roku 2001 Dotek sochy, která seznamovala se sochařstvím 20. století z muzejních sbírek," nastínila kurátorka výstavy Martina Potůčková.

Od moderního sochařství se ale tentokrát výstava obrací do historie. "Návštěvníky seznámíme s příběhem Olomouckého hradu, tedy s historií zeměpanského sídla a především přilehlého církevního okrsku. Mezi vystavenými artefakty jsou zejména odlitky zhotovené z nejrůznějších materiálů, z patinované sádry, kamene, vosku, terakoty, které jsou příjemné na dotek," podotkla kurátorka.

Návštěvníci se budou moci dotýkat třeba stavebních článků se sochařskou výzdobou a dvou vzácně dochovaných reliéfů s figurálními motivy, které dokládají vysokou úroveň vrcholně románské olomoucké architektury éry biskupa Jindřicha Zdíka.

"Kromě exponátů souvisejících přímo s Olomouckým hradem je tu i odlitek Šternberské madony. Je to jedno z nejvzácnějších děl svého druhu na Moravě. Speciálně pro tuto výstavu jsme pak také nechali vyrobit listinu z pergamenu se dvěma voskovými pečetěmi, aby si lidé vyzkoušeli materiály, které se pro jejich tvorbu užívaly dříve," prozradila Potůčková.

Návštěvníky čekají i hříčky, poznávat budou jen svým hmatem

Mezi celkem 21 vystavenými díly jsou zastoupeny i další umělecké slohy, například pozdně gotické umění reprezentuje retábl Madony Ochranitelky z chórové kaple v dómu sv. Václava, sochařství mezi pozdní gotikou a renesancí zase náhrobník rytíře Arnošta Kužela ze Žeravic v kapli sv. Jana Křtitele.

Podobu celého areálu Olomouckého hradu návštěvníkům zprostředkují rovněž architektonické modely. "Speciálně pro tuto výstavu jsme nechali vyrobit haptický půdorys budov bývalého kapitulního děkanství, přilehlého Zdíkova paláce a katedrály sv. Václava," uvedla Potůčková. Návštěvníky se zrakovým handicapem výstavou provede průvodce tištěný v Braillově písmu a černotisku.

Ukázky z výstavy

I pro ty ostatní má ale muzeum přichystanou novinku. "Připravili jsme temný box s haptickými modely románského a gotického okna ze Zdíkova paláce. V naprosté tmě se budou muset spolehnout na své ostatní smysly a pokusit se rozeznat románské okno od toho gotického," popisuje Potůčková.

Druhou hříčkou je pak zakrytý výsek odlitku retáblu (oltářní nástavec obsahující sochy, reliéfy či obrazy, který měl ve středověku zpravidla podobu skříně, často s otevíratelnými malovanými křídly - pozn. red.) Madony Ochranitelky, kdy se člověk pokusí po hmatu určit, o jakou část retáblu se jedná.

Ve vybraných dnech si také lidé budou moci zapůjčit speciální brýle simulující různé druhy očních vad a projít si s nimi expozici. Výstavu, na které muzeum spolupracovalo s olomouckým Tyflocentrem, zpestří doprovodný program ve formě komentovaných prohlídek či workshopů. Potrvá do 17. června.