Podoba slavné květinové výstavy Flora (snímek z jarní etapy jednoho z dřívějších ročníků) se stala předmětem sporu mezi vedením výstaviště a spolkem Flora+.

Podoba slavné květinové výstavy Flora (snímek z jarní etapy jednoho z dřívějších ročníků) se stala předmětem sporu mezi vedením výstaviště a spolkem Flora+. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Zašlé retro, nebo tradice? Slavná olomoucká Flora čelí kritice spolku

  • 3
V Olomouci čtvrtkem začíná jarní etapa slavné květinové výstavy Flora. Pořadatelé čelí kritice, že se výstavy od 90. let nemění a ustrnuly v retro stylu. A to ze strany spolku Flora+, jehož členové na sebe loni upozornili „partyzánským“ vysazováním květin u pavilonu H. Vedení výstaviště výtky odmítá.

Oba vyzdvihují letošní padesátileté výročí slavné značky Flora Olomouc. Pak už se ale Daniel Bradáč, předseda spolku Flora+, a ředitel olomouckého výstaviště Jiří Uhlíř příliš neshodují. Bradáč květinové výstavy na Floře vidí jako od 90. let více méně stále stejné retro, které je třeba změnit. Ředitel Uhlíř ale Floru vnímá spíš jako tradici, která zavazuje.

Několik novinek sice vedení Flory chystá, ovšem tak revoluční jako představy kritiků ze spolku Flora+ nejsou. Ti by na výstavách chtěli moderní zdravou gastronomii, pikniky či zóny s hudbou inspirovanou zvuky přírody. To ale na Floru podle Uhlíře nepatří. Svou roli zde hraje i nedostatek peněz.

V případě Flory Bradáč nešetří kritikou. „Je to téma porevolučními představiteli města špatně uchopené a asi i nepochopené. S obrovským, leč zahozeným potenciálem. To, co bylo ještě před 30 lety chloubou, je dnes bojem o přežití. Usilujeme o co největší tlak na zodpovědné představitele,“ vysvětluje předseda spolku.

Současně uznává, že se v posledních letech některé věci přece jen zlepšily. „Prokoukla“ podle něj hlavní alej, lepší je péče o stromy a keře, přibylo květin a přínosem je i nedávno zrekonstruovaný pavilon A. Kritikům ale vadí, že výstavy se od 90. let skoro vůbec nezměnily.

„Jejich koncepce je stále hodně retro. Raději než všudypřítomné ošklivé a kouřící stánky s buřty a přeplněnými popelnicemi bychom tu viděli moderní gastro orientované na zdravou výživu, sedací vaky, řízené pikniky, zóny s ambientní muzikou,“ míní Bradáč.

„Dechovka či oblíbená pásma Receptáře s retro hvězdami nám nevadí. Atmosféra výstavy by se ale měla výrazněji posunout do 21. století,“ dodává předseda spolku.

Spolek nabídl výstavišti pomoc při dohledu nad stánkaři

Spolek, jehož členy jsou i vystudovaní zahradníci, na sebe vloni upozornil guerillovým sázením u pavilonu H. Chtěl tak upozornit na to, že areál je největší ostudou Smetanových sadů a dlouhodobě se s tím nic nedělá.

„Bylo to neskutečně odpudivé místo oblíbené mezi narkomany. Vyčistili jsme ho a vysázeli zhruba 140 macešek a dalších 80 rostlin. Vyslali jsem vzkaz, že si olomoucké parky zaslouží víc péče,“ vysvětluje předseda Flory+.

Letos nic podobného nechystá, sází na spolupráci s výstavištěm. Co čtvrt roku se schází s ředitelem Uhlířem, jeho kolegy i úředníky. Výstavišti tak například nabídl asistenci při hlídání dodržování výstavního řádu.

„Ne všichni trhovci akceptují pravidla. V rozporu s výstavním řádem vidíme auta zaparkovaná na trávníku, u stánků hradby z odpadků a poutače přímo v záhonech,“ přibližuje Bradáč. Spolek chce na Floře pomoci i při rozšiřování květinových ploch.

„Pár menších už pro letošek založila, velmi to kvitujeme. Pořád jich je ale málo,“ míní Bradáč.

Spolek zneužívá značku Flora, kontruje ředitel výstaviště

Ředitel Uhlíř zdůrazňuje, že se podnětům či výtkám veřejnosti nebrání. „V podobě, jakou je prezentuje spolek, však rozhodně nemůžeme souhlasit. Květinové výstavy děláme především dle vlastních představ, ve spolupráci s našimi partnery a v neposlední řadě dle našich finančních možností,“ argumentuje Uhlíř.

Vedení Flory má za to, že je především třeba v tom dobrém navázat na padesátiletou tradici značky Flora Olomouc.

„Ale samozřejmě chystáme i několik novinek,“ zdůrazňuje Uhlíř. Na mysli má expozici Thajského království, včelařskou výstavu či farmářské trhy na jarní Floře, jež čtvrtkem začíná (více čtěte zde).

„Nový je i on-line vstupenkový systém či nebývale velký počet 75 tisíc cibulovin vysázených v parcích. Během výstavy by měly rozkvést. Další novinkou je odpočinková a zábavní zóna na letní scéně u jezírka,“ vypočítává ředitel. Pro letní etapu mimo jiné plánuje doprovodný gurmánský program „Na grilu“.

Ohledně výstavního řádu Uhlíř uvádí, že jeho dodržování výstaviště kontroluje. Vzápětí kritizuje Bradáčův spolek.

„Když už jeho zástupci hovoří o nedodržování právních norem, musím říct, že nám vadí zneužívání chráněné značky Flora. Spolek se ho i přes naše urgence a upomínky stále dopouští. Každý by měl být kritický také a především sám k sobě,“ říká Uhlíř.

Ředitel: Peníze získané od stánkařů slouží k obnově parků

Ředitel také zmiňuje i guerillové sázení u pavilonu H. Podotýká, že v památkově chráněných parcích neodpovídá předpisům. Členy spolku na to upozornil i magistrát.

„Proto jsme se na společném jednání domluvili, že je má spolek odstranit. Jeho zástupci nám v tomto nabídli součinnost. Vnímáme to jako gesto k vzájemné spolupráci a komunikaci,“ hodnotí ředitel.

Kvůli financím pak Flora neplánuje omezit počet i v minulosti kritizovaných stánků se zbožím, jež nesouvisí s květinami či zahrádkařením - na výstavách se tak prodává i textil či kuchyňské potřeby. S penězi za jejich pronájem Uhlíř do budoucna počítá.

„Jsou použity na financování expozice, včetně pořízení květin a na obnovu areálu, jako je například nynější rekonstrukce historické oranžerie. Bez těchto příjmů bychom další obnovy parků nebyli schopni,“ varuje Uhlíř.