Jedním z exponátů olomoucké výstavy Speculum Mundi je i vzácná Bible Strahovská...

Jedním z exponátů olomoucké výstavy Speculum Mundi je i vzácná Bible Strahovská pocházející z 80. let 15. století (na snímku Iniciála I s vyobrazením stvoření světa). | foto: Muzeum umění Olomouc

Vzácná bible, Mozartovy opery i „drak“. Muzeum zve na klášterní skvosty

  • 0
Exkluzivní výběr obrazů, map i kuriozit je nově k vidění v olomouckém Arcidiecézním muzeu. Na výstavě Speculum Mundi (Zrcadlo světa) se zde představuje unikátní kolekce 170 skvostů, které patří k tomu nejlepšímu ze sbírky premonstrátů ze Strahovského kláštera v Praze.

Do Olomouce se na pět měsíců přestěhovala i mistrovská díla jako obraz líčící proslulé setkání Alexandra Velikého s Diogenem ze Sinópy od benátského malíře Gaspara Dizianiho či autoportrét Petra Brandla, jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého baroka.

Návštěvníci ale mohou obdivovat také bohatě iluminovanou Strahovskou bibli z 80. let 15. století, Atlas věhlasného kartografa, astronoma a matematika Gerharda Mercatora z roku 1595, kresby benátského manýristy Jacopa Negrettiho zvaného Palma il Giovane nebo významného barokního sochaře Josefa Winterhaldera staršího.

Výstava klášterních skvostů

Výstava je podle kurátorky Heleny Zápalkové pro olomoucké diváky o to zajímavější, že historie Strahova a jeho sbírek je s Olomoucí těsně spjata.

„Strahovský klášter byl totiž v roce 1143 založen olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem, s podporou pražských biskupů Jana a Oty, českého knížete a pozdějšího krále Vladislava a jeho ženy Gertrudy,“ vysvětlila kurátorka.

„Věříme, že exkluzivní výběr ze strahovských kolekcí umění, literatury, hudby i kuriozit poslouží návštěvníkům jako speculum mundi, tedy zrcadlo světa, nejen k potěše oka i ducha, ale také jako klíč k poznání i pochopení světa,“ dodala.

K vidění je i „drak“ vyrobený z těla rejnoka či Mozartovy opery

Atraktivní podívanou slibuje právě strahovský kabinet kuriozit. „Vystavíme vzácný preparát draka vyrobeného z těla rejnoka nebo ukázku z unikátní dendrologické knihovny,“ upozornila Zápalková. Na své si ale přijdou třeba i milovníci hudby.

„Z kolekce, kterou odborně spravuje České muzeum hudby, ukážeme fragmenty dobových opisů Mozartových oper Don Giovanni a Idomeneo,“ dodal kurátor strahovských sbírek Libor Šturc. Kromě nich jsou ale také představeny například i skvosty z tamní knihovny.

Výstava trvá do 26. dubna 2015, od pětadvacátého až do osmadvacátého prosince je možné ji navštívit zdarma stejně jako další expozice olomouckého Muzea umění (více čtěte zde).