Součástí oceněné výstavy Příroda Olomouckého kraje je i virtuální rybaření.

Součástí oceněné výstavy Příroda Olomouckého kraje je i virtuální rybaření. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Výstava s virtuálním rybníkem vynesla olomouckému muzeu prestižní cenu

  • 0
Výstava Příroda Olomouckého kraje, kterou se pyšní olomoucké Vlastivědné muzeum, získala cenu Gloria musaealis. Asociace muzeí ČR a ministerstvo kultury ocenily třeba virtuální rybník, v němž si návštěvníci mohou zarybařit, či nasvětlenou jezevčí noru, kterou si děti mohou prolézt zevnitř

Cena se letos udělovala už po jedenácté. Zástupci olomouckého muzea si ji převzali na konci minulého týdne v Českém muzeu hudby v Praze.

"Soutěž je vyhlašována ve třech hlavních kategoriích - muzejní výstava roku, muzejní publikace roku a muzejní počin roku. V tomto ročníku soutěžilo celkem 53 muzeí a galerií z celé České republiky se 73 soutěžními projekty," shrnula
ředitelka Asociace muzeí a galerií Anna Komárková.

Olomoucké Vlastivědné muzeum přihlásilo do soutěže dva projekty, hlavní cenu pak získala právě výstava Příroda Olomouckého kraje.

"Je to pro nás obrovský úspěch, Gloria musaealis je něco jako Thálie pro muzea," pochvaluje si ředitel Vlastivědného muzea Olomouc Břetislav Holásek. Jedno ocenění ve stejné kategorii přitom muzeum dostalo již před časem.

"Zhruba před dvěma lety jsme dostali druhou cenu společně s olomouckým Muzeem umění za výstavu Baroko. Teď jsme však poprvé získali přímo první místo," vysvětlil Holásek.

Výstava je podle hodnotitelů ukázka moderního muzejnictví

Podle něj je důležité, že vyhrála právě výstava, která názorně ukazuje, jakým směrem by se mohla ubírat budoucnost muzejnictví. Na nudné vitríny, kolem kterých je třeba chodit v uctivé vzdálenosti, tak mohou návštěvníci zapomenout.

Oceněná výstava

Expozice je výjimečná především využitím audiovizuální techniky, interaktivních prvků a efektů, z nichž některé se v muzeu použily vůbec poprvé.

"Všichni, kteří o naší expozici mluvili, se shodli, že takto by muzeum mělo vypadat. Edukační, přístupné, zajímavé, poučné a kromě toho by mělo být také lákavé a přinášet něco nového. Je to ukázka nového typu muzea, jež by chtěli všichni mít," nastínil ředitel.

Výstava se dostala i do finále mezinárodní soutěže

Olomoucká interaktivní expozice o přírodě navíc sbírá ceny i ve světě, kde nedávno uspěla v konkurenci muzeí a výstav s několikanásobně vyššími rozpočty.

Vlastivědné muzeum v novém

Vlastivědné muzeum se loni dočkalo proměny za 71 milionů korun. Na návštěvníky kromě opraveného vstupu čekají i dvě nové expozice plné supermoderní techniky, jednou z nich je právě i výstava Příroda Olomouckého kraje. Lidé si prohlédnou téměř dvě tisícovky exponátů a poslechnou si přes 100 zvuků zvířat. Začíst se je možné do tisícovky stran textů v databázích expozic.

"Expozice přírody uspěla v mezinárodní soutěži InAVation Awards. Tu jsme tedy nevyhráli, porazilo nás však jen mnohem nákladnější muzeum Titanicu. Dostali jsme se do finále mezi poslední čtyři, což je světový úspěch," míní Holásek. Inspiraci pro své výstavy podle něj hledají zaměstnanci muzea i v zahraničí.

"Při cestách se samozřejmě díváme, jak to funguje jinde. A pak zkoumáme, proč je jedno muzeum plné a jiné prázdné. Snažíme se, aby to naše bylo plné," popisuje strategii své práce ředitel. Úspěch výstavy se pak neodráží jen v oceněních, která získává.

"Stává se, že přijde dítě s dědečkem a u recepce mu povídá, že ví, kde výstava je. Protože ji napřed vidělo se školou, pak s rodiči a nakonec na ni vzalo i dědečka. A to je ten největší úspěch," popisuje Holásek.