Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Developery láká jen Olomouc, jinde v regionu nové bytové domy nestaví

  • 1
Celkem 651 bytů přibylo podle statistik v prvním pololetí v Olomouckém kraji. Více než polovina jich přitom vznikla v Olomouci a okolí, ostatní části regionu nemohou s krajským městem soupeřit. Především proto, že nejsou tolik atraktivní pro developery, ti ani jinde v kraji nestaví.

V celém regionu postavených 651 bytů představuje meziroční nárůst o 34 procent.

„V našem kraji je opravdu pro developery zajímavá pouze Olomouc. Hovoří pro ni především to, že je univerzitním městem - kromě sta tisíc místních obyvatel tady potřebuje většinu roku bydlet dalších přibližně dvaadvacet tisíc mladých lidí,“ vysvětlil Milan Válek, generální ředitel společnosti Eurogema, která patří v Olomouci k nejpilnějším budovatelům bytových domů.

Přítomnost studentů nahrává developerským projektům konkrétně tím, že mnozí posluchači univerzity dávají přednost privátnímu ubytování před vysokoškolskými kolejemi. Byty si pronajímají mimo jiné od lidí, kteří si ukládají peníze do jednopokojových a dvoupokojových bytů v novostavbách.

Malé byty za účelem pronájmu, tedy nikoli pro vlastní bydlení, si v Olomouci pořizuje většina zákazníků developerů (více čtěte zde).

„Jedno a dvoupokojové byty si kupuje jako investici asi osmdesát procent zájemců,“ přiblížil Tomáš Trunečka z vedení společnosti CZ Novostavby Olomouc. Také on vidí za ochotou developerů investovat v krajském městě přítomnost univerzity a dále fakultní nemocnice.

„Díky těmto dvěma velkým zaměstnavatelům má Olomouc mnohem větší potenciál z hlediska poptávky po bydlení než ostatní města,“ řekl Trunečka.

Prostějované, kteří mají peníze, investují v Olomouci

Do bytů v olomouckých novostavbách podle něj ukládají peníze i lidé, kteří v krajském městě nebydlí.

„Ptáte se, proč developeři nestaví bytové domy třeba v Prostějově, který je na tom s nezaměstnaností velmi dobře? Je to proto, že Prostějované, kteří mají peníze, investují v Olomouci, protože vědí, že tu byt pronajmou,“ vysvětlil Trunečka.

Olomouc má dle odborníků oproti jiným městům regionu výhodu i v tom, že je centrem celé střední Moravy, čemuž odpovídá mimo jiné nabídka profesního uplatnění, škol, kroužků pro děti, kultury a zábavy.

„Olomouc je obecně dobré místo pro bydlení, je tu dobrá atmosféra, město není tolik zatížené těžkým průmyslem. I proto se tu tolik staví,“ míní šéf Eurogemy.

V řeči čísel se na Olomoucku staví tak, že zde v prvním pololetí letošního roku přibylo 382 nových bytů. Developeři se na tomto počtu podíleli výraznou měrou - dobudovali bezmála 230 bytů, což znamená, že se postarali o téměř 60 procent celkové výstavby.

Nejméně bytů vzniká na severu kraje, lidé z něj nadále odchází

Ostatní okresy se musely spolehnout výhradně na nové bydlení v rodinných domech a dále v nástavbách a přístavbách. Na Prostějovsku takto vznikla bezmála stovka bytů, na Přerovsku jich přibylo 74, na Šumpersku 69 a na Jesenicku jen necelé tři desítky.

Dokončené byty v kraji v 1. pololetí

Olomouc: 382
Prostějov: 99
Přerov: 74
Šumperk: 69
Jeseník: 27

Skutečnost, že nejméně bytů vzniká na severu kraje, souvisí mimo jiné s odlivem obyvatel. V uplynulých pěti letech na Jesenicku ubylo bezmála 1 500 lidí. Hůře na tom bylo ze všech okresů v České republice pouze Karvinsko.

„Do regionu se nevracejí především mladí po vysokoškolských studiích, protože u nás většinou nenajdou adekvátní uplatnění. Také platy jsou na Jesenicku na nižší úrovni, proto mladí raději zůstávají ve městech, kde vystudovali,“ podotkl před nedávnem starosta Jeseníku Adam Kalous.