Vizualizace nové podoby výstaviště Flora, v tomto případě i s novým pavilonem A2, s nímž zatím první fáze úprav nepočítá.

Vizualizace nové podoby výstaviště Flora, v tomto případě i s novým pavilonem A2, s nímž zatím první fáze úprav nepočítá. | foto: Stavoprojekt Olomouc

Výstaviště Flora má novou tvář, navrhl ji stejný architekt jako před půl stoletím

  • 1
Nové, větší a modernější. Do takové podoby slibují autoři přeměnit olomoucké výstaviště Flora, dějiště slavných stejnojmenných květinových výstav. Za přestavbu areálu, kterou navrhl stejný architekt jako v roce 1966, se město chystá utratit téměř 300 milionů korun.

Výstaviště, které patří k symbolům Olomouce, se začne měnit už příští rok. Celkem bude stát 293 milionů korun. Přibude mimo jiné nová budova, hlavní pavilon A se zvětší a novinkou bude také parkoviště pro stovku aut.

Pavilon A čeká mimo rekonstrukce i rozšíření. Kromě výstav v něm budou moci být též koncerty či plesy. Desetitisíce návštěvníků si pak na výstavišti budou moci zajít do restaurace. Kvůli novému vjezdu mezi pavilony se spojí dvě ulice, vedení výstaviště pak získá nové sídlo.

Vizualizace nové podoby hlavní části výstaviště Flora.

Plány na "novou Floru" pak navrhl stejný architekt, který je podepsán pod současnou podobou jejího hlavního pavilonu z druhé poloviny 60. let. Práce začnou v srpnu příštího roku, hotovo by mělo být za dalších dvanáct měsíců. Rekonstrukce zasáhne i do programu podzimních výstav.

"Čtyřicet let se mu nikdo pořádně nevěnoval," přemítá o pavilonu A, centru každého z veletrhů, ředitel Flory Zdeněk Štefka.

Vizualizace nové podoby hlavní části výstaviště Flora.Vizualizace nové podoby hlavní části výstaviště Flora.

"Jedním z jeho největších problémů je fakt, že v něm v zimě kvůli obyčejným sklům ve stěnách hodně protopíme. Po rekonstrukci tady tak budou dvojitá, či trojitá skla, klimatizace a také lepší zázemí pro naše vystavovatele v podobě výtahů na jednotlivé exponáty," popsal Štefka.

Není to však všechno, co "Áčko" čeká. "Zjednodušeně řečeno z něj zůstane jen jeho původní ocelová konstrukce, kterou navíc budeme muset zesílit, aby vyhovovala současným normám. Ty, podle nichž se pavilon A v druhé polovině 60. let stavěl, nebyly tak přísné," přibližuje architekt Petr Brauner z olomoucké společnosti Stavoprojekt. Byl to právě on, kdo plány pavilonu tehdy narýsoval.

Vizualizace nové podoby hlavní části výstaviště Flora.

"Flora navíc získá novou správní budovu, která bude stát při boční štítové zdi domu vedle výstaviště. Bude v ní také restaurace," doplňuje architekt, v jehož vizualizacích je oproti dnešku naplánovaný i nový vjezd na Floru, díky němuž se spojí Wolkerova a Zamenhofova ulice.

Jednu z největších bolestí olomouckých zahrádkářských veletrhů by pak mělo pomoci řešit také nové parkoviště se zhruba stovkou míst, které architekti umístili do prostoru nedalekého nákladního vlakového nádraží.

Změny jsou však pouze první fází plánu na novou tvář Flory. Ten zahrnuje i další nový pavilon, který by měl stát hned vedle v příštím roce rozšířeného "áčka". Obě budovy by pak měl spojovat nadzemní tunel.

"O tom, kdy by případně tato druhá fáze rozšíření Flory začala být aktuální, ještě není nijak rozhodnuto," podotkl olomoucký primátor Martin Novotný.