Vedení olomoucké radnice (na snímku vlajka města na její budově) čelí kritice opozice kvůli rozhodnutí pronajmout opravený dům výhradně seniorům.

Vedení olomoucké radnice (na snímku vlajka města na její budově) čelí kritice opozice kvůli rozhodnutí pronajmout opravený dům výhradně seniorům. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouc pronajme celý dům jen seniorům. Vytváříte ghetto, míní opozice

  • 3
Opoziční hnutí ProOlomouc varuje, že se v krajském městě schyluje ke vzniku seniorského ghetta. Radnice opravuje v Přichystalově ulici v olomoucké čtvrti Nový Svět dům, v němž v posledních letech žily sociálně slabé rodiny. Na jaře ho plánuje pronajmout výhradně seniorům.

Hnutí ProOlomouc se tento krok nelíbí, poukazuje na fakt, že místo by tu měly dostat například i mladé rodiny. Pronajmout dům pouze seniorům je podle něj chyba, která vzešla mimo jiné i z toho, že město nemá zpracovanou aktuální koncepci určující podobu městské bytové politiky. Radnice nyní pracuje s dokumentem z roku 2009, plánuje ale napsat nový.

„Byty pro seniory v Přichystalově ulici jsou nabízeny bez jakékoli koncepce. A jsou tam už v podstatě dva domy, které jsou seniorům určeny. Vzniká tu tak ghetto seniorů,“ upozorňuje Petr Macek z hnutí ProOlomouc, jemuž v olomouckém zastupitelstvu patří dvě opoziční křesla.

Město podle něj s bytovým domem v Přichystalově ulici číslo 70 nakládá bez rozmyslu a dlouhodobější vize.

„Olomouc v současnosti nemá aktuální koncepci bytové politiky. Aktivní politika je tady přitom důležitým předpokladem mimo jiné pro sociální začleňování,“ upozorňuje Macek.

Žádoucí je sociální mix, míní opozice

Nová koncepce by podle něj měla usilovat o sociální mix. „Jde o vyváženou skladbu obyvatel. Volit by se tedy měla spíš strategie přilákat do upadajících čtvrtí domácnosti se středními příjmy anebo naopak nízkopříjmové domácnosti - například ty, jež zvládly tréninkové bydlení - a umožnit jim bydlení v ‚lepší části města‘,“ vysvětluje Macek.

V případě Přichystalovy ulice se tak může opakovat situace z dřívějška, kdy tu dlouhé roky žili ve větším počtu sociálně vyloučení lidé. Město po jejich odchodu dům, který získalo po Sovětské armádě v roce 1991, kompletně opravuje, vznikne tu bezmála šest desítek menších bytů.

Olomoucká správa nemovitostí byty už od konce loňského roku na webu nabízí k pronájmu. Určené jsou však výhradně seniorům. První obyvatelé se sem mají stěhovat v květnu.

Město: Rozhodnutí doporučila městská část a sociální odbor

S plánem vyčlenit dům pouze starším lidem přišlo už minulé vedení města v květnu 2013. Dnes je za bytovou politiku zodpovědný náměstek Ladislav Šnevajs z KDU-ČSL. Nevidí důvod cokoliv měnit.

„Rozhodnutí přednostně pronajímat Přichystalovu 70 nájemcům starším padesáti let vychází z doporučení místní komise městské části a sociálního odboru. Ten eviduje asi 1 270 žádostí seniorů o pronájem bytů,“ popisuje Šnevajs.

Při rozhodování o tom, co dál s prázdným a zdevastovaným domem, tak zvítězily argumenty sociálního odboru o potřebě nájemního bydlení pro seniory.

„Nabídky investorů na rekonstrukci pro klasické nájemní bydlení nebo byty na prodej byly odmítnuty. Zájem o bydlení je tady velký, komise městské části Nový Svět to stále podporuje,“ doplňuje náměstek.

Opozice: Rozprodat bytový fond je špatné, přinese to problémy

Základy bytové koncepce, s níž město nyní pracuje, pocházejí podle Šnevajse z roku 2007, aktualizována byla v roce 2009. Změny přijdou pravděpodobně až v tomto volebním období.

„V návrhu programového prohlášení se zavazujeme vypracovat koncepci sociálního bydlení,“ potvrzuje Šnevajs.

Než si však radnice v bytové politice udělá znovu jasno, měla by podle Macka také zastavit prodej městských bytů.

„A to do doby, než schválí koncepci, která bude reflektovat zjištěné potřeby města a jeho obyvatel,“ míní Macek. Je přesvědčen, že představitelé města doposud prodejem bytů a domů jen bez rozmyslu zacpávali díry v rozpočtu.

„Koncepčně je to úplně špatně,“ podotýká Macek. Olomouc by se tak mohla dostat do problémů.

„V této situaci se už ocitla mnohá města. Teď konstatují, že nemohou řešit bytové potřeby svých občanů, neboť na to nemají kapacity, případně že nejsou schopna ovlivňovat skladbu obyvatel ve svých částech,“ varuje Macek.

Žádný další prodej domu nyní Olomouc nechystá

Jako příklad uvádí dům v ulici Černá cesta, jehož prodej olomoučtí zastupitelé posvětili na konci loňského roku.

„Zvítězila nejvyšší cena kvůli potřebě zalátat rozpočet. Bez ohledu na budoucnost,“ vytýká Macek.

Náměstek Šnevajs ale oponuje, že plány na prodej domu na Černé cestě vznikly již v roce 2013.

„Šlo tak jen o ukončení dvouletého složitého procesu,“ vysvětluje a dodává, že žádný další prodej město aktuálně nepřipravuje.

„Zatím je platná koncepce z roku 2009, kde město považuje za přiměřené udržet si zhruba 2 000 nájemních bytů, z toho kolem 630 bytů zvláštního určení,“ upřesňuje Šnevajs. Nová podoba bytového fondu podle jeho slov vyplyne právě z nové koncepce.

„Nepředpokládám ale skokové změny v počtu bytů pronajímaných městem,“ uzavírá Šnevajs.