Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Z měst i vesnic mizí trafiky, lidé si pro noviny musí do obchodů

  • 2
V roce 2006 bylo trafik a tabáků v Olomouckém kraji 2 160, dnes jich už nejsou ani dva tisíce. A trend zavírání stánků pokračuje, jen za loňský rok se jejich počet snížil o 90 a také za letošní první půlrok je jich opět o 40 méně. Mizí z center měst i periferií.

Na osudu mnohých prodejen se podepsala celosvětová finanční krize, některé prodejce "zlomily" také letošní problémy loterijní společnosti Sazka. Téměř ze dne na den totiž přišly o zisky z podaných tiketů loterie Sportka.

Opuštěná trafika

Jedna opuštěná trafika je například v Ústíně na Olomoucku. Žlutý stánek v zahradě bývalé majitelky trafiky pomalu zarůstá břečťanem.

"Původně stával u autobusové zastávky, ale obec po nás chtěla poplatek pět tisíc měsíčně, tak jsme ho byli nuceni přestěhovat," vzpomíná Dagmar Antesová. Právě stěhování z atraktivního místa ve středu obce osud stánku zřejmě zpečetilo.

"Každé ráno od pěti do osmi, když lidi projížděli kolem do práce, to jsem se nezastavila. Po zbytek dne už ale nepřišli víc než tři zákazníci do hodiny. Nemělo smysl dál stánek provozovat," hodnotí zpětně Antesová, která pak až do důchodu podnikala jako účetní.

Do stánku dnes ukládá už jen zahradní nářadí.

"Když se Sazka dostala do problémů, byla to pro mě obrovská ztráta příjmů. Pořídil jsem si proto terminály na novou loterii společnosti Fortuna. Pomalu už se ale znovu rozjíždí i Sportka. Věřím, že se dostaneme na dřívější úroveň," říká Ján Janták, který v Olomouci provozuje síť asi sedmi trafik.

Sám sice žádnou zavřít nemusel, ale v jeho okolí jsou stánky, které zejí prázdnotou už nějakou dobu. Zavřela například trafika v Zikově ulici nebo na třídě Svobody.

Sazka se na jaře dostala do insolvence kvůli problémům se splácením pražské O2 Areny. Od konce května je společnost v konkurzu. Většina jejích terminálů byla kvůli nejistému osudu firmy odpojena, teď už ale společnost obnovila skoro všechny smlouvy s obchodními partnery. Těmi jsou hlavně trafiky, bary a čerpací stanice.

Ján Janták z Olomouce je přesvědčený, že těm trafikantům, kteří přežili problémy Sazky, už zánik nehrozí: "Lidi sice Sazce ještě moc nevěří a tolik nesází, ale počet sázek se zvedá každý týden."

Hůř jsou na tom ovšem trafiky na periferiích. "Stánky v okrajových částech mizí neustále. Nejsou na atraktivních místech, tak se neuživí," myslí si Janták.

Z údajů společnosti PNS, která ovládá asi 80 % distribučního trhu v Česku, bylo ještě na konci roku 2006 v kraji zhruba 2 160 prodejen s tiskem. Dnes jich nejsou už ani dva tisíce.

Trafiky mizí z celého Česka

"Počet prodejních míst klesá dlouhodobě. Ještě před třemi lety jsme v celé zemi registrovali 21 tisíc prodejen, nyní už je jich méně než 20 tisíc. Pořád však máme nejhustší prodejní síť v Evropě, možná i na světě," popsala mluvčí firmy Zuzana Hurychová.

Mluvčí tvrdí, že společnost PNS sama záměrně snižuje počet svých prodejen. Ruší především ty s nízkými výdělky. Podobně se zachovali i další majitelé trafik. Zavřeli hlavně kvůli finanční krizi. "Lidi hodně zvažovali, jestli si koupí noviny nebo časopisy. Tento trend pořád ještě přetrvává," uvedla mluvčí PNS.

Velké zisky už trafikanti nemají ani z prodeje DVD. Dnešní situace se rozhodně nedá srovnat s rokem 2008, kdy prodejny s tabákem zažívaly boom v prodeji filmových nosičů.

"Tehdy se na stáncích objevily dva tři tituly za týden a bylo velmi populární si je kupovat. Dnes, kdy vychází i dvě stě titulů za týden, jsou už lidi přesycení a DVD nekupují," vysvětlila Hurychová.

I když trafik ubývá, zákazníků se to podle ní nedotýká. K novinám a časopisům se dostanou i lidé ze zapadlých koutů kraje. Distributory tisku k tomu totiž nutí zákon. "Jsme povinni zajistit dostatečnou distribuci tisku po celé republice. Zavážíme i místa, kde se nám to nevyplácí," podotkla Hurychová.

Na vesnicích se však lidé museli smířit s tím, že místo do stánků si často chodí kupovat noviny do obchodu s potravinami nebo třeba na benzinku. Vyklizené trafiky na mnoha místech stojí dodnes.