Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Olomouce zmizí letní kino, nahradí ho amfiteátr a nová cesta ke katedrále

  10:15aktualizováno  10:15
Olomouc chystá svůj největší turistický projekt za posledních dvacet let. Za 80 milionů korun plánuje upravit okolí dómského návrší tak, aby "povýšilo" na klíčový vstupní prostor pro turisty. Zmizí například i současné letní kino.

Na vizualizaci, která přibližuje podobu místa po proměně, je vidět třeba propojení parku pod hradbami s areálem současného letního kina. | foto: Repro Magistrát města Olomouce

Návštěvníci Olomouce už za pár let nebudou svého průvodce vyhlížet na Horním náměstí, ale na úplně opačném konci dnešní prohlídkové trasy - na dómském návrší. Prostranství před katedrálou sv. Václava totiž chce radnice do dvou až tří let výrazně proměnit.

Plán za 80 milionů korun počítá mimo jiné počítá s propojením parku pod hradbami v Dobrovského ulici s areálem letního kina, odkud se lidé dostanou zkratkou až na dómské návrší, kam lidé míří také kvůli návštěvě atraktivních cílů - Arcidiecézního muzea a Zdíkova paláce.

"Chceme vybudovat důstojný nástupní prostor pro turisty a také rehabilitovat a zkulturnit areál bývalého letního kina," řekl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Projekt takzvaného Olomouckého hradu je, co se turistického ruchu týče, největší za posledních dvacet let. Už řadu let se o něm také jen mluvilo. Radní, památkáři a zástupci římskokatolické církve se dosud nemohli dohodnout na způsobu, jak turisty dostat z Dobrovského ulice nahoru přes dosud nepřístupné středověké hradby. Řešení však nedávno našli.

Bourání hradeb neprošlo, pomůže zazděná brána

"Nebyl problém najít cestu z bývalého parku Pionýrů do letního kina, ale potíž byla s tím, jak je přivést o stupínek výš, na dómské návrší. S naším původním návrhem udělat vstup skrze hradby nesouhlasili památkáři," vysvětlil další primátorův náměstek Jan Holpuch.

Pracovníkům Národního památkového ústavu vadilo, že kvůli novému vstupu by se musela část hradeb bourat. Město proto nakonec využije dnes zazděnou bránu Všech svatých, která vede do farní zahrady. Přes ni se lidé dostanou do Mlčochovy ulice, která ústí na Václavském náměstí.

I když to znamená značné omezení pro obyvatele svatováclavské farnosti, zástupci církve nakonec souhlasili. "Toto řešení se dotkne asi jedné třetiny zahrady. Je to pro nás velký krok, který děláme hlavně proto, abychom zamezili nekulturním produkcím v hospodě bývalého letního kina. Zatím jsou odtud slyšet především bubny a skřeky," vysvětlil probošt kapituly Bohumír Vitásek.

Letní kino i hospoda zmizí, nahradí je amfiteátr

Právě areál letního kina, což je vlastně někdejší Locatelliho bastion, se dočká asi největších změn. Kino a zděné konstrukce za jevištěm zmizí, stejně jako stávající restaurace. Vznikne zde naopak amfiteátr pro kulturní představení pod širým nebem. Konat se tu budou divadelní představení, koncerty a promítání. Radnice počítá také s galerií, kavárnou a zázemím pro umělce.

Ti, kdo přijedou pod Olomoucký hrad autobusem, vystoupí v Dobrovského ulici. Město tady vybuduje parkovací plochu pro šest zájezdových autobusů, odkud se turisté do areálu letního kina projdou po nově vybudovaném chodníku.

Lidé, kteří přijedou na lodičkách po Mlýnském potoce, což je dnes velmi oblíbená turistická atrakce, vystoupí na novém molu pod hradbami a i odtud se takzvanou Cigánskou brankou dostanou do bývalého letního kina. Jako třetí vstup zůstane i ten současný z Pekární ulice, který budou využívat návštěvníci cestující vlastními auty.

Všechny tři trasy se střetnou v místě, které autoři projektu nazvali Na vyhlídce. Je odtud totiž krásný výhled nejen na monumentální hrad, ale i na Klášterní Hradisko.

Pokud vše půjde podle plánů, město začne stavět už příští léto a první turisté se po hradbách projdou v roce 2013.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

KOMENTÁŘ: Čas pro šokující olomouckou odplatu

Olomoucký kouč Zdeněk Venera udílí pokyny svým svěřencům na tréninku.

Zkušený trenér olomouckých hokejistů Zdeněk Venera se zamyslí: „Asi si na nás moc lidí nevsadí.“ Brankář Branislav...

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

Najdete na iDNES.cz