Špatné podmínky v přerovském lazaretu nafotila asistentka senátorky Jitky...

Špatné podmínky v přerovském lazaretu nafotila asistentka senátorky Jitky Seitlové Marie Šuláková | foto: Marie Šuláková

Z přerovského „lazaretu“ odvezli pět lidí do Brna, osm zamíří do Ostravy

  • 2
Z přerovské ubytovny v Dluhonské ulici, v níž ve velmi špatných životních podmínkách žily více než tři desítky lidí v úterý sanitka odvezla dalších pět lidí. Ti zamířili do Brna, ve středu má navíc odjet dalších osm do Ostravy.

„Do nemocnice v Brně sanitka ráno z ubytovny odvezla pět obyvatel, kteří tam mají trvalé bydliště, takže počet obyvatel ubytovny se snížil na 24. Ve středu pak mají přijet tři sanitky a odvezou dalších osm lidí do Ostravy,“ shrnula mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

„Musíme ale doufat, že pan Mirga (majitel ubytovny - pozn. red.) nám ta místa opět nezaplní dalšími lidmi. Ta obava tu je, naši sociální pracovníci kvůli tomu provedli inspekci v objektu v Tovární ulici, kde měl další ubytovnu. Aby se přesvědčili, že tam už opravdu nejsou další zdravotně postižení lidé, který by nastěhoval na volná místa v „lazaretu“ v Dluhonské ulici,“ dodala.

Přerovský „lazaret“

Minulý týden totiž právě taková situace nastala. Sociální pracovníci našli pro prvních šest lidí místa v jiných zařízeních, provozovatel ubytovny Pavel Mirga ale uvolněné postele téměř okamžitě zaplnil dalšími zdravotně postiženými lidmi (více čtěte zde).

Sociálním pracovníkům tehdy Mirga řekl, že jde o lidi, kteří žili v jeho již dříve zavřené ubytovně v Tovární ulici.

„Ta je kvůli špatnému stavu zavřená, ale v nějaké přístavbě zboku budovy prý měli žít ještě tito lidé. Nový domov teď budeme muset najít také pro ně,“ nastínila Marta Šintáková, vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci přerovského magistrátu.

Do Ostravy celkem zamíří nejméně devět lidí

Do Brna dosud z přerovského lazaretu putovalo celkem dvanáct lidí. Tři mentálně postižení muži přitom byli dokonce ponecháni na chodbě Nemocnice Milosrdných bratří.

Více o situaci v Brně čtěte zde

Seniory s demencí zde zaměstnanci našli v civilním oblečení a s lékařskými zprávami v rukou u vstupu. Muži nebyli schopní komunikace a až z dokumentace, kterou měli u sebe, zdravotníci vypátrali, že byli dříve v Přerově.

Další velká skupina mířící do Ostravy bude podle mluvčí ostravského magistrátu Andrey Vojkovské celkem čítat devět klientů přerovské ubytovny.

„Ten devátý je momentálně hospitalizován v přerovské nemocnici. U něj musíme počkat až převoz umožní zdravotní stav,“ řekla pro ČTK. Zdravotní stav bude důležitý i u osmi klientů, kteří se do moravskoslezské metropole přestěhují ve středu.

„Pokud to umožní, budou umístěni okamžitě do některého z pobytových zařízení, se kterými město spolupracuje,“ nastínila Vojkovská s tím, že v opačném případě se budou nejdříve léčit v nemocnici.

Za otřesné životní podmínky lidé platili deset tisíc měsíčně

Pracovníci magistrátu jednají s úřady obcí a měst, kde mají lidé z ubytovny trvalé bydliště, což je pro jejich umístění kvůli zániku ubytovny určují. Byli přitom do „lazaretu“ svezeni z celé republiky.

Desítky dlouhodobě nemocných či postižených lidí se na konci měsíce ocitnou bez domova, neboť jim provozovatel ubytovny neprodloužil smlouvu poté, co s ním krajský úřad kvůli neregistrované službě zahájil správní řízení. V něm mu hrozí až milionová pokuta, vše už vyšetřuje i policie.

Za pobyt v lazaretu podle senátorky Jitky Seitlové, která na špatné životní podmínky tamních obyvatel upozornila, lidé platili měsíčně sedm tisíc korun. Další tři a půl tisíce si pak museli připlácet za stravu.

„Přitom ráno dostanou toast, večer toast, k obědu polévku, někdy ani to ne. Sami přitom nemají jak si stravu zajistit,“ popsala už dříve Seitlová.

,