Student Martin Zavadil vyhrál s projektem Sleduj divadlo soutěž Podnikavá...

Student Martin Zavadil vyhrál s projektem Sleduj divadlo soutěž Podnikavá hlava, nyní už rozjel portál s divadelními hrami sledujdivadlo.cz. | foto: Podnikavá hlava

Z projektu studenta už je byznys, spustil portál s divadelními hrami

  • 1
Loni vyhrál student Martin Zavadil s projektem Sleduj divadlo soutěž Podnikavá hlava, kterou pořádá olomoucká Univerzita Palackého. Nyní už je jeho portál sledujdivadlo.cz, díky němuž si divadelní hry z celé republiky mohou prohlédnout lidé z domova, bezmála měsíc v provozu a on tak úspěšně podniká.

"O službu je zájem. Podnikavá hlava mi pomohla vše nastartovat," říká čtyřiadvacetiletý student teorie a dějin divadla na brněnské Masarykově univerzitě, který žije v Olomouci. Nápad vytvořit pro fanoušky divadla místo, kde najdou divadelní hry z celé republiky, přišel podle něj během studií.

"Studoval jsem na Univerzitě Palackého divadelní vědu a žurnalistiku. V rámci studia jsem se setkal s tím, že vynikající představení, která byla neustále vyprodaná, byla zrušena kvůli provozním záležitostem nebo třeba kvůli tomu, že herečka odešla do jiného divadla," říká Zavadil. Kvůli drobnostem tak často mizely z repertoáru hry, které by diváci rádi viděli dál.

"Řekl jsem si, že záznamy her, alespoň pracovní, přece existují. Tak co kdybych udělal profesionální a nabídl je divákům," popisuje student začátky projektu Sleduj divadlo. Ten má dnes vlastní stránky a za sebou měsíc fungování. Lidé zatím mají na výběr ze tří inscenací. Podívat se na hru mohou několika způsoby.

"Buď on-line, kdy zákazník za 79 korun obdrží kód a může se na představení podívat během 30 hodin. Vyjde to levněji než vstupenka do divadla. Druhým způsobem je stažení do počítače, což je zhruba dvakrát dražší. Třetí možností je DVD v balíčku s programem a v některých případech i plakátem a dalšími informacemi k inscenaci. To vyjde od 250 korun výš," shrnul Zavadil.

Některá divadla byla k projektu zpočátku nedůvěřivá. "Řada divadel se ozvala sama a chtěla s námi spolupracovat, jiná byla nedůvěřivá a zatím vyčkávají, co z toho vlastně nakonec vznikne," přiznává Zavadil a nabízí vysvětlení, z čeho možné pochyby pramení.

S podobným nápadem přišel jako teprve druhý na světě

S nápadem totiž přišel teprve jako druhý na světě. "Nápad byl můj vlastní, podobná služba už ale existuje ve Velké Británii. Vychází z toho, že britská vláda podobné projekty velmi podporuje. Ale být druhý na světě, to taky jde," usmívá se Zavadil, který má ambiciózní plány - časem by chtěl divákům zprostředkovat i zahraniční představení.

"Chtěl bych začít v Česku a postupně se rozšiřovat do dalších zemí, jako je Slovensko, Polsko či Maďarsko. Hry opatříme anglickými a českými titulky," nastiňuje.

Svoji nabídku cílí nejen na divadelní fanoušky. Díky kvalitnímu záznamu si inscenaci mohou v pohodlí vlastního gauče dopřát i lidé, které jinak divadlo neláká nebo jsou po práci příliš unavení, aby za kulturou vyrazili. Přesto Martin Zavadil odmítá, že by projekt mohl divadlům nějak uškodit a sebrat jim diváky.

"Naopak se divadlům rozšiřuje pole působnosti. Lidé se dozví, co se v nich hraje," soudí a poukazuje na jeden z e-mailů, který dostal.

"Pán z Liberce mi v e-mailu napsal, že když přijde v pátek v šest hodin večer z práce, není schopný jít na sedmou do divadla. I kdyby to stihl, tak po prvním jednání usne. Když uviděl naše stránky, tak řekl, že to je to, co chce. Má rád divadlo, ale nestíhá jej, protože má hodně práce a nedokázal by si ho užít," popsal Zavadil.

Vítězství v Podnikavé hlavě pomohlo získat rady i peníze

Soutěž Podnikavá hlava, kterou mladý student loni vyhrál, přišla podle něj akorát včas.

"Měl jsem připravený projekt, dlouho jsem o tom přemýšlel a zjišťoval si všechny informace," vypráví Zavadil. Ze získaných 50 tisíc korun uhradil například právní služby či grafiku.

"Bez výhry by byl rozjezd o hodně horší. Ty peníze už samozřejmě nemám, ale v začátku mi hodně pomohly," popisuje. Ještě mnohem užitečnější však pro něj byly informace od pracovníků či spolupracovníků Vědeckotechnického parku.

"Nejlepší na celé soutěži je to, že člověk může využít spousty věcí, kontaktů. Můžu se na cokoliv zeptat, a když to náhodou neví, odkážou mě na někoho, kdo mi odpoví. Kdybych si měl zjišťovat vše sám, trvalo by to velmi dlouho," vysvětluje student.

Sám je zvědavý, kdo v soutěži vyhraje letos. "Jen za mnou byli čtyři lidé se svými projekty, abych se na ně podíval a řekl jim, co si o tom myslím. A co si myslím? Že letos to porotě vůbec nezávidím, budou to mít hodně těžké," uzavírá. Jména vítězů letošního ročníku soutěže budou vyhlášena příští týden.