Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Z věžového vodojemu vytekly tisíce litrů vody, vytopily dvacet bytů

  12:55aktualizováno  16:00
Několik tisíc litrů vody vytopilo v pondělí zhruba dvě desítky bytů ve známém olomouckém věžovém vodojemu, který slouží zároveň jako bytový dům. Celá budova, v níž je přes šedesát bytů, bude kvůli tomu nejméně do středy odpojená od elektřiny.

„Přibližně tři až čtyři kubíky vody unikly během plánované opravy vodojemu. Voda poté samospádem protekla do zhruba dvaceti bytů v horních čtyřech podlažích. Také poškodila v budově elektroinstalaci, takže bylo nutné odpojit elektřinu,“ nastínila Markéta Bártová, mluvčí společnosti Moravská vodárenská.

K odstávce dodávek vody z vodojemu sloužícího především k zásobování sídliště na Tabulovém vrchu a fakultní nemocnice ale podle ní nedošlo.

V době havárie byla část obyvatel doma, mimo jiné i mladý muž, který bydlí v posledním dvanáctém patře přímo pod vodojemem.

„Najednou vypnul proud a uslyšel jsem na chodbě crčet vodu. Pak začali po domě běhat dělníci a křičeli, že se něco stalo. To už začala prosakovat stropem voda i do našeho bytu. Já jako první zachraňoval elektroniku. Každopádně to byl obrovský šok,“ popsal muž, který se do bytu nastěhoval teprve před loňskými Vánocemi.

Olomoucký bytový vodojem

„Všechno jsme pořizovali nové. Kromě poničené malby máme zvlněnou novou podlahu, poškozený je i některý nábytek. Jestli funguje elektronika, zatím kvůli nefungující elektřině nevím. Zásobili jsme se sice svíčkami a bateriemi, ledničku na baterky ale nemáme,“ podotkl.

Sousedka ze třetího patra měla větší štěstí, voda do jejího bytu neprotekla. „O havárii jsem se dozvěděla díky kamarádce, která mi volala, ať uteču z domu. Když jsem vyšla na chodbu, ze stropů pršelo a po schodech tekla voda proudem. Bála jsem se, že vodojem praskne celý. Nasadila jsem si kapuci, zavřela oči a ty gejzíry vody nějak proběhla,“ popsala.

Venku už stáli mnozí její sousedé. „Jedna paní měla v ruce igelitovou tašku s osobními věcmi, čekala, že nás budou evakuovat. Některé rodiny kvůli výpadku proudu, který nejde v celém domě, raději odjely na chaty a chalupy. I já jsem syna dočasně přestěhovala k babičce,“ pokrčila rameny.

Nádrže vodojemu pojmou až milion litrů vody

Jaké škody únik vody způsobil, zatím není jasné. Lidé totiž teprve postupně vyčíslují a nahlašují poničené vybavení svých bytů.

„V budově je nyní nainstalováno provizorní osvětlení a naši pracovníci jsou na místě. Vše společně se zástupci města a bytového družstva řešíme, prostory se vysouší a vše připravujeme na středeční revizi rozvodů, po které snad bude možné obnovit dodávky elektřiny. Na místo chceme také vyslat brigádníky, kteří budou kvůli nefungujícímu výtahu pomáhat hlavně starším lidem třeba s vynášením nákupu nebo věcí,“ shrnula Bártová.

Věžový vodojem vysoký 62 metrů, který patří k jedné z architektonických dominant Olomouce, byl postaven v roce 1973. Zatímco v horní části je umístěn samotný vodojem zabírající čtyři patra a obsahující dvě nezávislé komory o celkovém objemu milion litrů, zbytek budovy slouží jako třináctipodlažní bytový dům s šesti desítkami bytů.

Podle serveru vodarenskeveze.cz jsou nádrže vodojemu proti roztržení chráněny půl metru silnou vrstvou železobetonu, a aby se budova vodojemu nebořila do země, stojí na několika stech pilotech. V případě poškození některé z nádrží je možné vodu rychle vypustit přepadem na boku budovy, ovšem za cenu menší lokální povodně, neboť kanalizace není schopna takové množství vody pojmout.

Město nabídlo náhradní ubytování i hlídku strážníků

Nájemníkům, kteří v domě do doby, než se problémy vyřeší, nechtějí zůstat a nemají možnost přestěhovat se k rodině, nabízí Správa nemovitostí Olomouc možnost ubytování v Hotelovém domě. Tam se mohou nájemníci v případě potřeby a zájmu ubytovat i v průběhu noci.

„Ve spolupráci se správou nemovitostí snažíme lidem pomoci havarijní stav přečkat co možná nejlépe. Jednou částí této pomoci bude i hlídka městské policie. Strážníci budou na místě i přes noc a bude-li potřeba, lidé se na ně mohou kdykoli obrátit,“ uvedl náměstek primátora Martin Major.

Strážníci budou mít pro nájemníky domu k dispozici svítilny a také elektrocentrálu, kde bude možné dobíjet například mobilní telefony. Město také varovalo obyvatele domu před rizikem požáru.

„Je běžné, že nefunguje-li elektřina, mnoho lidí sáhne po svíčkách. Rád bych právě v tento moment apeloval na obyvatele, aby byli při manipulaci s ohněm velice opatrní. Po vytopených bytech by si zcela jistě nikdo nepřál v domě ještě požár. Proto prosím raději využijte svítilny, které budou k dispozici u strážníků,“ upozornil vedoucí odboru ochrany Jan Langr.

Autoři: ,Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Další z rubriky

Developer je blíž stavbě čtvrti, jež ovlivní trasy vrtulníků záchranky

Nový provozovatel letecké záchranné služby na olomouckém heliportu, slovenská...

Developer obytné čtvrti na olomouckém Tabulovém vrchu, který s pomocí „blokačního“ pozemku tlačí záchrannou službu ke...

Více zelené autům na hlavní. Prostějov upraví semafory na výpadovce

Ilustrační snímek

Rok po rekonstrukci křižovatky na frekventované výpadovce z Prostějova na Olomouc, kde se hlavně ve špičce tvoří dlouhé...

Stavba posledního úseku D1 má soudní stopku. Děti Země uspěly s žádostí

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Nejméně na několik týdnů je zmrazena příprava dostavby posledního úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Soud totiž...

Najdete na iDNES.cz