Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel z Přerova podvedl Nemocnici na Homolce, dostal pět let vězení

  9:59aktualizováno  9:59
Mnohamilionový podvod, na nějž doplatila pražská Nemocnice na Homolce, potrestal olomoucký soud pěti lety vězení. Za mříže má jít někdejší jednatel přerovské společnosti 71letý Miloslav Kristek. Nemocnici slíbil výrobu laserového přístroje za bezmála 20 milionů, peníze vzal, ale laser nedodal.

Podnikatel Miloslav Kristek slíbil dodat laser Nemocnici na Homolce. Přístroj za několik milionů však nikdy nepostavil. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Obžalobě z podvodu čelil Miloslav Kristek od roku 2008. Kořeny případu však sahají až do roku 2001, kdy Kristek dle obžaloby v červenci jako jednatel přerovské společnosti uzavřel s Nemocnicí na Homolce smlouvu na výrobu kardiochirurgického laserového systému. Stát měl tehdy bezmála dvacet milionů korun.

"Následně k uvedené smlouvě uzavřel dodatek a na podkladě těchto listin postupně vystavil faktury na jednotlivé splátky ceny díla. Tyto faktury spolu s dalšími doklady záměrně obsahujícími nepravdivé údaje o pracích, které měly být při zhotovování díla prováděny, předkládal poškozenému," popsal státní zástupce.

Na účet společnosti pak nechal Kristek postupně proplatit část ceny díla ve výši osmnáct milionů korun. Ačkoliv věděl, že vykazované práce ve skutečnosti nebyly provedeny.

Kristek vyrobil jen skříň laseru a součástky za 200 tisíc

Soudce Vladimír Hendrych se s popisem obžaloby na základě provedených důkazů ztotožnil, obžalovaného tak za podvod poslal na pět let do věznice.

"Množství důkazů, které jsme zde provedli, je skutečně rozsáhlé. Pro rozklíčování této věci jsou důležité dva dokumenty, smlouva a její dodatek číslo jedna," uvedl Hendrych v odůvodnění verdiktu.

"Za nesporný fakt tak můžeme považovat to, že inženýr Kristek vystavoval faktury, které byly v krátkém období ze strany Nemocnice na Homolce proplaceny Podařilo se nám také prokázat, že přístroj dodán nebyl," dodal.

Za prokázané pak Hendrych považuje také to, že ze slibovaného přístroje nebylo vyrobeno prakticky nic. Vznikla podle něj jen skříň laseru a další součástky v hodnotě několika desítek tisíc korun. Byly ovšem nefunkční a vzhledem k funkci plánovaného přístroje byly prakticky bezcenné.

Proti rozsudku se obžalovaný odvolal

Za osmnáctimilionový podvod hrozilo nyní 71letému Kristkovi pět až deset let vězení. Soudce Hendrych tak uložil trest při spodní hranici této sazby. Vysvětlil to mimo jiné tím, že obžalovaný muž nebyl doposud trestán, a také tím, že se samotný proces vlekl skutečně dlouhou dobu.

"Za nejvýznamnější prvek pro stanovení této výše trestu považujeme současný časový odstup od toho, kdy se tento skutek stal," doplnil Hendrych.

Sám Kristek svoji vinu u soudu odmítal. Po vynesení verdiktu připustil, že se cítí jako oběť. "Proč? Protože jsem dělal věci, které nikdo jiný ne," doplnil.

Proti rozsudku se ihned odvolal, státní zástupce si vzal lhůtu na zvážení odvolání.

Soud musel čekat na dokumenty z Ruska

Projednávání Kristkova případu u soudu nakonec trvalo pět let, jeho trestní stíhání začalo již v roce 2006.

"V průběhu řízení bylo učiněno dožádání o právní pomoc do Ruska, celá věc se tak prodloužila," podotkl Michal Renda, mluvčí olomouckého krajského soudu.

Ten se na Rusko musel obrátit kvůli tomu, že součástí Kristkovy obhajoby bylo tvrzení, že při výrobě laserového přístroje spolupracoval právě s jednou z tamních firem. Ta to popřela. Čekání na příslušné dokumenty ovšem trvalo více než rok a půl.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Školák se vydal za otcem napříč Českem. Prababička spustila pátrání

(Ilustrační snímek)

Na dlouhou cestu se vypravil třináctiletý chlapec z Jeseníku, který se rozhodl setkat se svým otcem, s nímž se nestýká....

Najdete na iDNES.cz