K akci se letos poprvé připojí i olomouckié Muzeum umění.

K akci se letos poprvé připojí i olomouckié Muzeum umění. | foto: CzechTourism

Za soumraku na památky: je tu Noc kostelů, otevřou se i muzea

  • 0
Fanoušci památek, umění, i zábavných akcí si přijdou v následujících dnech na své. Zatímco Muzeum Komenského v Přerově, Vlastivědné muzeum a Muzeum umění v Olomouci chystají zvláštní program na Muzejní noc, páteční Noc kostelů otevře večer brány památek včetně těch, do nichž se jindy veřejnost nedostane.

"V pátek mohou noční poutníci spojit návštěvu katedrály svatého Václava s bezplatnou prohlídkou sousedního Arcidiecézního muzea, které sídlí v objektu někdejšího kapitulního děkanství a jeho součástí je také románský biskupský palác Jindřicha Zdíka,“ popsal Petr Bielesz, mluvčí Muzea umění.

Program páteční Noci kostelů

Olomouc

Arcidiecézní muzeum 18:00

bazilika Navštívení Panny Marie, Svatý Kopeček 18:00

katedrála sv. Václava 16:00

kostel Panny Marie Sněžné 18:15

kostel sv. Michala 17:30

kostel sv. Mořice 18:00

hrad Šternberk 16:00

biskupská kaple Panny Marie v arcibiskupském paláci 17:00

Šumperk

klášterní kostel Zvěstování Panny Marie 17:50

kostel sv. Jana Křtitele 17:50

Přerov

kostel svatého Vavřince 18:00

kostel sv. Michala 19:00

Prostějov

kostel Povýšení sv. Kříže 18:00

kostel sv. Cyrila a Metod. 18:00

kostel sv. Petra a Pavla 18:00

Jeseník

farní kostel Nanebevzetí Panny Marie 15:00

Pozn.: Celý program na www.nockostelu.cz.

Zdarma bude také aktuální výstava Mezi Východem a Západem / Svatí Cyril a Metoděj v kultuře českých zemí, v případě pěkného počasí se lidé mohou podívat i na běžně nepřístupné barokní schodiště a terasy. Komentované prohlídky hradní kaple i koncert duchovních písní pořádají na Šternberku. Příznivce historie potěší i zvýhodněné vstupné na hradní trasu.

"Do Noci kostelů se v Olomouckém kraji zapojí osm církví a otevřeno bude celkem 98 kostelů, kaplí a modliteben,“ doplnil mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Mnohde pak otevření kostelů a kaplí doplní varhanní koncerty, komentované prohlídky, výstava ornátů nebo bohoslužebných předmětů. V Olomouci mohou lidé vyrazit do katedrály svatého Václava, kostela Panny Marie Sněžné či svatého Michala, na Svatý Kopeček, ale i do pravoslavného chrámu svatého Gorazda nebo kostela Českobratrské církve evangelické v Husově ulici. Tradice Noci kostelů pochází z Vídně, kde se poprvé uskutečnila před osmi lety, a rychle se rozšířila i do dalších zemí Evropy.

Muzejní noc: sen, z něhož se nebudete chtít probudit

V přerovském Muzeu Komenského patří pátek pro změnu Muzejní noci. "Letos jsme ji propojili s naším hlavním výstavním projektem Meopta 80 o historii optického průmyslu v Přerově. Návštěvníci večer projdou zámkem a zhlédnou například techniku vyvolávání fotografií nebo reklamní snímky Meopty z minulosti,“ popsal ředitel muzea Radim Himmler.

O týden později - 31. května - pak pořádá Muzejní noc olomoucké Muzeum umění. Průběh večera bude vycházet především z aktuální výstavy Jana Švankmajera Možnosti dialogu, od 19 hodin se například rodiny s dětmi mohou účastnit speciálního programu s názvem Sním, či bdím?

"Nerada bych prozrazovala, co na děti i dospělé čeká, ale naznačím, že budeme čerpat ze Švankmajerovy surrealistické estetiky a že z naší Muzejní noci budou návštěvníci odcházet jako ve snách,“ uvedla lektorka Michaela Johnová Čapková a dodala: "Můžu slíbit, že to bude dobrodružství, místy téměř magické, ale taky veselé a někdy lehce morbidní. Zkrátka jako ve snu, z něhož se už nikdy nebudete chtít probudit.“