Miroslav Skopal ze Slavonína stojí v místě, kde se 7. srpna 2010 ráno říčka Nemilanka prohnala jeho stavením.

Miroslav Skopal ze Slavonína stojí v místě, kde se 7. srpna 2010 ráno říčka Nemilanka prohnala jeho stavením. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Za vyplavený Slavonín může zanesené koryto. Do dvou let se ale nic nezmění

  • 0
Blesková povodeň, která v sobotu ráno vyplavila některé části Olomouce a nejhůře zasáhla čtvrtě Slavonín a Nové Sady, nemusela být zdaleka tak ničivá. Například do Slavonína totiž velká voda vtrhla hlavně kvůli zanesenému korytu místní říčky Nemilanky. Nejméně do dvou let se přitom situace nezlepší.

Vinu za vyplavený Slavonín připisuje zanesenému korytu Nemilanky mimo jiné například Danuše Boková, předsedkyně slavonínské městské části.

"Stěžovali jsme si již několikrát. Břehy a koryto říčky jsou znečištěné a zanesené stejně jako nádrž, která má z nedaleké dálnice odvádět vodu. Kvůli špíně teď byla téměř nefunkční. Uškodily nám také vybetonované plochy u nákupních center, voda se neměla kam vsakovat."

Opakování milionových škod by tedy pomohlo rozšíření koryta jindy nenápadné říčky. Jenže projekt, podle kterého by to dělníci mohli udělat, už roky leží na stole úředníkům olomoucké radnice. A minimálně do roku 2012 se na tom kvůli nezpracovaným podkladům a nedostatku peněz pravděpodobně nic nezmění.

Jedním z míst na olomouckém magistrátu, kde se říčkou Nemilankou zabývali, byl i odbor koncepce a rozvoje.

"Je to záležitost stará zhruba pět až šest let," nastínil vedoucí odboru Radek Dosoudil. "Původně se uvažovalo o tom, že by se na toku říčky vybudovaly poldry, voda by se tak v případě povodní mohla volně rozlévat."

U tohoto řešení však úředníci nezůstali a rozhodli se Nemilanku, jejíž vody tečou částečně v otevřeném korytu a částečně v potrubí pod zemí, mimo její koryto nepustit.

Na vybagrování koryta je potřeba přes sto milionů

Václav Šnajdr z odboru investic se odvolává na posudky, které si olomoucká radnice nechala vypracovat.

"Poldry by rozhodně nestačily, počasí se za poslední roky dost změnilo, o čemž nás přesvědčil i minulý víkend. Pokud bychom zůstali u původního řešení, byla by například ulice Dykova ve Slavoníně zcela jistě vždy zaplavená," naznačil.

Jaká je tedy současná podoba projektu, který má Slavonín uchránit od velké vody z říčky? "Je potřeba především vybagrovat její koryto, které je z osmdesáti procent zanesené. Ven půjdou desítky metrů krychlových nánosů," popsal Šnajdr. Náklady na tyto práce se vyšplhají k částce kolem 110 milionů korun.

Změny se budou týkat také podzemní části toku slavonínské říčky. Také ta by po úpravách měla pojmout více vody z případných přívalových dešťů.

"Stávající potrubí nahradí jiné s větším průměrem," dodal Šnajdr. Upozorňuje však na to, že těchto plánů se lidé ve Slavoníně a v Nemilanech, kudy říčka protéká, nedočkají dříve než v roce 2012. Projektu v tuto chvíli totiž ještě chybí podklady pro stavební povolení.

Jindy nenápadná říčka Nemilanka po bleskové povodni, kdy 7. srpna ráno zatopila olomouckou čtvrť Nemilany.

Jindy nenápadná říčka Nemilanka po bleskové povodni, kdy zatopila čtvrť Slavonín.

Vyčištění zpomaluje výkup pozemků a nedostatek peněz

"Brzdou jsou pro nás také dosud nevyřízené majetkoprávní vztahy s lidmi, jejichž pozemky kolem Nemilanky leží. Kvůli rozšíření a čištění jejího koryta bude potřeba některé z nich úplně či alespoň částečně vykoupit. Řádově jde o desítky smluv," vysvětlil Václav Šnajdr.

Jednání podle něj komplikuje i to, že si lidé přes Nemilanku svépomocí postavili nejrůznější mostky a lávky. "Ty bude potřeba strhnout a podle norem postavit znovu," řekl.

Na úpravy koryta chybí také peníze. Olomoucký magistrát počítá s tím, že více než stomilionové náklady z velké části pokryjí dotace. O ty ovšem kvůli nezpracovaným podkladům nemůže nikdo zažádat.

"Je nereálné, aby se to stihlo do roku 2012. Pokud vláda či některé ministerstvo v reakci na povodně nějakou novou dotaci nevypíšou, budeme moci peníze sehnat až po tomto datu," přiznal Šnajdr.