Na zmizení hlasů v senátních volbách upozornil prostřednictvím MF DNES sedmadvacetiletý Jiří Patermann. Sám pak podal stížnost k soudu, který teď jeho svědectví potvrdil.

Na zmizení hlasů v senátních volbách upozornil prostřednictvím MF DNES sedmadvacetiletý Jiří Patermann. Sám pak podal stížnost k soudu, který teď jeho svědectví potvrdil. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Ve volbách zmizely tři desítky hlasů. Může za to komise, potvrdil soud

  • 5
Za zmizelé hlasy v senátních volbách v Šumperku může tamní volební komise. Bezmála třicet jich připsala k jinému jménu. Potvrdil to soud. Samotné hlasování ale za neplatné neprohlásil, chyba výsledky neovlivnila. Odměnu členové komise dostanou.

Na případ v polovině října upozornila MF DNES díky svědectví Jiřího Patermanna. Sám si coby volič ze Šumperka, kde kandidoval i socialista Miloslav Vlček, u soudu stěžoval.

"Vnímám to jako velký zásah do svých práv. Jsem si moc dobře vědom toho, koho jsem volil. Byl to pro mě velký šok, když jsem u jména svého kandidáta viděl v našem volebním okrsku nulu," popsal tehdy sedmadvacetiletý Patermann.

Nyní mu soud dal za pravdu. Ukázalo se, že zmizelých hlasů pro Patermannova favorita bylo nakonec dvacet devět.

"Přezkumem volební dokumentace bylo zjištěno, že ve volebním okrsku skutečně došlo k chybě při vyhodnocení odevzdaných platných hlasů," píše ve svém usnesení předseda senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček.

Vyplývá z něj, že kandidát na senátora František Mencner, pro něhož Patermann ve svém volebním okrsku hlasoval, zde ve skutečnosti získal právě devětadvacet hlasů. Podle komise ho však tady oficiálně nevolil nikdo.

Jeho hlasy se totiž kvůli chybě objevily u jména dalšího z kandidátů - Jiřího Nováka. "Dle protokolu okrskové volební komise získal dvacet devět platných hlasů, ve skutečnosti neobdržel žádný platný hlas," píše Šimíček.

Vina je tak podle něj jednoznačně na straně jejích členů, kteří se navíc "bez vyjádření výhrady či nesouhlasu" podepsali pod zápis o výsledcích voleb.

Hlasy skutečně zmizely, volby přesto platí

"Pochybení lze přičítat především izolovanému, a v celkovém kontextu voleb statisticky předvídatelnému, selhání lidského faktoru. Tedy nedostatku pečlivosti a především zpětné kontroly při následném zanesení součtu hlasů do zápisu volebních výsledků," uvádí dále soudce.

Já nechyboval, věděl Patermann

To, že při samotném hlasování neudělal chybu, si byl Patermann jist hned od začátku. Z minulosti má zkušenosti coby člen volební komise. Vedle toho jeho kandidát v ostatních devětadvaceti okolních okrscích získal desítky hlasů, jen v tom Patermannově ani jeden.

"Nejdůležitější pro mě je, aby ty volby byly korektní. Nechci se příště strachovat, zda můj hlas bude či nebude započítaný. Je to velice nepříjemné, když víte, že jste volil a nijak se to neprojevilo," uvedl Patermann přímo po volbách.

Samotný návrh na neplatnost letošních senátních voleb v Šumperku však zamítl s tím, že tato chyba nemohla ovlivnit celkové výsledky.

Patermannův kandidát Mencner zde totiž skončil na třetím místě za Miloslavem Vlčkem z ČSSD a Zdeňkem Brožem, který coby bezpartijní kandidát lidovců nakonec zvítězil.

Pro rozhodující postup do druhého kola volby ale Mencnerovi chybělo přes tisíc hlasů. Zmizelé tři desítky by mu tak nepomohly.

Toho si byl nespokojený volič Patermann od začátku vědom, právě takové rozhodnutí soudu proto čekal.

"Dostalo se mi určitého ujištění, že pokud má člověk nějaké pochybnosti ohledně voleb a zasáhne, tak mohou být rozptýleny, a že je možná rekonstrukce výsledků hlasování," říká nyní.

Chybu členové komise udělali, odměnu ale dostanou

V tuto chvíli ho ovšem zajímá, zda se za tento podle jeho slov "zásah do vůle voličů" někdo omluví a zda členové chybující volební komise dostanou svoji odměnu. "Myslím si, že by ji dostat neměli. Sám to ovšem už dále řešit nebudu," uzavírá Patermann.

Svých peněz se však lidé, kteří mají nesprávně započtené hlasy na svědomí, dočkají.

"Volební zákon a vyhláška neřeší sankce za pochybení. Členové komise sice pochybili, ale svoji činnost vykonávali podle zákona. Odměna jim podle mého názoru náleží," potvrzuje Petra Štefečková, která na šumperské radnici odbor správní a vnitřních věcí. Právě ten měl organizaci voleb na starosti.

I přesto se však Štefečková nyní sejde ze zapisovatelkou této komise. Pokud se shodnou, že se některý z jejích členů zpracování výsledků řádně nevěnoval, nemusí se v dalších volbách do komise vůbec dostat. Neplatí to ovšem u lidí, které sem delegovaly politické strany. To Štefečková neovlivní.

"Paní zapisovatelka je naší dlouholetou zaměstnankyní z volebních komisí má obrovské zkušenosti. Je jí to velice líto. Věřím, že udělá dělá všechno pro to, aby se to už nestalo," doplňuje Štefečková.