Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

  4:55aktualizováno  4:55
Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku. Vyhrála konkurz na pozici ředitelky školky, přesto nakonec radní města vybrali někoho jiného. Zcela totožná situace se přitom odehrála už před šesti lety. Žena si tak stěžuje na ovlivňování výběru.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Místo ve vedení mateřské školy Pohádky se uvolnilo kvůli tomu, že současná ředitelka Hana Zajíčková odchází do důchodu. Nakonec ji nahradí její dosavadní zástupkyně Dana Urbášková, která v konkurzu skončila ze čtyř uchazeček druhá za Nétkovou.

„Nevím, proč se konkurzy dělají, když potom rada rozhodne jinak. V mém případě je to v Zábřehu už podruhé. Domnívám se, že jmenování ředitelky bylo ovlivněno předpojatostí,“ zlobí se Nétková, která v současné době učí mimo Zábřeh. Domnívá se, že radní nebyli při rozhodování nestranní.

„Dozvěděla jsem se, že zaměstnanci mateřské školy sepsali petici za jmenování současné zástupkyně. A také že současná ředitelka přišla na radnici s informací, že pokud nebude jmenována její zástupkyně, jsou zaměstnanci připraveni podat výpovědi. Zdá se mi, že se snažila rozhodování rady ovlivnit,“ míní Nétková.

Končící ředitelka Hana Zajíčková jakékoli ovlivňování odmítla. „Je pravda, že zaměstnanci přišli s peticí, ale to byla jejich iniciativa. A neargumentovala jsem ani výpověďmi. Já jsem rozhodně nikoho neovlivňovala,“ odmítá.

Současně se však netají názorem, že její favoritkou na vedení školky se třiceti zaměstnanci, kterou navštěvuje přes 150 dětí, byla dosavadní zástupkyně.

„Vést takovou školu je velmi složité a neumím si představit, že by to dělal člověk bez zkušeností. Kolegyni jsem na to připravovala zhruba deset let. Myslím si, že vedení mateřské školy zvládne,“ je přesvědčená.

„Chtěli jsme, aby mateřinka pokračovala v současném trendu“

Nétková, která před šesti lety rovněž v Zábřehu vyhrála konkurz na ředitelku jiné zdejší školky, ale i tehdy následně radní upřednostnili jinou kandidátku, však oponuje, že ve vedoucí pozici byla dříve i ona.

„Z minulosti mám zkušenosti s vedením pětitřídní mateřské školy jako zástupkyně ředitelky,“ sdělila.

Členem komise, která určovala pořadí kandidátek v konkurzu, byl i starosta František John. Současně však o jmenování ředitelky rozhodoval i jako člen rady.

„Musím říct, že všechny čtyři uchazečky před komisí prokázaly své schopnosti. Rada se rozhodla pro dosavadní zástupkyni, protože mateřinka má vynikající výsledky. Proto jsme chtěli, aby pokračovala v současném trendu. Myslím si, že nová ředitelka je toho zárukou,“ zdůvodnil výběr.

Přeskočená podruhé za šest let? Jen smůla, říká starosta

Současně odmítl jakoukoli předpojatost či protežování, ale současně připustil, že k petici zaměstnanců radní při rozhodování přihlédli.

„Myslím, že je důležité, když zaměstnanci za někým stojí. Je to doklad toho, že jsou tam dobré vztahy, že tam funguje týmový duch. Mnohem důležitější ale bylo, že mateřinka skvěle funguje, a nebyl důvod do vedení zasahovat. Naše rozhodnutí bylo sice konzervativní, ale myslím si, že správné a ve prospěch školky,“ řekl starosta.

„Je třeba říct, že pro radu je pořadí stanovené komisí jen jedním z podkladů. Odpovědnost je ale na radě. Ta zodpovídá za to, jestli nová ředitelka bude řídit školku kvalitně. Není to poprvé a ani naposledy, a to nejen v Zábřehu, že rada rozhodne jinak než komise, protože si myslí, že to bude lepší,“ dodal.

Fakt, že zrovna Kateřinu Nétkovou potkala navlas stejná situace v Zábřehu už podruhé, označil za smůlu.

„Chápu ji, protože by se to nelíbilo nikomu. Jako měla rada racionální důvody pro výběr jiného kandidáta nyní, tak je měla i tehdy. Není v tom nic jiného,“ podotkl John, který byl starostou, a tedy i členem rady, i před šesti lety.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

Nadšenci na starých bicyklech už 29 let při Cyklomordu vyzývají Jeseníky

Účastníci již 29. ročníku akce Cyklomord - kombinovaného přechodu a přejezdu...

Historické oblečení, dobová zavazadla a prastaré bicykly. Bez autentických rekvizit se na Cyklomord nevyráží! Parta...

Horská služba v Jeseníkách slaví 70 let, prvními členy byli lesníci

Ilustrační snímek

Nemůžeme se sice pyšnit ledovci a ani v těch nejvyšších partiích vám nehrozí akutní horská nemoc z nedostatku kyslíku....

VIDEO: Pětimetrový ocelový kruh v Olomouci připomíná stoleté dějiny

Pětimetrová socha olomouckého autora Jana Dostála Rounded. Na Horním náměstí...

Historické centrum Olomouce má dočasně novou výraznou dominantu. Přímo na Horním náměstí stojí zhruba pětimetrový kruh...

Najdete na iDNES.cz