Zábřežské venkovní koupaliště má za sebou velkou přestavbu a po deseti letech...

Zábřežské venkovní koupaliště má za sebou velkou přestavbu a po deseti letech se opět otevřelo návštěvníkům. Nabízí jim plavání, relax i adrenalin. | foto: Město Zábřeh

Zábřeh má po letech i letní koupaliště, láká na skluzavku či chůzi po vodě

  • 0
Po dlouhých deseti letech mimo provoz zábřežské venkovní koupaliště konečně opět vítá návštěvníky. Po kompletní rekonstrukci jim v nové podobě nabízí vodní atrakce a relax, ale i adrenalin v podobě jízdy na jedné z největších vodních skluzavek v regionu.

Areál se po proměně řadí k nejmodernějším v Olomouckém kraji. „Cílem bylo celý komplex maximálně zatraktivnit, aby si ho užily opravdu všechny generace od nejmenších dětí po seniory,“ uvedl zábřežský starosta František John.

Padesátimetrový bazén s původně osmi drahami je nyní rozdělený na dvě části - čistě plaveckou a rekreační.

„Čtyři dráhy zůstávají pro kondiční plavání, ve druhé polovině bazénu je pak celá řada atrakcí,“ sdělil šéf zábřežského areálu Milan Štencl.

Do rekreační části ústí čtyřdráhová skluzavka, jedna z největších v regionu. Lidé si mohou také vyzkoušet chůzi po vodě se speciálními plováky, nechybí masážní lůžka a lavice s hydromasážními tryskami, houpací jeskyně, chrliče vody a vodní hřib. Součástí rekreačního bazénu je i molo pro plavčíka.

Kromě toho jsou zde k opalování vyčleněné dlážděné plochy, jejichž jednotlivé stupně jsou oddělené palisádami, které zajišťují dostatek soukromí. Do budoucna zde město plánuje zprovoznit ještě tobogán.

Prázdninová otevírací doba koupaliště je každý den od 10 do 20 hodin. Děti od 3 do 15 let zaplatí za celý den 50 korun, studenti a senioři 60 a dospělí 80 korun. Od 14 a od 18 hodin je pak vstupné se slevou.

Stavbu zpozdila chyba úřednice a další komplikace

Lidé si nové venkovní koupaliště pochvalují. Dosud se totiž mohli koupat pouze v krytém bazénu, který je součástí areálu.

„Chodíme sem do plaveckého areálu s dětmi už čtyři roky a už jsme si zvykli na celoroční plavání pod střechou. Venkovní koupaliště je ale mnohem lepší,“ říká například Darina Mařáková ze Zábřehu.

Původně se měli návštěvníci koupat už o loňských letních prázdninách, jenže stavbu od počátku provázely problémy, a vše se tak zdrželo. Se zpožděním začaly už práce na samotném projektu, další prodlevy způsobily chyby v prvním výběrovém řízení na dodavatele.

I když už bylo rozhodnuto o vítězi, konkurz musela radnice nakonec zrušit. Úřednice totiž odpověď na dotaz jedné z firem účastnících se soutěže nezveřejnila na portálu veřejných zakázek (psali jsme zde).

„Nedošlo ke zvýhodnění žádného uchazeče o zakázku, přesto jsme se rozhodli vypsat novou soutěž, abychom předešli možným problémům v budoucnu,“ vysvětlil zábřežský starosta.

Výběrové řízení nakonec městu ušetřilo přes deset milionů

Mezi oběma soutěžemi byla velká prodleva, protože jeden z účastníků se proti zrušení konkurzu odvolal.

„To byla velká komplikace, protože nebylo možné hned vypsat novou soutěž. Celý proces se tak výrazně prodloužil, město muselo počkat, než vyprší všechny zákonné lhůty. Zákon o veřejných zakázkách je velmi přísný a my nechtěli vystavit město riziku sankcí,“ objasnil John.

Stavět se tak začalo až loni v září, kdy už rekonstruované koupaliště mělo mít za sebou první sezonu. Původní rozpočet počítal s částkou 35 milionů korun, ve výběrovém řízení se však podařilo cenu snížit na 23,5 milionu.

Podobnou „totální“ přestavbu má už dva roky za sebou i koupaliště v Jeseníku, které bylo stejně jako to zábřežské za hranou životnosti. Naopak v nedalekém Šumperku nyní na dva roky přišli o krytý bazén, který také čeká kompletní rekonstrukce (více čtěte zde).