Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zábřeh přichází kvůli normám o důležité přechody, lidé i město protestují

  • 5
Nesouhlas obyvatel i radnice vyvolalo v Zábřehu na Šumpersku mizení přechodů pro chodce. Po rozsáhlé rekonstrukci a výstavbě nové kanalizační sítě na novém asfaltu na řadě míst chybí „zebry“. Policie totiž kvůli novým přísnějším normám řadu z nich nedoporučuje.

„Zajistit bezpečnost chodců při přecházení je pro nás prioritou. Nevím, proč měnit něco, co se osvědčilo,“ zlobí se starosta Zábřehu František John. Chodci jsou podle něj za desítky let na přechody zvyklí a stejně tak i řidiči. Starosta také argumentuje tím, že na nich dosud nedošlo k žádnému střetu vozidla s chodcem.

„Považuji za velmi nebezpečné a nešťastné, že chce policie přechody zrušit bez náhrady, či souhlasí pouze s místy pro přecházení,“ řekl John.

Jde především o přechody na náměstí Osvobození a v Žižkově ulici. Frekventovaný přechod uprostřed náměstí byl už znovu vyznačený, policie však doporučila jeho odstranění. V ulicích Sušilova a Sokolská, po nichž vede nově rekonstruovaná krajská komunikace, chce policie nahradit přechody takzvanými místy pro přecházení.

Policie: Pokud místo nesplňuje normy, nelze vydat souhlas

Velmi kritický je starosta rovněž proti navrženému zrušení přechodu v Žižkově ulici, v místě frekventovaného vjezdu do historického centra, kde se vozovka po opravách výrazně zúží. Také zde doporučuje policie místo přechodu pouze místo pro přecházení.

„V některých lokalitách se jeví místa pro přecházení jako vhodné řešení. Například u užší komunikace v Jiráskově ulici, podél které jsou nově opravené chodníky, samo město zvolilo tuto variantu, protože nejde o příliš frekventovanou komunikaci,“ podotkl starosta.

Jiná situace je však podle něj na frekventovaných silnicích. „V takových místech je přechod nezastupitelný,“ zdůraznil John.

Policie ale tvrdí, že jinak postupovat nemůže. „Pokud místo pro přechod nesplňuje technické normy, nemůžeme vydat souhlasné stanovisko, které předáme silničnímu správnímu úřadu,“ uvedla mluvčí šumperské policie Marie Šafářová.

„Právě stanovisko policie je pro nás při povolení přechodu stěžejní,“ řekl šéf odboru dopravy městského úřadu Petr Kašpar. Vedení zábřežské radnice chce přesto dál za přechody bojovat.

Zábřeh není jediným městem v regionu, kde řeší rušení přechodů. V nedávné době měli stejný problém také v Olomouci, kde lidé přišli o přechody například v rušné Hodolanské ulici a to včetně tamní základní školy. Zpět se objevily až po více než půlroce a městskou pokladnu to přišlo na šest milionů korun (podrobnosti zde).